Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Corect ce spui ,numai ca eu am avut map-ul asa de murdar ca nu cred ca mai masura nimic si cu toate astea nu aveam nici o eroare.Curios nu...Nici colegul @nickm zice ca nu are erori.Dar exact cum spui nu strica o curatare o admisiei si a tot ce tine de ea.
Skip ads

  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Colegul @nickm spune in ambele postari ca are eroare presiune , este adevarat ca in a doua postare se contrazice si spune ca nu are erori. Cel mai bine ar fi sa posteze codul de eroare.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Dupa cate stiu scv-ul stabilizeaza presiunea si si senzorul de pe rampa o masoara .Este posibil sa fie ceva cu senzorul de presiune de pe rampa dar daca nu stim ce cod a avut.....Daca nu e corect ce zic poti sa ma corectezi.
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Ai dreptate senzorul de pe rampa masoara presiunea, dar daca nu este stabila da eroare.Am patit asta acum 2 saptamani la un prieten, avea eroare presine rampa, am inlocuit senzorul de pe rampa si nici o schimbare, dupa care am inlocuit regulatorul de presiune si masina a mers normal fara erori.
Skip ads

  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Da te cred ,acu sunt cazuri intre cazuri ,un cod era bun da il vedem ,este posibil sa schimbe regulatorul si sa mearga ,este posibil sa fie altceva si mai este posibil sa i-si revina masina si sa mearga .Ma refer la limitarea de putere de care zicea colegu.Oricum scv-ul cred ca trebuie sa il schimbe si dupa aceea sa vada daca se mai limiteaza sau nu.
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Ai perfecta dreptate.
  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Asa este baieti, mi-am propus sa curat si eu toate astea, dar nu prea am timpul necesar. Am promisiunea de la Opel Scanner ca imi fac programare luna asta pentru inlocuirea SCV-ului cu modelul imbunatatit si inlocuirea filtrului cu noul model, iar dupa toate astea o sa ma programez la un service cunoscut pentru curatarea EGR-ului, galeriei si celorlalte chestii care trebuiesc curatate, cu toate ca sunt in dilema daca sa anulez sau nu filtrul de particule si EGR-ul.
Faptul ca nu-mi da nici-o eroare atunci cand pierde puterea, ma duce cu gandul la SCV, mai ales ca nu face acest lucru decat atunci cand este mai rece afara. Daca ar fi fost de vina oricare dintre senzori, cred ca ar fi dat eroare.
Multumesc pentru sfaturi.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Te asteptam cu noutati. Bafta.
Skip ads

  • GHIUR

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salut, de ceva timp am o problema la motorul de tipul A17DTR (110 cp) si anume, la functionarea in relanti imi scade consumul instantaneu de la 0.5 la 0.2/0.3 se adude o "bataie-rontaiala" in injectie functioneaza asa cam 10-15 s dupa care isi revine. Scv-ul schimbat nou Denso injectoare schimbate noi, sincer nu stiu ce sa mai schimb. Astept un raspuns de la cineva care ma poate ajuta. Multumesc anticipat. O zi buna!
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
A17 DTR nu este de 110 cp este de 125 cp ,nu conteaza ,mai multe detalii ar putea ajuta sa ne dam seama .Zici ca ai schimbat scv-ul si injectoarele dar de ce le-ai schimbat ,Injectoarele au fost montate de cineva care stie ce face ,le-ai imperecheat cu ecu ,scv-ul de ce l-ai schimbat ,a fost montat corect .Acum ce alte operatii ai mai facut ca zici ca nu stii ce sa ii mai face pt.ca pot fi destule cauze.Recomand o diagnoza in primul rand si vazut daca ai ceva coduri de eroare si vazut injectoarele daca lucreaza in parametri ,scv-ul la fel .Egr-ul cand la curatat ultima oara ,semzorul Map de pe admisie ,clapeta de acceleratie si chiar admisia toata daca nu le-ai curatat o sa ai o surpriza la demontare ce o sa gasesti acolo.Bafta.
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Treaba cu dtr e vina rar, ei trec dtr in loc de dtj. Oricum e acelasi motor.

Am patit si eu o treaba asemanatoare. Doar ca mie imi crestea turatia si scadea consumul la 0.3 si se auzea ciudat motorul.
A mai povestit cineva despre comportamentul asta.
Spunea ca se aude ca un tractoras, ca si cum ar merge in 3 pistoane
  • GHIUR

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2014

  • Mesaj Privat
In carte e trecut DTR dar in soft e DTJ. Injectoarele le-am schimbat ca avea o "rontaiala" in jur la 1900-2000 rotatii si dupa n diagnoze chiar la Radacini care habar nu au(mi-au facut diagnoza si au zis ca e de la volant...si normal am schimbat kit-ul +volant)...am facut cam tot ce nu era necesar...galerie curatata, egr, clapeta, senzor map nou, injectoare calibrate cu coduri scrise in ecu cu compensari de 0.018...iar la diagnoza nu are nuciun cod de defect. Pe mine unu ma depaseste si sincer nu cred ca este cineva in Ro sa-i dea de cap. V-am spus am schimbat si ce nu trebuia.
Skip ads

  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Oricum daca e cineva sa descopere nu cred ca ar lucra la reprezentanta
  • GHIUR

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Am atasat o filmare si incerc sa o trimit si pe a doua.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Senzorul de presiune de pe rampa de injectie a fost verificat .Nu ar strica sa verifici si mufaraia la injectore,senzori si ce mai e pe acolo,desi ar trebuie sa apara ceva erori.Cand merge prost ,la rece ,la cald ,aleatoriu sau mereu?Filtru de motorina e schimbat si daca da ce marca ai folosit.De tras trage bine?
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
vezi ca mie nu imi apare nimic . mai bine pune pe youtube si apoi pune linkurile aici
  • GHIUR

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca s-a trimis...?
  • GHIUR

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Ok.
  • GHIUR

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2014

  • Mesaj Privat
https://youtube.com/watch?v=o3E7pFb4dJQ
  • GHIUR

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2014

  • Mesaj Privat
https://youtube.com/watch?v=o3E7pFb4dJQ
https://youtube.com/watch?v=q_4q-OClqvk
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR