Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Claudeel

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 16LZ2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Am desfacut comutatorul ca sa il curat ca incepuse sa o ia razna la fiecare denivelare sarea pe faza lunga singur. Cand i-am dat capacul jos au sarit toate chestiile alea prin el si nu mai stiu sa le pun la loc, o lamela stiu cum vine dar inca doua chiar nu stiu si nu mai pot de nervi. Am nevoie mare de ajutor ca alta sa pun pe masina nu mai am si dimineata trebuie sa plec cu ia si nu am cum sa semnalizez SadSadSad.
Skip ads

  • Claudeel

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 16LZ2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Chiar nu stie nimeni cum vin lamelele alea 2 ?
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Claudeel a scris:Chiar nu stie nimeni cum vin lamelele alea 2 ?


Ca un sfat...inainte de a te apuca sa demontezi ceva(orice piesa) de pe masina te rog sa te documentezi inainte despre piesa respectiva, o sa te ajute semnificativ. Nu o sa mai ai probleme de acest gen si in plus de asta sa iti mai ''faci si nervi'' degeaba. Pentru a te ajuta am demontat maneta de pe masina si sa fac cateva poze. Cu siguranta o sa ajute si pe alti membrii care demonteaza aceasta piesa.


  • Claudeel

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 16LZ2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Iti multumesc foarte mult, o facusem aseara dar statea numai pe faza lunga Smile) dupa ce m-am chinuit o ora . Azi am facuto in 3 minute iti multumesc foarte mult pentru ajutor. Nu am vrut sa o desfac pentru ca stiam ca o sa fie ceva probleme la asamblare dar chiar nu o mai suportam. Miercuri seara opreste un nene si ma intreaba "ce e pustiulica,ce s-a intamplat de imi tot dai 'flashuri"? -"nimic nene,am probleme cu comutatoru de faza lunga-scurta" Smile)))). Si daca ca atingeam volanul putin mai violent sarea imediat pe faza lunga,deci o mare pacoste si daia am insistat sa desfac chestia asta. Multumesc mult !
Skip ads

  • kazzu88

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o am si eu. Nu am desfacut-o inca fiindca banuiam ca este capsulata si nu se poate umbla in ea. Sper sa imi fac si eu timp intr-o zi ca devine din ce in ce mai enervanta. Multumesc mult ksper pt poze! Este de apreciat gestul pe care l-ai facut.
  • Kodrutz

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996 x16xl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
eu am gasit unu nou cu 40lei la un magazin de piese nu cred ca merita sa te complici cu desfacut .....
  • ciprian25

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
aceasi problema o am si eu la vectra b. se poate remedia usor problema? ce se strica de comuta singura pe faza lunga?
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
ksper a scris:

Ca un sfat...inainte de a te apuca sa demontezi ceva(orice piesa) de pe masina te rog sa te documentezi inainte despre piesa respectiva, o sa te ajute semnificativ. Nu o sa mai ai probleme de acest gen si in plus de asta sa iti mai ''faci si nervi'' degeaba. Pentru a te ajuta am demontat maneta de pe masina si sa fac cateva poze. Cu siguranta o sa ajute si pe alti membrii care demonteaza aceasta piesa.



Multumesc. Pe mine m-a ajutat. La Opel Agila este identic.

Singurul semn de intrebare e, ca nu am inteles cate maini ai folosit de ai reusit sa mai faci si poze, ca mie nu-mi ajungeau cele doua sa tin comutatorul sa nu se împrãștie prin toata casa? Laughing
Skip ads

  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ii vorba de experienta...omu o mai demontat Very Happy Asa am fost si eu cu toate pisele ce le-am desfacut la inceput imi tremurau mainile acuma le desfac imediat.
  • Silviu C

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cel mai simplu e sa cumperi altul. Si eu am avut aceeasi problema si l-am desfacut dar imi era rupta o lamela. Am cumparat unul second cu 50 de lei si functioneaza perfect.
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Iti dau dreptate. Cel mai simplu e sa iei altul. Si eu m-am grabit ca fata mare, ca l-am demontat si montat de trei ori si cred ca cevanu am facut bine.

Mai exact:
Pe faza scurta nu mi se aprind "gram".
Pe lunga mi se aprind amandoua(ca la blitz)
Pe blitz mi se aprinde faza scurta.

Daca nu gasesc pe forum o explicatie prin care sa pot rezolva problema, maine iau altul. Nu as fa ce asta ca arata prea bine, dar nici asa nu mai pot continua.
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Furdui a scris:Iti dau dreptate. Cel mai simplu e sa iei altul. Si eu m-am grabit ca fata mare, ca l-am demontat si montat de trei ori si cred ca ceva nu am facut bine.

Mai exact:
Pe faza scurta nu mi se aprind "gram".
Pe lunga mi se aprind amandoua(ca la blitz)
Pe blitz mi se aprinde faza scurta.

Daca nu gasesc pe forum o explicatie prin care sa pot rezolva problema, maine iau altul. Nu as fa ce asta ca arata prea bine, dar nici asa nu mai pot continua.


P.S. Ca incepatorii, postai de doua ori. Embarassed Embarassed Embarassed
Skip ads

  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu am cumparat o maneta cu tempomat de la un coleg de pe forum ,respectivul neavand timp sa ajunga la curierat sa o puna l-a rugat pe alt coleg al sau sa faca acest serviciu, acesta la randul lui stiind ca are probleme cu maneta lui a inlocuit-o cu cea destinta mie si pe cea defecta mi-a trimis-o mie colet ( cica a facut si el o fapta buna ),si asa m-am pricopsit cu o maneta de semnalizare cu tempomat defecta ce amesteca toate comenzile de semnalizare cu faza lunga cu flesh,cu faza scurta etc ...
colegul s-a oferit sa-mi trimita alta dar tarziu ca celei defecte i-am dat de cap , am desfacut-o de miliarde de ori pana am inteles modul de functionare al fiecarei comenzi in parte ,avea lamela din pozitia cea mai de jos indoita necorespunzator(prima poza) si lamela din partea dreapta ( a doua poza ) ,cele doua lamele indoite necorespunzator duc la cuplarea gresita a fazei lungi cu cea scurta si prin incercarea de semnalizare se sctioneaza mai intai flesh-ul.
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu am reusit sa o carpesc pana la urma, dar solutia cea mai buna e tot una noua. dupa o anumita vreme apar uzuri la plasticarie, teflonuri si ce o mai avea pe dinauntru si nu se mai poate repara. Eu am rezolvat-o punand un adaos gen saiba, intre capac si maneta.
Functioneaza impecabil, dar nu isi mai revine maneta de semnalizare, asta pentru ca nu am mai pus bucatica aia mica de teflon cu doua arculete.
Deocamdata ma bucur ca am reusit sa o fac functionala, urmand sa cumpar alta prima oara cand imi mai face figuri.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Furdui a scris:
ksper a scris:

Ca un sfat...inainte de a te apuca sa demontezi ceva(orice piesa) de pe masina te rog sa te documentezi inainte despre piesa respectiva, o sa te ajute semnificativ. Nu o sa mai ai probleme de acest gen si in plus de asta sa iti mai ''faci si nervi'' degeaba. Pentru a te ajuta am demontat maneta de pe masina si sa fac cateva poze. Cu siguranta o sa ajute si pe alti membrii care demonteaza aceasta piesa.



Multumesc. Pe mine m-a ajutat. La Opel Agila este identic.

Singurul semn de intrebare e, ca nu am inteles cate maini ai folosit de ai reusit sa mai faci si poze, ca mie nu-mi ajungeau cele doua sa tin comutatorul sa nu se împrãștie prin toata casa? Laughing


kallyo are dreptate...Da. Am mai desfacut. Doar doua maini si putina rabdare.
  • mirco_pludi

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Eu am rezolvat astazi problema dupa ce era sa--mi iau amenda de la politie,tot asa nici nu atingeam bine maneta si sarea in faza lunga,ad desfacut-o si am constatat ca o piesa din plastic de acolo era un pic mai tocit.I-am pus un manson in cap de la un cablu electric si l-am mai lungit un pic .Acum functioneaza destul de binecu toate ca m-a cam chinuit un pic la montat inapoi
  • caravanbogdan

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2012

  • Mesaj Privat
din atatea explicati am tot inteles
dar numai nu pot sa il desfac si simt ca mor:((
  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Am desfacut si eu comutatorul ca si la mine facea la fel din semnalizare imi sarea pe faza lunga, poze nu am facut dar este adevarat cum a spun viorelxxx acele cleme nu sunt indoite necorespunzator eu am indreptat doar acea clema din prima poza pentru ca varful clemei era ridicat si l-am indoit putin in jos si nu mai am probleme. Deci merge treaba cu clemele.

Multumesc pentru ajutor.


Numa bine (ssergiiu).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR