Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Sambata am facut un drum( degeaba as zice) pana la Chitila de unde voiam sa achizitionez de la o vectra dezmembrata Modulul de senzori cu cabaljul aferent ptr cei din spate cu tot cu mufa ce se cupla in REC si-n acest modul. Numai ca cea de-a 2-a mufa care iesea din acel modul si duce in instalatia masini catre fata n-am reusit sa-i dau de cap sa o pot desface. Ducea in foarte multe mufe si un traseu f incalcit. Persoana respectiva imi spuse-se la telefon ca va face el operatiunea si ca are si intregul cablaj de la senzorii fata, numai ca stupoare acesta nu exista. Eu voiam sa fac ca sa am senzori decat pe spate numai ca am aflat ca nu se poate asa ceva. Trebe sa am montati si pe fata si daca un singur senzor din cei 8 e defect, instalatia nu mai functioneaza. Unde pui ca mai trebuia si tras acele fire catre fata, achizitionati senzorii si cablaj + butonul din bord(p-asta il vanduse) +montaj+ activare cu Tech 2 ceea ce ma ducea lejer peste 1000lei si m-am lasat pagubas. Asa ca raman cu senzorii aftermarket ce-si fac inca treaba foarte biine de mai bine de 4 ani.
Asa ca sfat : Doar daca detineti din fabrica aceasta optiune si nu aveti incotro in caz de defectiune sa achizitionati un senzor sau modul caci altfel nu se merita.
O seara placuta tuturor.
Skip ads

  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
nu poti sa ii dai jos cu bara pusa, pentru ca in dreptul senzorilor vine armatura spate din fier (ca si in fata de altfel). suportul lor este lipit pe interiorul barii, se pot scoate au niste clipsuri.

atentie, daca senzorii au ceva FOARTE aproape de ei, se vor comporta ca si cum nu ar functiona (am patit eu, mi s-a dezlipit un senzor din bara cu tot cu prindere, si l-am lipit cu poxipol, iar in momentul cand am presat suportul, 1mm de poxipol a iesit in fata senzorului si nu mai mergea tot sistemul)
  • barby16_06

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.
Vin si eu cu o rugaminte. am un vectra c 2004 1.9 dti 150cp cu senzori de parcare fata-spate. Problema e ca nu ma atentioneaza deloc senzorii. Cand bag marsalier se activeaza modulul de senzori si se aude un beep specific activarii dar in rest nimic. precizez ca masina asa am cumparat-o si as vrea sa identific de unde anume e problema.
rugamintea mea este urmatoarea: va rog postati o poza ceva facuta la modulul de senzori din porbagaj, la mine in modul intra doua mufe cu cate "x" fire dar problema e ca pe mufa de la stop spate (far- spate sa ii zic asa sa intelegeti despre ce vorbesc) mai am un cablu cu 2 pini cu garnitura de protectie care nu e conectat nicaieri. de asemenea nu stiu care e firul pentru buzzer ca sa il pot verifica daca am tensiune.
Tensiune pe cablurile de la senzori am. Pe un pin imi iese 8 v iar pe unul in jur de 2.5-3v.
Rezistenta 28 specifica modulului e ok (7.5 A)
Daca deconectez cablurile de la modul imi ramane in bord atentionare intermitenta a cate 3 secunde.

daca vi se pare ceva gresit-eronat din cele spuse in privinta tensiunilor -please help.

Inca ceva. stiti cumva cum as putea verifica senzorii de parcare fara sa ii conectez la masina? ma refer sa ii dau pe un pin tensiune si sa vad daca pe celalalt imi da ceva in momentul in care detecteaza distanta minima. Sau orice alta sugestie e binevenita.
  • tasedoru78

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2004 X14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salutare am si eu aceeasi problema ca si -----barby16_06----- va rog ajutati-ma si pe mine ca m-am saturat de cautat pe net
Skip ads

  • marian jonny

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2011 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Incerc sa ajut si eu cat stiu si eu ,daca gresesc va rog sa ma corectati.
Si eu am avut aceeasi problema dar am reusit sa o remediez astfel:
Am pus contactu,am bãgat in marsarier,si incepand cu bara fata am verificat fiecare sensor in parte prin atingerea lui cu buricu degetelor dar foarte donut,nu am apãsat pe el doar am atins .senzoru care este bun emite o bãtaie foarte fina pe care o poti simti la deget .in cazu meu erau defecti doi senzori pe stânga spate .
  • tasedoru78

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2004 X14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2014

  • Mesaj Privat
I-am gasit si eu erau 2 pe laterale i-am ascultat cu urechea , acum o intrebare se mai pot repara sau altii
  • samson2_00_2

  • Mesaje scrise: 295
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 F519518
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Salut. Am si eu o problema cu senzorii de parcare. Pe tester imi da eroare pe toti senzorii? Aveti idee ce are? Si unde gasesc modulul principal?
  • samson2_00_2

  • Mesaje scrise: 295
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 F519518
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Am uitat sa zic . masina e opel vectra c 2004
Skip ads

  • barby16_06

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Modulul de senzori este de obicei în portbagaj în partea stanga. În compartimentul de siguranțe. Dacã pe tester Îți dã toți senzorii defecți înseamnã ca toți sunt fie în scurt fie defecti. Eu numai cu tester-ul i-am putut verifica. Nu prea merge chestia cu degetul sau sa îi asculti. Singura soluție sigurã este testerul. Din diagnoza Îți zice ce senzor este defect și remediezi ușor problema.
  • samson2_00_2

  • Mesaje scrise: 295
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 F519518
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Pai pe tester imi da toti senzorii. Ai idee cum sa verific daca este stricat modulul sau senzorii?
  • barby16_06

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Dacã îți țiuie când bagi marsalier înseamnã ca Îți activeazã senzorii și modulul e bun. Dacã în bord Îți aratã martorul de la senzori (P) ca se activeazã și se dezactiveazã înseamnã ca ai un scurt pe instalația senzorilor dupã modul. Dacã martorul rãmâne aprins constant și se stinge abia când apeși pe butonul de parcare înseamnã ca 100% sunt senzorii de vina. Încearcã și gãsește mãcar un senzor de la cineva. Chiar și ca imprumut. Pune și înlocuiește un senzor și vezi dacã pe diagnoza Îți mai da ca fiind toți defecti.
  • samson2_00_2

  • Mesaje scrise: 295
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 F519518
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Iti piuie cand bag marsarier. Imi activeaza in bors si se dezactiveaza cand apas pe buton. Deci senzorii sunt. Nu am de unde sa iau senzor. Am alta metoda sa verific senzorii?
Skip ads

  • samson2_00_2

  • Mesaje scrise: 295
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 F519518
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Oare merge sa probez cu orice senzor sau doar acelas model?
  • barby16_06

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Trebuie același model. Din ce am fost cãutat eu pe net am fost gãsit în bucurești sh de la dezmembrãri undeva la vreo 50 ron bucata cu proba. Ca am vãzut ca ești din bucuresti. Nu trebuie sa fie noi. cautã unul sa îl ai de proba și verifici. Sau eventual poate gãsești aici pe forum pe cineva din bucurești care te poate ajuta.
  • barby16_06

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Și încã ceva. Vezi ca sub capacul din portbagaj unde e și roata de rezerva trebuie sa fie conectata o mufa care duce cãtre senzori. Face legãtura dintre modul și senzorii de parcare. Dacã nu e conectata mufa respectiva poate sa Îți dea în diagnoza ca fiind circuit deschis sau tensiune mare/mica pe "x" senzor. E o mufa cu vreo 9-10 fire. Exact unde e nu îți pot zice ca depinde de model (break,sedan)
  • samson2_00_2

  • Mesaje scrise: 295
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 F519518
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Modelul cu hayon
  • barby16_06

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Ar trebui sa fie sub capacul din portbagaj . Urmãrește firele care ies din modul pana sub capacul respectiv și ai sa gãsești mufa.
  • samson2_00_2

  • Mesaje scrise: 295
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 F519518
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Capacul din stanga? Unde sunt sigurantele?
  • barby16_06

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Acolo este modulul. Mufa este sub capacul unde este și roata de rezerva
  • samson2_00_2

  • Mesaje scrise: 295
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 F519518
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Am inteles. Multumesc mult pentru ajutor. Sper sa reusesc sa rezolv singur. Multumesc inca odata pt indrumare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR