Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • cristilopatnic

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!
De cateva luni incerc sa rezolv problema de consum mare pe care il am in oras la masina mea, un Astra G 2001, motor Z18XE 125 CP, cutie automata, hatchback. Mai exact 16 - 17 % consum urban. Am facut urmatoarele verificari si reparatii:
1. schimbat sonda lambda reglaj cu piesa originala
2. am fost la mecanic sa verific daca nu are vreo fisura pe vacuum sau pe evacuare si mi-a zis ca nu a sesizat asa ceva
3. testat injectoare pe banc si se pare ca sunt ok, nu sunt infundate si nu scapa
4. schimbat debitmetru cu piesa originala si filtru de aer
5. schimbat termostat cu piesa originala intrucat intre timp se blocase pe deschis
6. verificat presiune combustibil la reprezentanta si au zis ca e ok
7. in cele din urma schimbat si ECU care incepuse sa dea permanent eroare pe circuitul sondei lambda pozitia 1. dupa schimbarea ECU codul de eroare a disparut.
8. dupa ultima diagnoza facuta cu OP-COM valoarea medie a sondei lambda pozitia 1 este de 350 mv desi ar trebui sa fie in jurul valorii de 450 mv, posibil mai mult oxigen pe evacuare decat trebuie.
Cu toate aceste reparatii si verificari masina consuma la fel de mult, 16-17% in oras. Precizez ca am un stil de condus normal si nu sportiv cum au unii. Benzina folosita este de 95 de la OMV.
Daca aveti careva idee cam ce altceva ar mai putea fi va rog sa-mi transmiteti si mie. Eventual daca are cineva niste date citite cu OP-COM de pe o masina asemanatoare, care consuma normal, pentru a putea face comparatie cu a mea.
Skip ads

  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
posteaza listingul facut cu Op-com
cum a fost facut consumul?
  • cristilopatnic

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Consumul a fost facut de la plin la plin dupa 120 km in oras.
Listingul nu cred ca pot sa-l postez pe site deoarece e un fisier excel "Flight Record" Livedata inregistrat cu OP-COM, motor la relanti cald cu consumatorii opriti, din care se pot face si grafice pe parametri.
Pot transmite eventual fisierul cu inregistrarea separat pe o adresa de e-mail daca e de dorit.
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pai Lambda 1 (inainte de catalizator) trebuie sa oscileze, Lambda 2 (dupa catalizator) trebuie sa stea cat de cat constant.
Skip ads

  • cristilopatnic

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Lambda 1 oscileaza, eu vorbeam de valoarea medie a sondei 1 (intre 110 mv si 790 mv conform Data List din TIS 2000) deci o medie ideala trebuie sa fie la 450 mv.
  • ionutmarius85

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2012

  • Mesaj Privat
eu am aceasi tip de masina,sondele lambda aprinse pt ca am scos CAT dar consumul este omenesc . 8% maxim afara si pe oras undeva la 10. cu 160ron vin alex-buc pana in zona dristor de 2 ori.afara merg regulamentar 100km/h. de adaugat - bag benzina doar lukoil.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ionutmarius, consumul ala il scot si eu. Si asta fara sa fi napastuit catalizatorul si etc
Cristi, sonda lambda 1 nu se masoara cu valoare medie. Acolo e important sa o vezi ca oscileaza cu o amplitudine corespunzatoare. Incearca sa ajungi la intalniri la Polus, stai de povesti cu elegance, are acelasi motor ca tine, si se pricepe la mecanica. Ai putea incerca sa ii ceri un sfat si lui clubfranc, insa trebuie sa ai rabdare, ca omu' ala, daca nu face misto mai intai de tine 5 minute, nu e sanatos. Altfel de treaba ficior...
  • cristilopatnic

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Evident ca sonda 1 e important sa oscileze cu o amplitudine corespunzatoare. La mine valoarea minima inregistrata este de 59 mV iar cea maxima de 862 mV. Ceea ce vroiam sa spun este ca sonda 1 arata pe tester mai mult LEAN decat REACH, idiferent ca testul a fost facut cu motorul cald la relanti sau in mers prin oras cu motorul cald/rece. Pentru a testa cat mai corect amplitiudinea si frecventa sondei ma voi duce la cineva care are osciloscop.
O intrebare: cine sunt elegance si clubfranc? Cum pot lua legatura cu ei? Numele meu este real, eu nu folosesc nume de cod pe forum.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Daca ai un OPCOM poti veni joi seara la intalnire si putem compara valorile de pe motorul meu cu ce gasim la tine.
  • cristilopatnic

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Din cate am vazut intalnirea este saptamanal, Joi de la 19:00, Polus sector F1 sau B3, corect? O sa incerc sa ajung. Mai exact in dreptul carei intrari de la Polus se afla aceste sectoare? Intreb ca sa nu ma invart degeaba prin parcare. Am interfata OP-COM proprie.
  • ionutmarius85

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2012

  • Mesaj Privat
eu numai am CAT pt ca a crapat galeria,iar galeria este incastrata in CAT...unde le-o fi fost capul cand au facut asta,nu inteleg..asa ca am fost obligat sa trec la galerie de X18XE cu putina modificare la teava dintre galerie si toba mijloc. nu am avut bani de cat,si tot nu am asa ca...merge si asa.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR