Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Mirel Timisoara

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Are cineva o poza cu noul adaptor, model imbunatatit? Cei cu adaptor nou pot sa confirme ca are o flansa si are si ceva in varf, ca un adaptor sa-l faca mai gros?
Skip ads

  • Andrei_JOY

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Are o flansa si un fel de degetar sa-i zic asa care vine motat in varful regulatorului inainte de montare, e altfel fata de cel original al masinii.Poza nu am ca nu i-am facut dar daca am ocazia o sa-i fac.
  • Andrei_JOY

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2015

  • Mesaj Privat
GHIUR a scris:Salut, am o intrebare pentru cei care au montat scv-ul de la "Tavi", ati constatat ceva modificari in functionarea motorului, la consum?


Din cate am observat la partea de consum pe ml injectati in meniul secret al masinii apare mai jos ceva de genu 195-200 ml fata de cel vechi care ajungea la 260-290 ml asta cand este motorul rece, dupa parca se stabilizeaza pe la 120-140 ml, si am observat ca nu mai tacane injectia cand este motorul rece cum facea cu regulatorul vechi.La pompa am facut un consum sa-i zic asa, am mers 300 km dus intors Busteni-Bucuresti trafic lejer/liber si i-am bagat 12,8 litri iar pe bord imi aparea ca ar fi consumat 13 litri, eu avand plinul facut la masina.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Ceva de genul:
https://www.google.ro/search...c=QhwRoraQbQOJLM:
Skip ads

  • Mirel Timisoara

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2014

  • Mesaj Privat
ok. multumesc. intreb deoarece am descoperit si o varianta fara chestia aia in varf, adica degetarul, o varianta doar cu flansa.

https://www.ebay.com/itm/VAU...:BDAAAOSwVv9ZiccK

Rog utilzatorii de regulatoare noi, sa descrie experienta lor. Daca ei considera ca sunt bune sau rele, etc.

Este bine sa ne ajutam reciproc.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Pe j sau h nu merge fara acel adaptor pt partea care intra in pompa.
  • george_iordan2008

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salut bãieți am și eu o întrebare legata de filtru de particule, credeți ca este necesar sa îl curãț? Cunoașteți un service autorizat care face treaba asta fãrã sa își bata joc de mine. Cat ar costa?
  • Mirel Timisoara

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Daniel, daca esti atent, aceast regulator se potriveste si pe J si pe H, fara daptor. Are exact varful nornal pentru aceste motoare. Regulatorul cu adaptor, are alta forma, de aceea necesita varf. Acest adaptor gasit de mine pe ebay, nu necesita varf, este identic cu cel de pe masina.
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Mirel: comada-l si te vei convinge ca nu merge.
Este mai subtire, iar distanta de la varf la prima garnitura este mai mare.

https://m.aliexpress.com/ite...4200-0270-SCV-Kit
  • Andrei_JOY

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Regulatorul seamana cu cel din link-ul pus de Daniel.Dupa montare este bine sa se faca si o reanvatare a injectie, se face cu diagnoza dar din cate am vazut nu era op-com.

Iar pentru filtru de particule incearca si vorbeste cu cei de la EDS.
  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@Mirel Timisoara, asa cu ti-am scris si in PM, regulatorul meu are acel adaptor in varf. Arata exact ca cel din link-ul pus de @Daniel mai sus.
  • Mirel Timisoara

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Am inteles. va multumesc.

Despre calitate, este oare mai bun, ma refer la modelul nou, mai lung? Adica, tot din China este, clar ca nu este original, indiferent cine-l vinde. Si, probabil ca el se vinde mai demult pentru Meriva doar ca i-au ''inventat'' adaptoarele astea. Singura diferenta este, ca ar fi mai lung. Poate faptul acesta sa-l faca mai bun? Am inteles ca problema ar fi materialul pistonasului care este mai moale. De ce ar fi facut pistonasul modelului mai lung dintr-un material mai tare? Tot in china si probabil tot in aceeasi fabrica se face cu cel scurt.

De ce intreb, deoarece nu vreau sa dau 600 de lei pe un regultor nou, model nou care, teoretic, are pistonas facut exact din acelasi material din care este facut pistonasul la regulatorul micut si se va strica la fel de repede.
Skip ads

  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Regulatorul achizitionat de mine este original Denso si este dublu ca lungime fata de cel vechi. La cele scurte, problema cea mare este, dupa parerea mea, nu calitatea materialului din care este facut pistonasul, ci forta prea mica a campului magnetic exercitat de solenoid asupra pistonasului. La modelul imbunatatit, solenoidul fiind mai mare are suficienta forta sa miste pistonasul chiar daca acesta tinde sa se blocheze. Eu am deja peste 15000 km cu noul regulator si nu da semne de oboseala, iar vechiul regulator a functionat bine aprox. 8000 km. Tot de la schimbarea regulatorului am inceput sa bag ulei 2T in motorina si sper ca si acest lucru sa-i prelungeasca viata, atat lui, cat si intregului sistem de injectie.
  • Mirel Timisoara

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Interesanta argumentatie, suna logic ce spui.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
nickm a scris:Regulatorul achizitionat de mine este original Denso si este dublu ca lungime ...

Ne poti da un cod de pe cutie?
Eventual sursa achiziției pe PM sa nu se considere reclama.
Multumesc.
  • petertm

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Acum vreo trei ani am cumparat si eu un Regulator Denso pentru Z17DTR cu codul 294009-0260.Cred ca a mers cam 30000 km si s-a defectat ,in sensul ca a reaparut mersul neregulat in ralantiu.As opta si eu pentru unul din acela cu adaptor .
  • astrafan257

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Salut. Ma intereseaza si pe mine de unde a fost cumparat regulatorul. Am si eu aceeasi problema cu fluctuatia turometrului.
  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am mai scris acest lucru (sper sa nu se considere reclama), au mai scris si alti colegi, regulatorul este luat de la Opel Scanner si sunt singurii care aduc acest model de regulatoare. Acestea sunt originale Denso si sunt garantate 3 ani. Din informatiile de pana acum, sunt colegi care au depasit 100k km si nu au nicio problema.
Nu stiu pe unde am pus cutia ca sa pot vedea codul, dar eu nu as avea incredere sa cumpar acest model de regulator de pe NET pentru ca nu am garantia ca este original.
@petertm, regulatorul cumparat de tine este tot din acela scurt? Dupa cod asa pare.
Eu sunt aproape sigur ca acestea cu solenoidul mai lung or sa functioneze mult mai mult timp decat cele cu el scurt. Am demontat mai multe regulatoare scurte si am observat ca uzura de pe pistonas nu este atat de pronuntata incat sa nu mai poata culisa, ceea ce imi lasa de crezut ca solenoidul este prea slab si nu are suficienta forta sa miste pistonasul ca sa regleze presiunea. Asta este motivul pentru care cred ca noul regulator va avea viata mult mai lunga decat cel vechi, si daca la aceasta mai adaugam si un filtru mai performant care sa retina mai bine impuritatile din motorina si mai bagam si ulei 2T, teoretic acest regulator ar trebui sa aiba o viata foarte lunga.
Eu sunt foarte increzator in aceasta metoda si sper ca timpul sa-mi confirme acest lucru.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Ghici de unde le ia furnizorul tau: da, de pe aliexpres. Nu va recunoaste in veci acest lucru.
Sa ii ceri factura de la Denso Corp: vezi are...?
  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@Daniel, nu stiu daca este asa, dar nu cred ca isi permite cineva sa dea factura cu garantie 3 ani la o chinezarie luata de pe aliexpres in contextul in care un SCV facut pe bune la o fabrica certificata din Ungaria, functioneaza cam 10k km, pe care poti sa-i faci lejer in cateva luni de zile. Sincer, chiar nu-mi pasa de cine si unde este facut atata timp cat functioneaza fara probleme. Eu fac in medie 25-30k km/an si as avea garantie pentru 70-90k km, ceea ce pentru mine este destul de multumitor. Poate nici nu mai pastrez masina atata timp.
Pentru ca m-ai facut curios, chiar am sa-i cer sa-mi confirme ca are facturi de la Denso.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR