Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • bog15dan

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2009

  • Mesaj Privat
am in cap sa dau jos sigla si sa pun folie pe stopuri ca in poza, a dat cineva sigla jos? raman urme cand o dau jos? mi-e sa nu fac vreo belea. astept raspunsuri
Skip ads

  • bog15dan

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2009

  • Mesaj Privat
a mea avand sigla ca in poza aceasta, deasemenea si scrisul astra si cdti le-as da jos.
  • misublu89

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2011

  • Mesaj Privat
am dat eu sigla si scrisu jos , uite asa se vede , raman mici urme de lipici dar cu multa rabdare si putin diluant se sterg .nu recomand folie pe stopuri

  • bog15dan

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2009

  • Mesaj Privat
folie pe stopuri de ce nu ?
Skip ads

  • SB46MRS

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2012

  • Mesaj Privat
la mine a ramas putin decolorata vopseaua in spatele la sigla.. dar se observa doar de aproape. Si uite si o poza cu folie pe stopuri.. nu inchisa.
  • bog15dan

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2009

  • Mesaj Privat
a ramas decolorata ca a fost prea bine lipita, si a ramas gen imprimata grila in vopsea. sunt frumoase stopurile.
Pentru moment m-am linistit, sunt sigur ca si la mine va ramane semn.
  • tak30ver

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salut.
Imi puteti spune si mie cum ati dat sigla jos ? As vrea sa "curat" si eu masina de sigla si 1.7 , merg inlaturate usor cu o surubelnita mica ?
Eventual ii dau ulterior cu putina pasta de polish ?
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Ce chestie ! ...unii vor sa-si dea jos emblemele si inscrisurile ..... eu incerc sa mi le pun si n-am de unde !
@tak30ver - pai lasi si tu putin masina in soare dupa care incerci sa le tragi jos cu atentie sa nu zgarai vopseaua. Ca si scula , daca nu te ajuta unghiile , foloseste macar ceva din plastic ..nu stiu, un colt de liniar scolar ..- in cazul in care scapa scula in directii nedorite macar sa nu fie asa adanca zgarietura. Wink Ulterior poti curata lipiciul cu putina benzina. Diluantul iti va dizolva si vopseaua asa ca nu e indicat. Eventuale diferente de nuanta se pot rezolva cu un polish.
Skip ads

  • SB46MRS

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2012

  • Mesaj Privat
ata de pescuit. O infasori intre 2 degete si o bagi prin spatele la sigla si desfaci banda.. stergeri ramasitele si cu unpic de pasta de polish. Si gata
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Uite ca am mai invatat ceva ! .... nu mi-a trecut prin minte faza cu nylon-ul de pescuit ! Tare !
  • tak30ver

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2013

  • Mesaj Privat
daca le dau jos le scot si la vanzare. Am acasa niste guta d-aia , incerc in seara asta si revin cu poze daca reusesc. Oricum masina e programata si la un polish ca am luat-o cu mici zgarieturi si vreau sa ii fac spatele curat.

Multumesc de sfaturi si idei !
  • bogdanktm

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2013

  • Mesaj Privat
da raman urme cand deslipesti emblema sau scrisul, dar exista o solutie care se gaseste la vopsitorie iar acel lipic se stege


Ultima modificare facuta de bogdanktm la Vin 12 Jul, 2013 3:05 pm
Skip ads

  • bogdanktm

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2013

  • Mesaj Privat
in legatura cu motorina este fals
diluantul este foarte bun pentru masini
eu in urma cu cativa ani in urma cumparam dube albe de la diferite firme ,iar dupa ce le decoantam le stergeam cu diluant si nu pateau nimic
eu ma ocup cu masini din 1995 iar cu opel din 2004 deci stiu destule!
  • tak30ver

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Hai sa vin acum cu un tutorial Smile

Ce aveti nevoie pentru aceasta operatiune ?
ata de pescuit ( lita ), o surubelnita cu cap drept, o carpa de calitate ( eu am avut un tricou polo alb ), lichid de parbriz Smile se poate curata foarte usor cu orice lichid , nu recomand benzina sau diluant, cel mai ok ar fi alcool izopropilic daca vreti sa fiti tipicari.
Masina e bine as fie lasata in soare cateva ore cu zona respectiva pentru a inmuia putin buretele, se ia mai usor, veti observa ca si daca trageti cu mana de el se misca.

Am dat prima oara sigla mare jos, a ramas ceva burete pe masina, l-am curatat efectiv cu degetele , l-am inmuiat cu lichid de parbriz si am frecat cu unghiile .
Pe la jumate am gasit tricoul , am inceput sa frec cu ala. Am mai turnat lichid, am inceput sa frec, am vazut ca incepe sa iasa si i-am dat inainte.
Cam asta a iesit :



Dupa ce m-am prins cum vine treaba am evoluat Smile am incercat pe bara de crom sa razui usor cu surubelnita insa lasa urme subtiri, asa ca m-am oprit.
Am luat-o iar cu lichid si cu tricoul, mergea destul de greu, mai dadeam si cu unghiile sau frecam cu degetele.
La un moment dat mi-a picat fisa . Din asta :



Am facut-o asa imediat :

Am trecut si la 1.7 , observati ca I-ul era deja dat jos :


Rezultat final :



Cum se curata cel mai repede :
Surubelnita cu capul drept bagata prin tricou impaturit in 4 si racaiti de jos in sus sau de la stanga la dreapta, in functie de litera/cifra.
Din 2 treceri se ia totul, spalati bine si cam asta iese.
Cum vi se pare pentru o prima incercare ?

O sa ii dau si cu putina pasta in zona dar dupa cateva spalari si lasata in soare se va duce urma oricum , eu abia o mai vad de la 20 cm .
  • bog15dan

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2009

  • Mesaj Privat
felicitari pt tutorial. intradevar arata mult mai bine fara sigla.
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Încercaþi tot felul de soluþii dubioase cum ar fi diluantul.
Aþi avut noroc sã fie de-o calitate proastã pentru cã altfel riscaþi sã "înmuiaþi" vopseaua sau materialul în locul respectiv.

Cea mai de bazã soluþie rãmâne benzina. Dacã daþi pe vopsea ºi la final rãmân mici imprimãri ale emblemelor în vopsea, încercaþi o pastã abrazivã de curãþat (pastã auto).
  • Alexpry

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Alea cu ASTRA 1.7 CDTI de pe partea cromata le-am dat jos cam asa: Am tras de ele cu un card de cumparaturi si s-au deslipit usor, iar dupa am ras lupiciul ramas cu unghia (dureaza cam 1 minut pt fiecare cifra/litera), apoi dupa ce am terminat cu lipiciul am sters apasat, cu un servetel umed, urmele lasate (am lasat umeda zona 2-3 minute) si dupa cu un prosop de sters geamuri (care nu lasa urme, aderent) am sters si a iesit lacrima si fara urme. Daca totusi au mai ramas urme la voi mai repetati odata pasii cu servetelul si prosopul. Cam asta e.

Acum imi fac curaj si pt sigla dar astept sa ajunga si grila clean (fara semn) pentru in fata Very Happy
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Nu incercati insa si la G ! Adica eu am dat jos sigla de pe portbagaj si surpriza ! Nu intelegeam de ce nu mai inainteaza nylonul de pescuit.
Sigla are 2 picioruse cu care se pozitioneaza in tabla prin 2 gaurele.
Am pus sigla inapoi cu buretel special cumparat de la Praktiker.
  • Popescu Valentin

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Salut co-forumisti

o scurta intrebare, pt ca am citit tot threadul si deabea astept sa imi dau si eu toate siglele jos de pe "batranica" mea.

Sper sa nu fie o intrebare de om blond, dar din poze observ ca toti care ati dat siglele jos, aveti stopurile cu alb, adica varianta fara facelift.

Eu am stopurile fumurii, varianta cu facelift produsa in aprilie 2008, Si la masinutza mea, este sigla opel prinsa cu burete si fara acele 2 picioruse ca la astra g? Nu vreau sa raman cu gauri in tabla Smile

Mersi fain pt info
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR