Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • 69MED

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Siret
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
De mai mult timp am observat , ca martorul (bec)-ul de la bord se stiunge mai greu .... Dupa ce pun contactul , indiferent de timp iarna sau vara , martorul se astinge dupa cam 15 secunde .... Am mai tras cu ochiul la alte "Astre" si becul se astinge foarte repede . Cred ca nu ajunge repede uleiul in rampa . A mai patit cineva ca mine . Astept sfaturi .
Skip ads

  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La care astre te-ai uitat si se stinge mai repede?
Si inca o chestie: CE ulei ai in motor? La cei care au uleiuri sintetice gen 0-w sau 5 -w se stinge mai greu deoarece are vascozitate mai mica uleiul.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
verifica nivelul de ulei
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
1. ce tip de ulei ai pus ultima data? si de unde l-ai cumparat?
2. ce tip de filtru?...m-ar ajuta daca mi-ai da si un cod de piesa sa pot face unele verificari
3.cand ai facut ultimul schimb?
4.ce aditivi folosesti, daca folosesti
5.problema persista si dupa ce faci schimbul de ulei?
Skip ads

  • 69MED

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Siret
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
1. Ulei OPEL 5W30 din METRO
2. Numai stiu exact dar crde ca este LUKAS
3. Aprilie 2006 !?! Am deabia 5.000 km
4. Nu folosesc nici un aditiv
5. Imediat dupa schimbare se stinge rapid (la porinirea la rece)

Astra mea are 110.000 km ce ulei recomandati , de unde si ce fel de aditiv . Va multumesc mult
  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Si eu am fost ingrijorat cu aceasta problema, dar nu--ti face nici un fel de grija. Eu am intrebat si la un service din Germania si mi-a zis ca acest comportament este normal. Te sfatuiesc sa folosesti filtre originale GM (la Augsburg in jur de 35 RON) si ulei Opel 5W30 care vad ca il folosesti deja.
Eu cand foloseam ulei 5W30 Esso Ultron care este conform standardului GM-LL-B025 becul se stingea mai repede, dar si consumul de motorina era mai mare.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
parerea mea...nu este normal ca becul sa se stinga dupa 15 sec...sa zicem maxin 4-5 sec, nu mai mult....
...5W30 este un ulei subtire pt cei 110k km ai tai( mai ales daca nu sunt reali)...incerarca un 5W40 sintetic sau 10W40 semisintetic
...in alta ordine de idei, e posibil ca si filtru pe care il ai acum pe masina sa fie de calitate proasta sau pompa de ulei cu probleme Rolling Eyes
  • 69MED

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Siret
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
eduard33 a scris:parerea mea...nu este normal ca becul sa se stinga dupa 15 sec...sa zicem maxin 4-5 sec, nu mai mult....
...5W30 este un ulei subtire pt cei 110k km ai tai( mai ales daca nu sunt reali)...incerarca un 5W40 sintetic sau 10W40 semisintetic
...in alta ordine de idei, e posibil ca si filtru pe care il ai acum pe masina sa fie de calitate proasta sau pompa de ulei cu probleme Rolling Eyes

Deocamdata am cam 5.000 de km la urmatorul schimb am sa incerc un ulei mai gros 10W si sa caut un element filtrant mult mai bun poate unul original . MULTUMESC MULT EDUARD33. Cred ca subiectul se poate inchide ........
Skip ads

  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sa stii ca eu unul nu iti recomand un ulei mai gros ( gen semi 10-w) ci mai degraba un filtru mai bun. Spre exemplificare masina mea are 163000 km si merge numai cu mobil1 0-w40. Da vezi bine zero. Nu scoate pic de fum, nu consuma gram de ulei. Asa a mers din totdeauna. Deci nu uleiul e problema. CEea ce spui tu am vazut pe mai multe masini, si cel mai clar exemplu este o astra 2005 1,7 cdti cu 30000km. Cei de la opel au spus ca este normal acest comportament pentru uleiurile sintetice.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Si inca o intrebare. Daca calci acceleratia putin se stinge becul? Eu cred ca da.
  • Alexx77

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Braila
  • Masina: Signum 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Incearca ceva mai gros gen 5w sau 10w.Nu iti pune 0w daca nu faci km multi pt ca la primavara o sa fie muci in motor!
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
popescu iulian a scris:.........


sorry dar nu cred ca ai citit cu atentie...omul are 5W30 in motor...recomand cu incredere 5W40 sintetic sau 10W40 semisintetic.
Skip ads

  • 69MED

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Siret
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
multumesc EDUARD33 pentru sfaturi au fost cele mai bune . Am luat urmatoarea hotarire . Pun ulei tot OPEL 5W30 4.5 litri , am luat de la Di-BAS 180 RON ulei+37 RON filtru . Si acum in 5 sec se stinge . Am inteles ca in jur de 5 sec este un timp rezonabil . Multumesc mult penntru sfaturi . Acum nu mai stiu la cit se trece pe un ulei mai gros (-la un nr de km , sau -cind consuma ulei) si daca trec la alta clasa trebe sa merg pe clasa 5W - 40 sau ?
  • danLaza

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 17ydt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salutare la mine la opel astrag y1,7dt 2001 de 2 ani decind o am nu sa aprins niciodata martorul de ulei.Ce ar putea fi defect sonda sau becul?Sonda unde sa o caut pe motor?Mulltumesc pentru informatii.
  • DANY Alex

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am un ASTRA din 2006, cumparat de nou....Am folosit pana acu numai GM, cel care il recomandau ei.....Am 108.000km, nu am avut nici o problema, nu mi a consumat nici gram de ulei, nici alte lucruri ...dar acu as vrea sa incerc si altceva si nu stiu ce, la cate marci de ulei sunt fiecare spune ca X e cel mai bun, altii spun ca Y e mai bun.... Va salut!
Shocked
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
@DANY Alex
Avem un topic cu 138 de pagini despre uleiuri
  • DANY Alex

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Da ms, da fiind atatea pagini cred ca e o problema ff discutabila, ms inaca odata sunt nou pe aici Laughing
  • Deathman

  • Mesaje scrise: 493
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@DANY Alex: Deobicei un lucru care merge perfect nu se schimba. Daca n-ai avut probleme cu uleiul pana acum, de ce vrei sa experimentezi pe propria-ti piele cu altceva care nu stii cum se va comporta ?
  • DANY Alex

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Da ai dreptate........da stiii cand iti merge bine vrei mai bine, si de obicei se intampla sa faci mai mult rau decat bine....Ma gandeam doar ca Gm nu este un ulei chiar bun, dar poate este perfect pt stilul asta de motor....
  • Flioshc

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Scuze ca ma bag peste topicul tau , asta ca sa nu deschid altul. Am o astra G din 2002/2usi si mi s-a spart baia de ulei. Intrebarea e..pot pune baie de ulei si de la alt model ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR