Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • marcykone

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2007 Z 14 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Aseara am observat fenomenul,dupa un weekend destul de agitat,schimbul de ulei l am facut acum vreo 1 luna si jumatate,am 3000 de km...si pana acum nu am avut asemenea probleme...oare am am avut prea mult ulei si din cauaza presiunii a dat pe afara,pe la buson..dupa cum se vede..e umed nu numai la buson....ce parere aveti??ce ar putea fi?
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Stai linistit,e un fel de buba a lor. Desfaci capacul si dai garnitura jos de pe el,te duci la magazin si cumperi banda de teflon (costa cam 2-3 lei),dai cateva straturi in jurul capacului,apoi pui garnitura la loc si-l montezi la loc si gata ai scapat de pierderi.
  • marcykone

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2007 Z 14 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2011

  • Mesaj Privat
am vz si eu tutorialul cu rezolvarea busonului....insa ceea ce ma framanta e ca e umed pe toata lungimea motorului,nu numai pe la buson..mi e sa nu se fi dus garnitura de la capac...o mai las vreo saptamana...
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Nu are treaba garnitura capacului,din ce vad eu aia e ok,se umezeste in timp pe la buson asa facea si la mine inainte sa pun banda de teflon
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Garnitura aia e cam 1 ron... Tot capacul e aprox. 25 ron, iar garnitura capac culbutori e vreo 35 ron. Eu recomand sa cauti o garnitura de buson si sa o schimbi pe a ta, care se pare ca ar fi imbatranita si nu mai etanseaza bine.
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
vallyyy a scris:Stai linistit,e un fel de buba a lor. Desfaci capacul si dai garnitura jos de pe el,te duci la magazin si cumperi banda de teflon (costa cam 2-3 lei),dai cateva straturi in jurul capacului,apoi pui garnitura la loc si-l montezi la loc si gata ai scapat de pierderi.

identic am patit si eu si la fel am rezolvat.
am pus teflon din cauza ca nu am gasit pe nicaieri garnitura noua de cumparat, oricum am inteles ca nu e scumpa.
  • marcykone

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2007 Z 14 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2011

  • Mesaj Privat
azi am executat operatiunea cu teflon..sper sa nu mai fie probleme...k m au cam trecut apele cand am deschis capota luni seara..Smile)
  • deotocos

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2012

  • Mesaj Privat
salut, am un opel astra g 1,6 16v, din 2001, motor z16xe, si vreau sa fac schimbul de ulei.
acum am cumparat-o. aveti idee cat ulei intra?
  • cristimoto

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut, aceeasi problema am avut-o si eu. Prima data am schimbat busonul pe garantie (in 2007), dar problema a revenit dupa 2-3 luni. Am incercat si eu cu banda de teflon si de asemenea, dupa o perioada am observat din nou pierderi de ulei. Acum 3 ani am fost la dezmembrari, am cautat o masina care nu avea ulei pe langa buson, am cumparat busonul cel "nou" si ... problema a disparut. Bafta!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR