Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
De ceva timp am o bataie in partea din spate . E ceva asemanator cu o bucsa terminata . Se aude in special pe drum cu denivelari in partea interioara a porbagajului .
Tin sa precizez ca am schimbat bucse punte spate acum 2 saptamani, amortizoare prin octombrie, arcuri cu tot cu tampoanele de cauciuc acum o saptamana .
Am dat tot jos din porbagaj inclusiv bancheta spate rabatata si haionul ridicat .
E posibil sa se fi desprins o tabla ceva prin dublurile haionului ?
Sau pe sub plasticele de la difuzoarele spate ? Confused
Skip ads

  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Exact asa ceva am avut si eu,iar concluzia mecanicului la care am fost,a fost ca e dusa bucsa de jos de la telescop si ca trebuie schimbat telescopul...si are el second-hand la jumatate de pret.Am zis OK,a demontat telescopul si cand sa-l puna pe al lui (care parea mai obosit),eu (fiind acolo),m-am uitat la al meu si i-am zis ca mie mi se pare buna bucsa.S-a uitat si el,atunci si a confirmat ca bucsa e buna.L-a pus la loc,concluzia fiind ca se slabise surubul care tine jos telescopul.A disparut bataia.
Deci,verifica strangerea la toate suruburile din zona unde se aude batand.
  • devils

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Tg. Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2006

  • Mesaj Privat
da de unde.. ia dati un ochi la arcul de la distribuitorul de frana!
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
La mine,acel arc scartaia,pana cand l-am uns.
Skip ads

  • devils

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Tg. Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ca sa ma explic, daca arcul acela sta liber, si nu sta in pozitie tensionata... joaca in locas, si suna al naibii de urat de ai impresia ca bucsa e dusa.. verificati numai
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am verificat toate suruburile . Nimic .Tot bate . Arcul nu balangane . Deci nu bate de la el . Cred ca e o problema la partea superioara a amortizoarelor.
Cand o sa fie timp am sa verific si posibilitatea asta .
Momentan problema asta a trecut pe locul doi .
Locul 1 tobele . Le-a adunat sotia gramada si toba finala nu mai e . Evil or Very Mad
Baraie ca la concurs . Laughing
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Intre timp am rezolvat si problema cu tobele si problema cu bataia
Asa cum banuiam erau bucsele din partea superioara a amortizoarelor
S-a rezolvat prin scurtarea bucsei metalice din interior .
Parca-i alta masina . Very Happy
  • 04ujj

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2015

  • Mesaj Privat
voi verifica si eu bucsa
Skip ads

  • 04ujj

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2015

  • Mesaj Privat
nu e bucsa tot am o bataie
  • DaniDni

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2015

  • Mesaj Privat
De cat sunt rulimentii la un Corsa B '93 ?
  • George-Iulian

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 1999 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Am avut si eu problema asta. Imi batea ceva, un sunet nu foarte puternic dar foarte insistent, adica tot timpul pe drum cu mici denivelari. Problema era ca-l auzem parca in toata masina. Am trecut pe la mecanic si aveam arcurile rupte iar frana de mana avea cablul spate dreapta ruginit. Am luat arcuri spate noi, am luat si cablul frana de mana, m-am dus si le-am montat moment in care am constatat ca si amortizoarele spate erau degeaba desi pareau noi ( aratau bine la exterior ). Nu aveam in acel moment amortizoare luate asa ca am schimbat doar arcurile pe spate, dar bataia aceea era tot prezenta. Dupa vreo cateva saptamani am reusit sa iau si amortizoarele, le-am schimbat si acea bataie a disparut complet.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Probabil ca ar fi disparut bataia si daca nu schimbai amortizoarele,ci doar strangeai suruburile de fixare.
Exact asta am facut eu cand am cumparat masina si avea o bataie in spate...Mecanicul la care am fost,a vrut sa-mi schimbe telescopul care "batea",dar,cand l-a dat jos,eu m-am uitat la el si i-am zis ca pare bun.Atunci s-a uitat si el,mi-a dat dreptate,l-a pus la loc si merg cu el si acum,fara bataie,de...6ani.Smile
Skip ads

  • George-Iulian

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 1999 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Am schimbat amortizoarele pentru ca erau degeaba, nu isi faceau treaba, nici macar nu banuiam ca bataia aia poate fi de la amortizoar. Nu puteam pune cine stie ce in portbagaj greutate sau persoane in spate ca incepea sa trancane si sa loveasca pe dedesubt. Acum nu mai am problema asta cu amortizoarele noi si am scapat si de acea bataie insistenta si foarte enervanta.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Din ce spui tu,eu inteleg ca numai bataia te deranja,care,asa cum am spus,putea sa fie de la cel putin un surub slabit la unul din telescoape.
Daca ai mers cu arcurile rupte,sigur ca nu puteai sa pui greutate in spate,ca se lasa prea jos masina si e posibil ca asta sa fi stricat si telescoapele,acestea putand sa ajunga la cap de cursa.
Telescoape terminate (fara arcuri rupte),inseamna ca la un balans la o groapa sau damb,masina intra intr-un balans prelungit,in sus si-n jos.Cu telescoape bune,trebuie sa se opreasca imediat din balans.
Desigur,poate sa bata si un telescop daca e foarte terminat,dar pana sa bata,trece prin faza de mai sus,adica masina se balanseaza mult la fiecare hop.
Oricum,bine ca ai rezolvat problema.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR