Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Mokka
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Sa spargem gheata cu chestii concrete si la sectiunea asta.
Azi, 02.12.2012, multumita prietenilor nostri de la Opel West Oradea, impreuna cu mai multi colegi din Bihor, Arad si Timis am facut un drive-test cu Opel Mokka.
Vedeti in link-ul de mai jos foto si impresii despre masina.
Drive-test cu Opel Mokka 1.4 benzina turbo 4x4 Cosmo
Skip ads

  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Sa continuam.
Dupa cum stiti, Opel a lansat un concurs la care se poate castiga (pe langa alte premii) un Opel Mokka.
Concurez si eu. Pentru a castiga, am nevoie de voturile voastre.
Va rog sa intrati pe linkul de mai jos, sa introduceti codul captcha din stanga-jos si sa votati. De cate ori puteti. Sunt permise 10 voturi de pe o adresa IP.
Concurs Opel Mokka
Multumesc.
  • geimsbond

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Un alt drive-test cu fotografii bunicele: http://0-100.hotnews.ro/201...mokka/#more-51974
  • daimon

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2013 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salutare! Am lansat comanda la Opel Mokka in 20 aprilie 2013...data estimate de livrare decembrie 2013. Echiparea este 1.7 130 CP Cosmo Start Stop, 4WD.
Numar zilele....
Bafta.
PS. am facut si un drive test, insa cu o benzina...superb
Skip ads

  • photo.csp

  • Mesaje scrise: 590
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Sad mi se pare un timp foarte mare de asteptare - aproximativ 8 luni ... fiecare are rabdarea sa Wink
  • daimon

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2013 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Revin...la 16 septembrie am fost in showroom pentru definitivarea actelor pentru achizitia masinii prin programul RABLA (certificat atestare fiscala, copii ID etc) si intr-o gluma am intrebat si de termenul de livrare...ȘOC... 12 februarie 2014....cica intai onoreaza ofertele de Germania si apoi restul Europei (Romania fiind ultima in aceste conditii). In acest timp am vandut si masina din semnatura...o bomboana. Sad
  • daimon

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2013 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
In sfarsit ... in penultima zi a anului trecut (30.12.2012, ora 16.00) am fost sunat de dealer ca masina / OPEL MOKKA - a sosit si este in zona de livrare pentru Bucuresti. Imediat m-am deplasat impreuna cu dealerul (care a venit si m-a luat de acasa cu masina de serviciu) si am vazut MINUNEA....o frumusete. Nu avea niciun plastic sau folie data jos....o nebunie ( nu trebuie sa mentionez ca in noaptea aceea am dormit in masina Smile...).
Urmatoarea zi am plecat la Bran pentru a petrece de Revelion, traseul fiind Domnesti - Chitila - Pod Baneasa - DN1 - Predeal - Paraul Rece - Bran, iar retur Bran - Paraul Rece - Sinaia - Moroieni - Targoviste - Chitila - Domnesti cu un consum de 4.9 l/100 si o medie de viteza de 51 km/h, masina fiind pe modul ECO.
La receptia autovehicului nu am remarcat ca sistemul de navigatie era NAVI 950 in loc de NAVI 600 pe care il comandasem ... am zis UAU, dar am remarcat ca NAVI 950 nu poate afisa pe display liniile de ghidare ale imaginii oferite de camera in momentul cand mergi inapoi....Sad.
Am intrat repede pe forumuri... lume nemultumita de acest fapt, chiar este si o petitie initializata de un forum din Germania pentru a corecta respectiva problema de soft. Se pare ca cei de la Opel au schimbat furnizorul de backcamera (care acum este Panasonic), iar acest ultim model nu suporta, sper eu deocamdata, acele linii de ghidaj si traiectorie.
In schimb m-am bucurat pe deplin de sistemul START/STOP in ambuteiajul binecunoscut de la Azuga/Busteni.
Pe distanta parcursa nu am sesizat sa intre in functiune 4X4, iar pe la 350 Km filtrul de particule s-a regenerat.
Cam atat pentru inceput...
As dori sa pun si ceva foto...dar nu stiu cum ...poate un mic ajutor!?
  • daimon

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2013 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Revin la doua luni de la achizitie si 3800 Km parcursi.
Sunt foarte multumit de comportamentul masinii, mai ales ca am avut ocazia sa o testez inclusiv pe zapada, mocirla, ploaie, noroi, drum uscat si foarte frig.
Sa o luam pe rand: ZAPADA - masina s-a descurcat binisor pe stradutele bucurestene nedezapezite (recunosc ca nu m-am aventurat prea tare, dat am facut cateva ture in parcarea plina de zapada a unui supermarket)., ajutat si de cauciucurile de iarna Dunlop Winter 4D 215/60/17R. Sistemul 4X4 s-a activat de cateva ori, fara a se simti in puterea motorului sau la consumul instant.
PLOAIE - stabilitatea masinii in curbe este excelenta, in limita condusului preventiv, putin deranjant zgomotul apei pe sub masina (sesizabil).
FOARTE FRIG - am pus pe masina, ca optiune suplimentara, sistemul Quick Heat, care ajuta la incalzirea masinii intr-un timp scurt (mentionez ca masina este parcata peste noapte intr.un garaj cu temperatura constanta de 12 grade pe timpul iernii).
CONSUM
Masina are posibilitatea de a memora doua medii de consum, fapt pentru care prima medie am sa o las pentru media masinii (adica o voi reseta la revizii ... la an sau 30.000 Km) acum la 3800 Km parcursi am o medie de 5,8 l/100Km, cu o medie orara de 34,9 Km/h (distanta parcursa 70% urban si 30% extraurban Romania), iar cea de a doua de la plin la plin si variaza in functie de traseele din perioasda respectiva, viteza de deplasare, tipul de drum, conditii meteo etc.
Pentru imagini vezi garajul meu la https://www.clubopel.com/album_personal.php
Am postat pe YouTube si doua video cu consum instant in conditii descrise acolo.
http://www.youtube.com/watch?v=dGF_2GfE0-s
http://www.youtube.com/watch?v=lhvv4axWQH0
In rest numai cuvinte de lauda despre Mokka, doar este a mea...Smile ... glumesc, dar sunt super multumit.
Bafta!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Mokka

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR