Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • wolf71

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Zafira 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am o Zafira diesel din 2002 model Y20DTH, la care din pacate mi s-a rupt arborele cotit. Cum? Pur si simplu in mers, s-a auzit un zgomot la motor si s-a oprit. Am dus-o in service cu speranta ca ar fi lantul de distributie, dar cele mai sumbre previziuni ale mecanicului s-au adeverit. Azi la demontare arborele era rupt in dreptul palierului 2. La service mi-au zis mai multi ca asta e problema la Zafira care au peste 200000 km. Zafira mea are aproape 250.000 km. Am gasit un arbore cotit SH si o sa mi-l puna pe acela. Intrebarea mea este daca arborele are aceleasi dimensiuni la toate motoarele de 2000 cmc diesel, de la Opel indiferent de masina pe care sunt puse (Astra, Vectra, Zafira). Daca a mai avut cineva problema aceasta, mi-ar prinde bine cateva pareri.
Maine o sa ma duc la service sa vad daca a mai gasit si altceva la motor si o sa mai postez constatarile pe forum. Pana atunci va astept parerile.
Skip ads

  • dr_seby2000

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
nasol moment,arborele second cat km are ? daca are apoximativ km pe care i-ai avut tu cand sa rupt nu faci nimic.incearca aici,te poate ajuta si iti ofera si garantie 0745390958 Boti il cheama.bafta
  • wolf71

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Zafira 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Incerc sa iau unul cu km mai putini. Sincer nu stiu exact, mecanicul de la service se ocupa. Mi-a zis ca imi da unul cu km mai putini. Dar e o idee sa intreb exact cati km are.
  • dr_seby2000

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
iti dai seama ca va zice ca are mai putini km,doar vrea sa-ti vanda piesa,arata-mi tu diesel cu km putini)))))) rar gasesti.
Skip ads

  • wolf71

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Zafira 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca are pana in 200.000 km e ok, zic eu. Eu am luat masina la 153 mii din Germania si am facut in 6 ani aproximativ 100 mii. E drept ca e chestie de noroc. Voi vedea maine cand merg la service. Dincer am incredere in service-ul la care merg. Sunt seriosi, nu am avut niciodata probleme cu ei, au fost promti intotdeauna. Sper sa nu am nici acum probleme.
  • blackdesire

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Am patit la fel cu o zafira A 2003 dar motoru de 2.2 arborele este rupt in acelasi loc de care ai mentionat tu , eu am fost sfatuit sa schimb tot motorul ca ies mai ieftin decat reparatia ..am facut si treaba asta acuma ma gandesc la urmatorul lucru De ce sa rupt ? am tot citit pe forum si inca nu sunt lamurit ..ideaia este ca si la mine a mers exact 250.000 km si a cedat ..am scimbat ansamblul motor cu totul ... dar cred ca am facut o greseala ca nu am am scimbat si volanta .
Din ce am citit am inteles ca volanta de defecteaza iar acest lucru duce la ruperea arborelui.. eu am montat aceasi volanta pe "noul" motor ... intreaba mecanicul daca nu are legatura sigur si sa verifice si volanta in ce stadiu se afla ..ca tot dai motorul jos sa umbli la el ..... eu un sfat .. eu sunt cu teama acuma ca o sa stric si al doilea motor si ma gandesc sa il dau jos sa inlocuiesc si volanta
  • wolf71

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Zafira 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Din fericire mi-am reparat masina si nu sunt sigur ca mecanicul poate sa-mi mai dea un raspuns referitor la volanta. Ma gandesc totusi ca daca volanta ar avea vreun defect ar da ceva semne, s-ar manifesta in vreun fel transmisia. Nu prea am gasit raspunsuri la problema aceasta cu arborele cotit. Poate fi o problema de material, de rezistenta, de oboseala a materialului. Ce ma surprinde e faptul la la celelalte tipuri de Opel cu acelasi motor de 2000 cmc nu am auzit de problema aceasta. Ce am aflat insa e faptul ca motoarele de 2000 cmc nu sunt acelasi pe Zafira, sau pe Astra sau pe Vectra. Sunt ceva diferente de cote la palierul de la blocul motor, diferente nu foarte mari.
  • blackdesire

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Ma bucur ca ai rezolvat ,si ca ai gasit arbore eu nu am gasit pentru a mea si am luat tot motorul la 550 euro ,inca nu am gasit exact cum se manifesta problemele cu volanta ca sa imi dau sigur seama dar asa cum am zis .. imi e teama sa nu se repete problema
  • wolf71

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Zafira 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sincer nu am gasit eu arborele ci service-ul l-a gasit. Mi-au zis ca are km putini motorul. Sper sa fi fost sinceri cu mine. La ei imi repar masina din 2006 de cand am cumparat-o si am fost multumit de fiecare data. Sper sa ma tina cat o mai tin. Mi-am propus s-o vand, dar astept inceputul anului sa vad ce se intampla cu taxa de mediu.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR