Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • kafercj

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Am cumparat vara asta o Vectra SRI( GTS) din anglia cu 98.000 mile, un singur proprietar, 2003 in speranta ca iau o masina buna. Dupa 100 de mile s-a clarificat ca nu a fost cazul... consuma ulei cam 1l/500km. Venind spre casa cu oprire in Spania( concediu) a consumat cam 9l de ulei. Acasa a mai mers putin asa, intretimp a inceput sa sune chestii si in spate si in fatza la roti, presupun bielete antiruliu sau asa ceva. Cam la inceput de octombrie, mergand spre casa de la lucru, turatie maxima 4000 rpm, ( cand in general nu vede decat maxim 3000 rpm) dintr-o data se aprinde un bec galben la bord si nu mai trage masina, merge parca in 3 pistoane... incet merg acasa... la mecanic ziua urmatoare se stabileste ca nu am compresie ( cat trebuie) pe nr 2. Urmeaza desfacut motorul, refacuta chiuloasa( se presupunea ca e ciobita o supapa). Deci per total, chiuloasa refacuta si schimbat 2 supape, garnitura de chiuloasa, segmentat motorul, distributie noua, pompa de apa noua, cu totul aproape 20 de mil. Rodaj 1000 de km, si pe cand sa se termine rodajul, incepe sa sune ceva la ambreiaj in momentul in care apas pedala... mai accentuat la rece, si mai putin la cald... probabil placa de presiune... Vine frigul, si nu am caldura... probabil termostat... ventilatorul de habitaclu refuza sa mai functioneze, exceptie pozitia maxima... telecomanda la inchidere nu mai functioneaza, si de cate ori deschid masina din cheie suna alarma, pana sa introduc cheia in contact( alarma originala)....


intrebare: Ce ar putea sa se mai strice la ea? Am programat proces ptr taxa pe 3 martie... trebuie sa o mai tzin pana o inmatriculez si apoi sa o vand... voi repara tot ce e stricat acum la ea... presupun ca si ambreiajul... dupa toate astea ce parere aveti? sa o vand? se mai strica multe alte chestii? sau sa am speranta ca dupa toate aceste reparatii ar trebui sa fie bine o vreme....
Skip ads

  • olteanu1978

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Defectele tale ar fi - termostat blocat pe deschis, rezistenta in trepte arsa ( merge decat pe treapta maxima ), telecomanda desincronizata, sau bateria de la telecomanda epuizata.
As fi fost mai concret daca ai fi specificat daca ai AC sau Climatronic.
  • kafercj

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Ac, si merge doar treapta maxima. Rezistenta e clar arsa, cu telecomanda e ft interesant... merge cand vrea, si in general ft aproape de geam sofer. Butonul de la portbagaj nu merge. mi-a spus de la o firma ce se ocupa de chei sa merg sa cumpar 3 butoane de telecomanda de undeva si sa mi le inlocuiasca unde se repara tel mobile, si apoi va merge.

Cu ambreiajul? a avut cineva experiente? Sa sune a diesel( tzacanit sincronizat cu turatia motorului) cand apesi pedala de ambreiaj? problema aparuta de cand frigul?
  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Eu zis sa o faci sa o pui la punct si nu o vinde, nu o sa mai ai probleme cu ea, plus de asta tu daca o faci si o vinzi cand iti cumperi alta nu sti ce o sa te astepte.
Sfatul meu este sa iti faci asa ceva o sa te ajute mult in viitor un exemplu ce am facut eu la masina.

Skip ads

  • kafercj

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Bun, dar alte probleme majore fatza de ce am enumerat eu ar mai fii? totusi are sub 170.000 de km, si un singur proprietar... frana merge perfect, ( pana acum), placutzele sunt ca noi. De batut bate ceva pe spate( jante pe 17 gts), pe fatza mai putin dar si acolo.
Consumul cum trebuie sa fie( benzina)? Conditii de oras gen cluj? si mixt?
Apropo mai are o problema... cand cupleaza compresorul de clima se aude un vuit asa gen rulment.... oare e si el pe duca?
  • al3sc
  • Suspendat
  • 50 mesaje
  • din 06 Sep 2009
  • Astra 2001 Z16XE
  • Constanta
  • al3sc

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2009

  • Mesaj Privat
reparo provizoriu daca merge si vindea fratioare depinde acum si cat at dat pe ea......si daca pretu de achizite + costurile reparatiilor face cat una buna ar trebuii sa o ti
  • olteanu1978

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Eu zic sa nu o vinzi, e o masina mult prea frumoasa ( GTS ! ). Rulmentul de la compresor cred ca are nevoie de niste vaselina ( il poti da jos si poti sa-i pui vaselina ), pe spate costurile vor fi destul de ridicate ( brate bumerang, alte bucsi, niste bielete micute, etc ), pe fata, tinand cont de faptul ca bratele se schimba cu totul, in cazul in care se duc pivotii, costa destul de mult, dar, repet, e totusi VECTRA C GTS, nu orice Opel. De-asta si costurile de intretinere sunt ridicate. Am avut GTS si stiu ce a insemnat. Dar merita investitia !
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
sa puna vaselina? si cum desfaci rulmentul, poate e capsulat pe ambele parti. Si dupa ce pui vaselina si se duce la prima caldura ce faci? Ca uzura aia nu dispare asa prin miracol cu vaselina.
Skip ads

  • kafercj

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2012

  • Mesaj Privat
pai am sa vad ce este dus... si in primavara schimb ce e de facut la ea si mai vedem:) oricum de frumoasa e frumoasa, nu ma plang. cu rulmentul de la compresor, cred ca voi merge la service clima anul viitor sa mi-l rezolve.... sunt unii destul de buni aici la cluj Auto Dasis.
  • kafercj

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Deci,
am fost la Adam Gile si mi-a curatat clapeta de admisie... Alta masina:) Merge SUUPER fatza de cum a mers inainte. S-a schimbat termostatul si uleiul dupa rodaj, si reparat treptele de la aeroterma... si acum totul merge mult mai bine. Totusi, nu am caldura fierbinte in masina nici nu motorul la 92 de grade, e doar cald... nu poti sa-ti dai jos geaca in masina... oare de ce? E aerisit antigelul, s-a schimbat termostatul cu tot cu carcasa si senzor... poate sa mai fie ceva? Acum a devenit mult mai placuta la condus masina. Sper sa nu se mai strice nimic major... ambreiajul si-a revenit putin, parca nu mai suna chiar asa de tare rulmentul...
  • Clujeanul

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Te referi la clapeta de acceleratie, nu? Eu am patit-o acum 2 zile la vectra B2, pe care o am de 2 ani. Merge in 3 pistoane si s-a aprins din senin becul ala cu robinetul de pe conducta. Am pus-o pe tester si zice ca ar fi dus al doilea injector ... 600 ron ... poate fi de la benzina rea. Sa vedem daca o pot desfunda cu benzina de 100.
Aceleasi simptome le are si a mea.
  • sebontz

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
legat de problema pe care o ai cu ambreiajul, in mod sigur e vorba de rulmentul de presiune. masina o sa mai mearga o perioada asa, dupa care o sa te lase de tot atunci cand rulmentul o sa cedeze. ( depinde de cat de uzat e)
parerea mea e ca n-ar trebui sa ignori problema pentru ca exista mari sanse sa nu mai poti pleca de pe loc, si nu e tocmai placut.
Skip ads

  • kafercj

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Pai ma voi ocupa de el inainte de o calatorie mai lunga.... acum pe moment nu ma stresez ptr ca nu merg decat prin oras.... si de intrat intra super in viteze.... daca nu va mai intra in viteze.... de ajuns tot ajung acasa:) ca si cu cablul de ambreiaj rupt... nu?
  • sebontz

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
pai in momentul in care o sa cedeze, cam asta o sa se intample...nu o sa mai intre in viteze deloc.
daca te lasa undeva in oras, ai dreptate, ajungi pana la urma cu ea acasa Smile insa daca de indepartezi de oras si te lasa poate sa devina foarte neplacut si chiar periculos.

oricum, bafta multa in a-ti pune masina la punct, si, apropo de asta, si eu sunt de acord cu colegii care te-au sfauit sa nu vinzi masina. fa-o "ca pentru tine" si bucura-te de ea
  • kafercj

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Mersi. Cam asta si fac... mai am de facut ambreiajul si suspensia.... in rest acum deja merge muuult mai bine:) si mai nou si-a mai revenit si ambreiajul din sunat... parca mult mai rar suna si mai incet... asa ca poate scap pana la anul viitor:) Incepe totusi sa-mi para rau ca nu am luat motor de 2.2.... parca e cam mare hardughia ptr motorul de 1.8 Dar.... asta e... vreau sa o tin o vreme.... ca daca cumpar alta si ma apuc iar sa repar la ea... n-am facut nimic.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR