Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • ALauru

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2020

  • Mesaj Privat
Va salut . Am o problema cu geamul dreapta spate, acționeazã la coborâre ,de la sofer , însã nu se mai ridicã, de la același buton, se ridicã doar de la butonul ușii respective. Am scos blocul , pare ok ,are o plãcuțã cu comenzi exact la o telecomanda de tv, am incercat sa dau comanda direct pe plãcuțã cu ceva metalic , însã nu a rãspuns , la celelalte butoane a funcționat. Dacã ați mai intalnit aceeași problemã, va rog sa ma ajutați cu ceva sfaturi. Mulțumesc!


MODEL: Astra h
MOTOR: 1.9

LOCATIE: Craiova
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Fiecare comanda este independenta, deci pentru fiecare pozitie a butoanelor, pleaca cate un fir separat.
Posibilitatile ar fi cam asa: Fir intrerupt in usa soferului, din mufa butoanelor pana in mufa usii, mufa cu pini oxidati, firul intrerupt de la usa soferului pana la usa dreapta spate, mufa cu pini oxidati, fir intrerupt de la mufa usi dreapta spate pana in modulul geamului electric.
Pentru ca in sectoarele unde firele stau fixe, apar mai greu probleme si mufele de la usi la astra h, nu am prea auzit sa prezinte probleme cu pini oxidati ... La tine as spune ca este firul intrerupt intre usa soferului si usa dreapta spate. (probabil in burduful usii dreapta spate, sau in burduful usii soferului). Firul ar fi albastru cu banda verde.
  • ALauru

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2020

  • Mesaj Privat
Mersi mult. Am sa mai verific si firele in burdufurile celor douã uși, poate e de acolo. Plãcuțã de comanda are si niste resistori, sper sa nu fie aia arși.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Nu te complica prea tare, din ce vad eu, singurele componente electronice, sunt diodele LED care lumineaza comenzile si rezistorii pentru limitarea curentului prin aceste diode LED.
  • ALauru

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2020

  • Mesaj Privat
Am sa verific cu un aparat de mãsurã continuitatea. Mersi mult de informații.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR