Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salut, am avut si eu un mic accident in urma caruia am avut bara fata zgariata iar becul de la pozitia stanga a inceput sa dea eroare in bord.
Becuri la pozitie am Simoni Racing SS/T20 21/5W. Am fost in service cu masina la Radacini Motors Galati unde mi s-a rezolvat bara iar in privinta becului nu s-a rezolvat nimic deoarece cei de acolo au dat vina pe mine ca de ce am schimbat becurile de pozitie.
Becurile de pozitie le am de mai bine de 6 luni, iar problema cu eroarea in bord a aparut dupa accident.
E clar ca becul a fost afectat dupa accident dar cei de acolo mi-au spus ca daca nu e ars sau spart nu pot sa faca nimic, iar apoi m-au amenintat ca imi taie garantia pentru masina pentru ca am schimbat becurile. E posibil asa ceva? sa pierzi garantia pentru ca iti montezi becuri neomologate GM? Scrie undeva ce becuri sunt omologate? Ce ar trebui sa fac? sa ma duc la protectia consumatorului?

P.S. Daca aveti o problema nu va duceti la Radacini Motors Galati
Skip ads

  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
mai bine intrebi un avocat chestia asta....
eu unul nu cred ca ar trebui sa afecteze garantia atat timp cat ai pus bec cu specificatiile din carte. Din moment ce schimbarea becului este trecuta in manualul de utilizare al masinii la sectiunea intretinere deci poate fi facuta si de utilizator la nevoie...nu-i asa ca tu mergeai linistit in treburile tale si pac s-a ars becu.....ce erai sa faci ai pus si tu primele becuri pe care le-ai gasit la magazin, ca doar esti cetatean respectabil si nu vrei sa ai de aface cu politia, nu-i asa Wink ?
ce dracu in unele tari daca te opreste politia te cauta si de un set de sigurante si un set de becuri de rezerva si astia iti zic ca nu ai voie sa schimbi un bec? eu zic ca e cam abuz asa........aaaa daca puneai din alea de dau eroare in bord si apoi puneai si rezistente si alte chestii intelegeam, dar asa nu pt bec normal nu ar trebui.

in legatura cu becul si cu eroarea din bord, ai incercat sa scoti borna de la baterie vro 30 de secunde si apoi sa o cuplezi la loc? mie mi s-a intamplat la fel dar la semnalizare, becul mergea tot frumos dar da dea eroare de bec ars.(calculatorul tinea minte ca a fost un bec ars acolo care a fost schimbat inainte sa imi fie livrata masina) s-a rezolvat cu un reset Very Happy incearca si tu poate scapi de belea
  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
salut burtal, mersi de raspuns o sa incerc sa vad daca solutia ta merge. Ei au sters eroarea din computerul de bord cu testerul, dar eroarea tot aparea dupa, asa ca mi-au pus din nou becurile standard pe care le aveam lasate de rezerva. Pe ei ii deranjau ca nu am pus un bec identic cu cel standard, ei cred ca orice bec care nu e omologat de gm nu e bun de pus pe masina(chiar daca becul respectiv respecta normele). Nu au vrut sa-mi treaca becul pe dauna de parca ar fi platit ei.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
in principiu cand se strica ceva te duci la service si ala face coamnda de piesa dupa vin-ul masini.....asta la dealer. Dar tu daca esti in camp si ti se ard becurile ce faci? daca iti sare o siguranta ?. Plus ca daca e sa cauti sa cauti becuri T20 in romania nu o sa gasesti....cel putin acu 6-7 luni nu gaseai nimic.

mai mult ca sigur au zis la oha sa te sperie si sa ii lasi in pace. sfatul meu, daca ai nervi destui, dupa ce vorbesti cu un avocat sa ii lasi sa iti taie garantia si apoi sa ii dai in judecata de sa le mearga fulgi.

si dupa ce ai pus becul original eroarea persista? ai verificat becul custom daca nu cumva doar unul din cele 2 filamente e ars sau stricat?
Skip ads

  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Cu becurile din stoc nu mai am nici o eroare in bord, dar faza e ca am fost lovit in partea stanga si apoi am probleme cu becul de la pozitia stanga. Becul respectiv merge dar imi da eroare in bord sa-l verific.
Stiu ca au mers la intimidare cu amenintarea, dar mi se pare culmea ca dupa ce mi-au umflat factura pentru vospit bara fatza la 12mil sa se zgarceasca pentru un amarat de bec.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
mai inceraca o chestie, fa schimb de becuri cel din stanga in dreapta si invers, reseteaza ECU si vezi dupa. daca eroarea se muta pe partea cealata atunci asta e, becul e busit. cum si in ce fel nu stiu nu imi pot da seama. daca eroarea ramane pe partea care e si acum inseamna ca e posibil sa fie soclul becului stricat sau altceva pe parcurs.
curios ca becurile originale nu dau eroare.......poate consuma mai putin curent si daca in urma accidentului a fost afectat soclul becului poate cauza treaba acolo.
imi dau si eu cu presupusu nu stiu ce sa zic Very Happy
  • cip6705

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Inlocuirea becurilor nu afecteaza garantia. Dar un accident in urma caruia ai o bara zgariata nu poate strica un bec de pozitie. Eroarea in bord e data de faptul ca becul ori e ars, si din ce ai scris tu nu e, ori e alt bec decat trebuie.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
dar omul nu avut problema cu eroarea timp de 6 luni pana la accident asa ca problema este fie de la bec fie de la soclu...
schimba-le intre ele asa cum zicea cineva mai sus si daca se muta eroarea atunci e becul daca nu atunci e problema la soclu sau fire
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR