Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • ammorex112

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2007

  • Mesaj Privat
distributia am schimbat-o la service in iarna. rolele sint cele luate de mine, in schimb cureaua nu este cea pe care le-am dus-o eu. gasit pe masina bosh, dus la service Conti (asta ca o paranteza). inainte de a da jos cureaua m-am uitat la alinierea semnelor(motorul adus la TDC pentru cilindrul 1). in momentul in care semnul de pe pinionul arborelui cotit este aliniat cu semnul de pe carcasa sagetile de pe axele cu came nu stau chiar fata in fata cit sa formeze o linie, unul este putin mai sus si unul mai jos. nu cu mult, dar sesizabil. daca la remontare le pun fata in fata, cum scrie in manual pot avea probleme sau sa le las cum le-am gasit? alta intrebare este legata de faptul daca cumva se poate ca din distributie sa faci masina mai vioaie (nu ca as incerca sa imi distrug motorul, dar am citit undeva prin forum ca ar fi posibil)? multumesc.
Skip ads

  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
pune semnele fata in fata!
cati dinti e decalajul?
daca pui exact nu se intampla nimic!asa trebuie sa fie!toate pe semn...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Semnele de pe came nu vei reusi sa le aliniezi perfect, va fi o mica "deplasare" cam de un sfert de dinte. Deci nu e motiv de ingrijorare.
  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Are perfecta dreptate dancuciureanu , insa uita-te atent sa nu fie mai mult de un sfert de dinte(decalajul semnelor de la rotile dintate ale axelelor cu came e ff mic daca distributia e pusa corect), eu am gasit la masina mea distributia decalata la un dinte jumate, mai exact evacuarea era inainte cu un dinte si pe motivul acesta se tura mai lent motorul, consuma poate si un pic mai mult, se gatuia la accelerari mai bruste - concret era mai puturoasa masina.
Skip ads

  • ammorex112

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2007

  • Mesaj Privat
salutare.merci de raspunsuri. in week-end ma apuc sa pun la loc distributia. nu imi puneam intrebari daca nu mi se parea putin deplasata mai mult decit "normala". in plus de asta le-am zis celor de la opel in iarna ca masina mi se pare putin mai "lenesa" dupa schimbarea distributiei dar au spus ca " nu se poate, intr-un singur fel se poate pune". se pare ca am avut dreptate pina la urma.
  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
salutare!
vad ca pe aici nu s-a mai umblat demult. intrebarea mea este pt o distributie noua, care role este recomandat sa le schimbi? de ghidaj, de intindere, etc. din ce am inteles sunt 3 role, 2 de ghidaj si una de intindere? Daca schimb cureaua, rola de intindere si pompa de apa, (asta a fost schimbat si la ultima distributie) si celelalte role sunt originale ale masinii, mai are rost sa le schimb pe acestea? Masina are putin peste 150000 si distributia a fost schimbata pe la ~ 97000 km (in Germania). Sa le schimb sa le mai las celelalte role? Cu piesele de pe la noi, am teama ca iau ceva poate mai prost fata de ce am pe masina.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
jonyx87 de ce vrei sa te legi la cap daca nu te doare,cand schimbi distributia schimbi tot,la masina mea distributia a fost schimbata in germania,dar baietii de acolo au batut simeringu de la pompa de ulei si curgea pa acolo,asa ca am cumparat o distributie completa+simering de pompa de apa,mai putin pompa de apa ca este noua
sunt si chinezarii pe piata dar daca cumperi de la un dealer/reprezentanta ai o,,,,garantie,,,ca sunt piese bune
  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
deci am nevoie de cele 3 role, curea si pompa de apa, antigel, etc....... ms frums. numai bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR