Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
M`am uitat pe site`ul euroNCAP la ce rezultate a obtinut Astra G la teste si va spun ca am fost placut surprins. 5 stele la protectia pasagerilor adulti, 4 pentru copiii din masina si doar 1 pentru pietoni. Eu zic ca e destul de sigura masinuta asta. Testul este valabil pt. Astrele de dupa 2004. Au facut si pt alea pana in 2004, dar diferentele nu sunt mari. Daca vreti mai multe detalii, intrati aici:

http://www.euroncap.com/con...ratings.php?id1=2
Skip ads

  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
si loganu 3 stele Smile)
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
alex_arhire a scris:M`am uitat pe site`ul euroNCAP la ce rezultate a obtinut Astra G la teste si va spun ca am fost placut surprins. 5 stele la protectia pasagerilor adulti, 4 pentru copiii din masina si doar 1 pentru pietoni. Eu zic ca e destul de sigura masinuta asta. Testul este valabil pt. Astrele de dupa 2004. Au facut si pt alea pana in 2004, dar diferentele nu sunt mari. Daca vreti mai multe detalii, intrati aici:

http://www.euroncap.com/con...ratings.php?id1=2


eu stiu de 4 stele
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
alex_arhire a scris:M`am uitat pe site`ul euroNCAP la ce rezultate a obtinut Astra G la teste si va spun ca am fost placut surprins. 5 stele la protectia pasagerilor adulti, 4 pentru copiii din masina si doar 1 pentru pietoni. Eu zic ca e destul de sigura masinuta asta. Testul este valabil pt. Astrele de dupa 2004. Au facut si pt alea pana in 2004, dar diferentele nu sunt mari. Daca vreti mai multe detalii, intrati aici:

http://www.euroncap.com/con...ratings.php?id1=2


Mai uita-te o data, mai bine si ai sa vezi ca e vorba de Astra H.
Astra G a obtinut 4 stele.
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Si daca ma uit bine, Aveo a mai scazut o juma' de stea... ce draq, aia e caruta? Shocked
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Eu am dat numarul de stele pt fiecare categorie in parte. 4 stele e media lor si nush cum se calculeaza. Oricum 4 din 5 e bine; 80% sanse sa scapi nevatamat...
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
alex_arhire a scris:Eu am dat numarul de stele pt fiecare categorie in parte. 4 stele e media lor si nush cum se calculeaza. Oricum 4 din 5 e bine; 80% sanse sa scapi nevatamat...


Da, la 64 Km/h, dar la 100 Km/h ...

Apropos, stiati ca majoritatea SUV-urilor au doar 4 stele la Ncap? Adica la intalnirea cu un zid la 64 Km/h ai mai multe sanse intr-o Astra H decat intr-un Q7?
Bineinteles ca in cazul unei ciocniri frontale intre un Q7 si o Astra, castiga clar SUV-ul datorita masei mult mai mari si pozitiei mult mai inalte a ocupantilor.

Exceptie fac Volvo XC90 si VW Touareg care au 5 stele.
  • Mandula

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2006

  • Mesaj Privat
alex_arhire a scris: Oricum 4 din 5 e bine; 80% sanse sa scapi nevatamat...


Chiar crezi asta ? Shocked Cu alte cuvinte, 5 stele iti garanteaza siguranta in caz de accident ? Eu zic sa te mai gandesti.

Ce face marketingul asta din spiritele naive...
Skip ads

  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Nu este doar marketing. Pe euroNcap se gasesc si filmulete cu impacturi. Acolo se vad diferentele intre 4 si 5 stele.
  • Mandula

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Sigur ca sunt diferentedestul de mari chiar. Insa a concluziona ca la 4 stele ai 80% sanse sa scapi, cu alte cuvinte ca la 5 stele scapi 100 %, ce denota ? Eu am pus afirmatia, eufemistic, desigur, pe seama marketingului... Tu cum ii zici ?

Anyway, ideea e ca o atare mentalitate poate cauza mari probleme celorlalti participanti la trafic.
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Nu va mai certati aiurea... pana la urma parerea mea e ca e bine sa cascam cu totii ochii si sa nu avem nevoie de stelele alea. Pe mine m-a incantat ca GTC-ul are 5 stele dar nu atat de mult incat sa fie un criteriu. Asta pentru ca sper sa nu ma lovesc de situatii in care sa vad personal diferentele intre 3, 4, 5 stele la testele EuroNcap.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ai perfecta dreptate. Nici un sofer nu vrea sa ajunga in astfel de situatii si nici eu. Dar incercam sa fac o conversatie, ca de asta e forumul doar. Dar maimutoiul a luat`o in nume personal. No offense.
Skip ads

  • Mandula

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Diferenta dintre noi e ca eu am pus in discutie o idee exprimata de tine, iar tu combati, de fapt ataci si jignesti nu ideile sau argumentele mele, ci persoana mea (sau, ma rog, maimuta). Motiv pentru care am incheiat discutia cu tine aici, cu convingerea ca oamenii de bun simt mi-au inteles reactia si punctul de vedere.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ce bine!!!
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
mda si toate masinile renaul de anul asta au 5 stele.
Nici la 60 pe ora nu prea ai sanse sa ascapi cu toate alea nspe mii de stele. ale asunt teste riguros controlate facute special sa ia ochii
and by the way, atra g a obtinut 4 stele in 1999. de obicei constructorii iau in serios ( Razz ) teste astea si e posibil sa fi imbunatatit partea cu usa care vine peste tine la impact lateral ( de asta a luat doar 4 stele)
http://www.euroncap.com/con...?id1=2&id2=44
a, si inca o chestie apropos de testele alea frumoase.
Poate veni volanul peste tine la impact dar daca ai leduri frumoase si tipatoate care te anunta ca n-ai centura castigi mai multe puncte decat o alta masina care te protejeaza mai bine dar n-are abtipilde si leduri colorate si tipatoare
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR