Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • alex192

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salut , am si eu o astra G berlina din 2005 si in momentul in care bag in mansalier , nu se aprind lampile pe spate... am verificat becurile si nu sunt arse , contactele de la lampi din spate sunt bune si ele . Aveti idee care ar putea fi problema ?
Eu m-am gandit ca ar fi ori contactul cand bagi maneta in mansalier , care nu stiu unde se afla , ori siguranta , care nu stiu nici aia unde se afla , nu am gasit in carte panoul de sigurante...
Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
E defect switch-ul de pe cutia de viteze.
"Marsalier", "mansalier" e gresit. Se zice si se scrie "marsarier". Sau mai simplu "mers inapoi".
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
hai maistre ca te-am prins. Bine,nu 100%, doar 50% dar e bine si asa. Ai scris corect "mers inapoi" dar cealalta expresie este corecta in forma "Marche Arriere" Smile

Mi-am amintit ca tu esti cel care ne-ai intrebat cand schimbam titlul topicului "Bujie rupta in chiulOasa"

Nu o lua ca pe un afront, vreau doar sa zambim! Smile

si inca ceva: -Ce profesie ai? Eu am o banuiala ca te ocupi cumva cu limba si literatura... Romana sau oricare alta...

Hai spune ca nu iti fac nimic!

Respect.

Acum ontopic:
-intreruptorul pentru becurile de MArche Arriere se afla pe cutie si este vizibil pe la roata din stanga (fatza) dar numai daca demontezi carena verticala a scutului sau, daca demontezi suportul care sustine bateria, caz in care sonda respectiva este vizibila prin partea superioara a cutiei de viteze (pe la capota). Se demonteaza usor cu o cheie fixa si la demontare nu exista niciun pericol de a curge ulei pe acolo , nivelul uleiului in cutie situandu-se mult mai jos.


Seara buna de la Bunicu Smile
  • moroshanu

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Dacã gãsești sonda de pe cutie, poți face proba (fãrãs o scoți sonda, doar priza electricã) cu o sârmã fãcând punte între cele douã borne din prizã. Cu contactul pus, dacã instalația este în regulã becurile albe din spate trebuie sã se aprindã.
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Sonda e de vina,in cazul meu am dat-o jos si i-am impins putin pinii inauntru,au tendinta sa iasa,a trecut cam un an si jumatate si nu sunt probleme
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
in ce sens contactele sunt bune? sunt bune la ochiometru sau ai luat aparatul de masurat si ai observat ca iti indica 0 V
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Bunicu a scris:hai maistre ca te-am prins...
....cealalta expresie este corecta in forma "Marche Arriere"

N-ai prins nimic. Din contra, m-ai scapat. Razz
Forma corecta, cea din limba romana, este asa cum am scris initial: marsarier. Dex-online: http://dexonline.ro/definitie/mar%C8%99arier
Ce ai pomenit tu este originea franceza.


Bunicu a scris:am o banuiala ca te ocupi cumva cu limba si literatura... Romana

Negativ. Sunt inginer electromecanic. Profesez proiectare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR