Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • oclaudiu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Buna seara. Ce model de autoturism Opel Astra considerati ca are cel mai bun raport pret performanta ? Ma uitasem initial La un Opel Astra Break Diesel, CDTI. Se exclud masinile second. Multumesc.
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Masina e cea din semnatura. O consider putin prea scumpa pentru ce are pe ea, dar de abia am 6.000 km; motorul e cel care ma intereseaza si deocamdata ma declar multumit.
Alege o masina care sa iti faca placere si care sa te faca sa vrei sa o conduci in fiecare zi. Ia in calcul atat costurile de achizitie, cat si cele de intretinere. Diesel`ul e mai scump la achizitie si la revizii, cat despre exploatare e aproximativ egal cu benzinarul. Motorina a ajuns mai scumpa decat benzina, deci la costuri tot acolo iesi. Eu am ales benzina din considerente financiare si apoi din confort si putere (103 vs 80 CP).
Fa si tu un calcul simplu si ai sa vezi ca banii pe diesel ti`i scoti intr`o suta de mii de km.
  • oclaudiu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
alex_arhire a scris:Masina e cea din semnatura. O consider putin prea scumpa pentru ce are pe ea, dar de abia am 6.000 km; motorul e cel care ma intereseaza si deocamdata ma declar multumit.
Alege o masina care sa iti faca placere si care sa te faca sa vrei sa o conduci in fiecare zi. Ia in calcul atat costurile de achizitie, cat si cele de intretinere.
Parerea mea proprie si personala: Smile no offense
Vectra nu e pe gustul meu.
Zafira e ideala pt familie (modularitate, spatiu interior, portbagaj)
Corsa e pt un segment tanar/batran de consumatori.
Eu as alege Astra fara sa stau prea mult pe ganduri. Nu pt ca am deja una Smile, ci pt ca e masina buna la toate.
Sa`mi spui la ce te hotarasti.

Tocmai la asta ma gandea. Ce sa aleg dintre Astra Classic si Astra II. Nu ma prea pricep eu la Opel, dar imi place modelul. Practic, pentru o masina buna la toate, ce model de Astra recomanzi ? Ma intereseaza ceva care sa nu necesitte prea multe costuri de intretinere si sa fie fiablil atat in oras cat si afara.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Alte Astre n`am mai condus inafara de a mea. Are 103 CP si iti pot spune ca nu mi`e frica sa fac o depasire. Trage bine dupa 3000 - 3500 de ture ca e benzina doar. In oras, un mers civilizat in jurul a 2500 ture, am un consum de cca 9%. Extraurban, forjata bine, iese la 8%. Motoarele de 1.4, 1.6 twinport, respectiv 1.7 CDTI 80 CP se regasesc pe ambele modele de Astra. Ti`am mai spus, am ales`o pe asta in primul rand din motive financiare; partea tehnica e asemanatoare. Si parca tot pe asta as lua`o......
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Revin.....
Daca te`ai hotarat pe Astra, indiferent de model.......
Du`te la un dealer si cere un test drive. Fi atent la comportamentul masinii, la putere (felul cum trage), la calitatea materialelor, design interior si functionalitate etc..... Consulta`te si cu delaer`ul, fa`ti niste calcule.......
Eu am fost conditionat de buzunar, ca as fi ales cu inima, nu cu capul. Totusi, nu`mi pare rau Smile
  • oclaudiu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc din nou pentru raspunsul prompt. Si eu sunt conditionat de buzunar, nu stiu la 9000 - 9500 E ce sa masina Opel Astra sa aleg. Sper sa ma pot incadra cu o masina cat de cat buna in acesti bani si sa fie totusi si fiabila.
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
oclaudiu a scris:Multumesc din nou pentru raspunsul prompt. Si eu sunt conditionat de buzunar, nu stiu la 9000 - 9500 E ce sa masina Opel Astra sa aleg. Sper sa ma pot incadra cu o masina cat de cat buna in acesti bani si sa fie totusi si fiabila.


Astra 2.0 DTI e ce cauti, iti iei una sh din Germania de prin 2003 cu 100 si ceva de mii de km astea care se fac in Polonia nu prea mai sunt asa reusite ca cela facute la mama lor in Germanica sau cel putin asa vad eu lucrurile

PS imi laud si eu calul Embarassed
  • pystha

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2006

  • Mesaj Privat
la 9000-9500 nu cred ca poti alege. mai mult, cred ca nici pentru cea mai simpla Astra noua nu-ti ajung banii.
eu as lua un SH din germania sau de altundeva. la banii astia ai gasi una ca lumea...
Skip ads

  • oclaudiu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Inteleg. Dar pe la 11.000 - 12.000 E pot alege ceva cat de cat ? Ma refer nou nout.
  • pystha

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2006

  • Mesaj Privat
cred ca iese un Astra cu motor 1.4 sau 1.6 Twinport pe benzina, fara prea multe optionale.
eu zic sa te uiti totusi la preturi aici
dintre cele doua, as alege motorul de 1.6 cu toate ca raman mai putini bani pentru optionale, dar totusi e o diferenta de putere si la o depasire sau ceva conteaza Rolling Eyes
  • oclaudiu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Dar Astra Classic 2 se incadreaza bine in acesti bani. Sunt diferente mari de fiablitate intre Astra Classic 2 si Astra ?
  • pystha

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2006

  • Mesaj Privat
oclaudiu a scris:Sunt diferente mari de fiablitate intre Astra Classic 2 si Astra ?

nu prea inteleg intrebarea.
ca sa lamurim:
Astra F = Astra
Astra G = Astra Classic II (teoretic. practic G-ul e fabricat in occident - sunt masinile SH aduse de dincolo - iar Astra Classic II e fabricat in polonia deci calitatea nu mai e aceasi)
Astra H = modelul aparut anul trecut

te referi la diferentele dintre G si H?
Skip ads

  • oclaudiu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Da. Nu prea intelgeam care e diferenta dintre Astra G si Astra H. Ai putea sa le enumeri ?
  • pystha

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2006

  • Mesaj Privat
ar fi multe de spus..
exista un topic intreg pe aceasta tema
vezi aici: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=8443
  • oclaudiu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Deci pana la urma, cea mai fiabila masina este Astra H.
  • pystha

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2006

  • Mesaj Privat
depinde cum considera fiecare.
mie personal H-ul nu-mi place. in afara ca prea seamana cu Toyota consider ca nu mai are personalitatea. toate opelurile din gama noua se aseamana foarte-foarte mult intre ele. (ca look)
in alta ordine de idei nu stiu daca intr-adevar isi merita banii, adica ofera ceva real in plus fata de G.
putem vorbi de design si multe electronice etc. dar oare merita?
fiecare cu gusturile lui. eu prefer mai mult un G echipat mai ca lumea decat un H foarte spartan. Iar Opelul Astra classic a obtinut si el puncte foarte bune la siguranta la testele EuroNCAP.
ma rog..asta-i doar parerea mea personala... sa nu aruncati in mine cu pietre Embarassed Rolling Eyes
  • oclaudiu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am observat ca masina ta arata foarte bine. Din curiozitate, ai cumparat-o noua sau second ? Si daca se poate, poti sa-mi spui cat a costat si ce dotari are ?
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Eu nu vreau sa ma cert cu nimeni dar:
Astra G = masina generatie 1998
Astra H = masina generatie 2004
Astea spune multe. Inainte de a alege mergi putin cu fiecare dintre ele. Vei observa clar diferentele. Sunt imense.
  • pystha

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2006

  • Mesaj Privat
O colega de a mea are Vectra C.
E diferenta fara doar si poate. Dar imensa nu as putea sa folosesc nici macar in acest caz...
poate un BMW, Audi sau asa ceva...
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Iti propun ceva: mergi 10 km cu astra H apoi pune o frana cu Astra G. O sa intelegi despre ce vorbeam. Aceeasi chestie cu virajele. Ia cateva viraje cu H-ul si apoi cu G-ul. Nu zic ca Astra G e o masina proasta. Nu zic ca nu e sigura. Nu zic nimic de genul asta... nici pe departe insa e diferenta notabila intre G si H. Atat spun eu.
Acum depinde si de bani... ca la 11.000 de euro nu prea te apropii de H.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR