Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • robert0101

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor .
Am un OPEL ASTRA G motor 2.0 an fabricatie 2001 si am urmatoarea problema:
Atunci cind rotesc butonul de la care se regleaza caldura (se da mai rece sau mai cald ) se aude un zgomot (tacanit) continuu ca si cum dintii unei roti dintate ar sari continuu peste ceva. Acest zgomot vine de undeva din zona unde se afla filtrul de polen (sub bord partea dreapta). Acest tacanit se aude continuu de cind pun contactul . se opreste doar daca rotesc butonul si il potrivesc intr-un punct fix (zona cu aerul rece).

Astept raspunsuri.

Multumesc.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sigur nu este de la butonul de recirculare aer?
  • robert0101

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2012

  • Mesaj Privat
nu, e de la butonu care dai aer cald sau rece
  • Florinyo

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2012

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu butonul acela actioneaza niste sufe ca acelea de frana de la biciclete, da torpedoul jos si uitate undeva in stanga, si roteste de buton ca sa iti dai seama care este sufa cu pricina, probabil s-a slabit sau s-a rupt si merge doar pe o pozitie, eu asta cred ca este problema
Skip ads

  • robert0101

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2012

  • Mesaj Privat
am fost astazi cu masina la Service si miau spus ca e de vina un Robinet electric care se afla in partea stanga si de asta numi da calcura si se aude acel zgomot.
Am dat azi topedoul jos dar nu se vede nici un rubinet, cred ca o fi pe undeva mai in spate si sincer sa fiu nu ma prea pricep sa umblu pe acolo.
Intrebara mea e urmatoare, ca sa pot schimba acea piese trebuie dat jos tot bordu?
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
lol, nu ai nici un robinet acolo
dar hai sa stabilim o chestie ai panou manual sau electronic cu afisaj? Daca ai manual nu are ce sa se auda in continuu decat atunci cand invarti de buton. Daca ai panou electronic atunci ai un motoras defect si mai exact cel care basculeaza clapeta de aer cald/rece.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...62&highlight=
  • Liviu_ALC

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Salut. exact aceeasi problema o am si eu de cateva zile
Skip ads

  • Liviu_ALC

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Se manifesta la fel ca la tine . Astazi mergad o distanta de vreo 20 de km am observat ca nici caldura nu prea mai baga cum trebuie .Id meu este andrioaia_liviu poate reusim sa ne ajutam reciproc cu idei , vine frigul si nu putem merge asa . Am inteles ca ar fi un servomotor care actioneaza un robinet pentru eficientizarea AC pe timp de vara . Angrenajul ala e deteriorat si de asta se aud zgomotele astea..atat stiu deocamdata .
  • robert0101

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Kay a scris:lol, nu ai nici un robinet acolo
dar hai sa stabilim o chestie ai panou manual sau electronic cu afisaj? Daca ai manual nu are ce sa se auda in continuu decat atunci cand invarti de buton. Daca ai panou electronic atunci ai un motoras defect si mai exact cel care basculeaza clapeta de aer cald/rece.


In primul post al meu am specificat ca acel zgomot se aude doar cand misc butonul de pe aer rece(..."se opreste doar daca rotesc butonul si il potrivesc intr-un punct fix (zona cu aerul rece)...", cand butonul sta la maxim pe aer rece nu se aude acel zgomot in momentul cand il misc,cat de putin, incepe din nou sa se auda acel zgomot.

Cei de la service miau spus ca trebuie sa cumpar un Robinet pentru calorifer electric.


Vreau sa specific ca mai sus am scris gresit, zgomotu se aude din partea dreapta nu stanga, adica se aude sub Torpedou, imi cer scuze pt postul d emai sus:)
  • Liviu_ALC

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Robinetul ala este actionat de un motor electric din cate am inteles
  • Liviu_ALC

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Si mai nou la mine face zgomot si cand dau pe rece si cand mut pe cald ...o sa incerc maine sa desfac bordul, consola centrala si consola dintre scaune sa vad cat de cat despre ce e vorba.
Skip ads

  • Liviu_ALC

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Daca rezolvi cumva sau cumperi vreo piesa sa scrii te rog sa vad si eu . la mine slabe sanse saptamana viitoare sa rezolv..macar sa vad si eu despre ce e vorba . Daca totusi voi rezolva eu ceva o sa scriu aici.multumesc anticipat>)
  • dixanu86

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
stati un pic baieti ca va lamuresc eu,ptr cei care nu stiu da este un robinet electric montat inainte de calorifer ptr cei care au sistem de climatizare delphi ptr a ajuta ac pe timp de vara,remediere:ptr cei care se pricep se da jos caloriferul(fara a se da jos bordu)cu tot cu robinet,se deconecteaza mufa de pe el,se decupleaza robinetul de calorifer,prin gaura de trecere a apei se vede o clapeta,se indeparteaza clapeta si se monteaza totul la loc in ordinea inversa demontarii,asta ptr cine nu vrea sa schimbe robinetul,ptr cine vrea sa faca rost de robinet sa-mi lase un pm
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
omul cat traieste invata si chiar nu stiam de acel "robinet" la sistem Delphi, multumesc de lamuriri
  • Liviu_ALC

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Eu mi-as fi dorit sa nu fie acel robinet:)
  • Liviu_ALC

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Salut Sarbatori Fericite cva urez , mai sunt cateva sarbatori si urmeaza noul an. astazi am rezolvat si eu problema cu incalzirea, impreuna cu un vecin care este mecanic , cred ca toata treaba a duran vreo ora si jumatate. Am desfacut tot am scos caloriferul -robinetul era complect inchis , -putina caldura pe care mi-o dadea era de la tevi probabil. Am desfacut ansamblul motorasului si am deschis manual robinetul si il las asa mereu indiferent de anotimp. Am pus alte garnituri si am montat totul la loc , merge foarate bine incalzirea . Astept maine dimineata daca ingheata sa veda in cat timp incepe sa intre aer cald pentru dezghetare. Acum doua saptamani am schimbat si termostatul si totul este ok in sfarsit ..apa se ridica si sta undeva la 80-85 de grade constant. Daca se mai confrunta cineva cu problema nu disperati si nu alergati la priml service eu am dat o sticla de vin asa intre vecini:)
Mecanicul cerea la service 250-300 de lei pentru manopera ..pe care nu garanta ca ar termina intr-o zi. Sanatate si La Multi Ani
  • Liviu_ALC

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze pentru greseli.
  • robert0101

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Am rezolvat si eu problema cu caldura, la mine a fost de vina acel robinet, lam schm si acuma totu merge excelent.

Sarbatori fericite tuturor!
  • myrceatd

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2012

  • Mesaj Privat
salut.aceeasi problema si la mine.daca poate sa-mi spuna cineva unde este amplasat acel robinet(daca se pot pune niste poze) si daca acel robinet se poate repara.multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR