Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
am o problema cu usa din spate dreapta . usa se inchide bine , dar in bord imi arata ca este deschisa . nici nu se incuie din telecomanda.incuietoarea din usa , care are doua pozitii, daca o dau cu degetul , se inchide si se inchide si senzorul.dar cand inchid usa imi arata ca e deschisa.ar putea fi o problema electrica sau s-a deplasat putin incuietoarea de pe stalp si nu mai impinge bine cea din usa?se poate ajusta?
Skip ads

  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Problema se afla in firele din stalp care duc la usa, s-au sectionat, probabil in interiorul mansonului de cauciuc pe care-l vezi cand deschizi usa pe partea dinspre stalp a acesteia, si-ti arata tot felul de aiureli prin bord sau nu mai se alimenteaza cu tensiune actuatorul de la inchiderea centralizata...Cred ca daca dai o cautare pe forum privind aceasta problema vei gasi si rezolvarea, eu asa am rezolvat la usa stanga spate.
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
la usa stanga spate am inteles ca este o problema intalnita des.la mine nu merge deloc senzorul de la acea usa , dar nu ma deranjeaza asta.la usa dreapta imi arata mereu ca este deschisa si ma deranjeaza , mai ales noaptea pt ca imi stau toate becurile din masina aprinse. si nu cred ca este de la fire , pentru ca daca actionez incuietoarea din usa manual , o imping cu degetul pur si simplu , dispare acel martor.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Cum crezi...daca zici ca s-a deplasat incuietoarea incat sa nu-ti mai inchida usa, dar totusi usa se inchide bine...atunci, probabil ca ai dreptate.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
posibil senzorul care zice ca e usa inchisa
La Astra G, de exemplu, senzorul se afla pe stalp
La Astra H e pe incuietoare.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Si atunci, de ce nu poate incuia masina din telecomanda...? Ok, am inteles ca martorul din bord nu se stinge si hai sa zicem ca nu sunt firele in manson taiate si se ating intre ele dupa cum vrea muschiu' lor si e senzorul din incuietoare...dar, in situatia asta, cu inchiderea centralizata care-i problema? Sau, poate n-am inteles eu bine...si e doar deplasata chestia aia de pe aripa pe care inchide incuietoarea, totusi usa se inchide bine si cu aia deplasata. Eu...sincer, inca n-am mai auzit ca la nimeni sa se deplaseze aia asa din senin...si pe spate... Incearca sa pui surubelnita sau torx-ul pe suruburile ei sa te convingi cam cat sunt de stranse si apoi sa-ti dai seama cam cum ar putea aia singura, din senin sa faca vreo miscare...
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu as face cel mai simplu lucru cu putinta. As verifica cablajul sa nu fie intrerupt si daca totul este ok verific cu o alta incuietoare daca merge. Mie la usa stanga spate nu-mi mai arata daca e deschisa sau inchisa, am desfacut incuietoarea si am incercat sa curat contactul dinauntrul ei dar fara succes. Asa ca m-am dus intr-un parc de dezmembrari si cu 100 ron am rezolvat problema.
Bafta
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
multumesc pt sfaturi.100 ron incuietoarea? nu cred ca este din cauza cablajului, dar e posibil. am mai spus ca daca dau siguranta aia de la incuietoarea din usa , peste cap , de 2 ori , cu mana , in bord nu imi mai apare martorul in bord . ca sa recunoasca usa inchisa siguranta trebuie data peste cap de 2 ori. are 2 clancuri .. sa zic asa. ma gandesc ca atunci cand inchid usa nu se fac cele2 clancuri , doar 1.si astfel se aprinde martorul. iar daca inchid masina din cheie , usa nu se blocheaza
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Intai de toate evalueaza situatia si, daca e cazul, repozitioneaza cuiul pe care prinde incuietoarea. Poate ai noroc si o rezolvi asa.
Pasul urmator e sa evaluezi comportamentul incuietorii versus incuietoarea din cealalta portiera. Tragi si de aici nicste concluzii
Abia apoi incepem a povesti de schimbat piese
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
ok.multumesc
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
LeonteMihai a scris: siguranta trebuie data peste cap de 2 ori. are 2 clancuri .. sa zic asa. ma gandesc ca atunci cand inchid usa nu se fac cele2 clancuri , doar 1.si astfel se aprinde martorul. iar daca inchid masina din cheie , usa nu se blocheaza

Pai atunci ai scapat foarte ieftin. Very Happy Du-te si regleaza cuiul pe care intra broasca ca s-a decalibrat si din acest motiv nu-ti vede usa inchisa. Nu face al doilea click Razz
Broasca in sine contine atat martorul de usa cat si actuatorul de inchidere centralizata. Din acest motiv cei din dezmembrari cer 100 ron/buc.
Bafta
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
am fost la service si din pacate nu este cuiul de vina. problema este actuatorul.nu mai merge inchiderea centralizata la usa. o sa incerc sa il desfac si poate merge reparat
Skip ads

  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
am desfacut broasca si pana la urma am facut si inchiderea centralizata. problema este ca daca inchid usa din telecomanda, nu se mai deschide. am vazut ca motorasul primeste un impuls puternic la inchidere si se roteste complet dar la deschidere primeste un impuls foarte slab si nu are putere sa faca o rotatie inversa completa. vreo idee de ce nu primeste un impuls mai puternic?
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
am desfacut broasca si pana la urma am facut si inchiderea centralizata. problema este ca daca inchid usa din telecomanda, nu se mai deschide. am vazut ca motorasul primeste un impuls puternic la inchidere si se roteste complet dar la deschidere primeste un impuls foarte slab si nu are putere sa faca o rotatie inversa completa. vreo idee de ce nu primeste un impuls mai puternic?
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Astept si eu cu interes...rezolvarea...pentru alti care mai intampina probleme de genul acesta..Wink.
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
eu inca nu am gasit nicio rezolvare.am reusit macar sa fac sa mearga centralizarea pe inchis.de deschis .. trebuie sa deschid usa prin interior...
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
are cineva o poza cu o broasca/incuietoare desfacuta?
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
La mine la usa stanga spate nu mai merge senzorul care stie cand e usa deschisa. Actuatorul de incuitat usa functioneaza normal.

Am verificat cablajul din burduful de cauciuc si este in regula. Doi pini subtiri erau putin oxidati dar nu grav, i-am curatat.
Am demontat incuietoarea stanga spate astazi si am incercat s-a desfac, dar nu este facuta ca s-o poti desface sau repara.

In poza de mai sus, pe placa metalica, in spatele inscriptiei GM se aude contactul electric care trimite semnalul ca s-a deschis usa. Am comparat incuietoarea din stanga cu cea din dreapta si click-ul de la contact se aude identic. Am turnat in incuietoare spray aerosol de curatat contacte, alcool izoptopilic si ulei subtire pentru gresare in speranta ca o sa-si de drumul acel contact dar n-a fost sa fie.

Am cautat pe internet incuietoarea la dezmembrari in Germania dupa cod (GM 13210738) ca in Ro nu apare. Noua costa peste 100euro, iar din dezmembrari este intre 50 si 90 euro. Din cautarile mele a iesit ca incuietoarea stanga spate Astra H este mult mai scumpa decat incuietoarea dreapta spate, si cam triplu fata de incuietorile din fata.
Sa inteleg ca este un defect de fabricatie cunoscut de dezmembratorii din Germania?
Cineva zicea ca a luat una de la dezmembrari din Ro cu 100 lei. Vreau si eu una Smile.

Mai multe poze am pus aici pentru cei ce vor sa demonteze si sa repare incuietoare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR