Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze daca sunt cam of-topic,dar am pierdut procesul pentru inmatricularea masinii fara plata taxei si acum vreau sa o platesc.Masina este Vectra b,din septembrie 2000,2.0 dth!Ideea este ca ea in talonul de Franta si fostul de Romania|(daca va intrebati de ce zic de Romania,sa stiti ca a mai fost inmatriculata o data in tara,dar fara plata taxei,cu acte false)era trecuta euro 3,dar eu cand o bag pe tester imi spune ca este x20dth,nu y20dth,deci este euro 2.Cei care aveti din acelasi an cu acelasi motor si ati trecut prin rar cum v-a iesit?Va multumesc de ajutor!
Skip ads

  • mirel_ch

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Cel mai bine sa te uiti sub carcasa termoflotului, acolo e o banda de metal corp comun cu blocul motor si e trecut acolo tipul si seria blocului motor. Bafta la y20dth
  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Daca este x20dth este Euro 2 Sad

Cum spune mirel_ch bine ar fi daca este y20dth. Laughing


Numa bine (ssergiiu)
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
asta stiu si eu,doar ca nu sunt sigur ce tip de motor este,y20dth sau x20dth.Pana sa o bag pe op-com stiam ca este y20dth,dar dupa ce am bagat-o op-com mi-a citit-o ca si cum ar fi x20dth,deci euro 2.Am luat VIn-ul masinii,ma poate ajuta cineva dupa el?VIN ---- WOLOJBF68Y7094893 asta este.Si mai sunt niste coduri e1*90/14*0030------L20H XXCZ 024 -----0369.Stima!
Skip ads

  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
am aflat dupa vin,este euro 2!este posibil ca la RAR sa o scoata euro 3,sau se uita tot asa si ei,dupa informatiile producatorului?as putea sa ii inlocuiesc catalizatorul cu unul euro 3 numai cat trec RAR-ul?Astept pareri urgent va rog!Stima
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Poti sai ai nspe catalizatoare si sa ai norma euro10 pe masina ta,tot nu va conta.
La RAR se uita pe niste liste si ce scrie acolo e litera de lege pentru ei.
Daca e x20dth e euro2 daca e y20dth e euro3.
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Am inteles colegu,m-am mai informat si dupa nea 'gogu',si am primit aceasta lovitura grea.Nu merita inmatricularea,e aproximativ 120 mil daca este euro 2,daca era euro 3 era doar 45 mil,asa ca ori o dzmembrez,ori o vand intreaga,nu renteaza sa o inmatriculez.La bulgari nu pot sa o bag,f..k you Romania.Poate o sa fie ceva mai bine cu taxa noua in 2013.Pana atunci ramane la conservat si face aprox 2,6ani de cand este asa!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
din cate stiu la RAR poti sa ceri sa iti masoare noxele si in functie de asta sa iti catalogheze cat este norma de poluare. sunt multe masini la care nu este trecuta cantitatea de noxe emanate de masina si la astea ori ia de bun ce scrie in hartii (norma de poluare scrisa acolo) ori poti cere sa iti masoara noxele si in functie de asta sa iti dea ei norma de poluare. trebuie sa te interesezi exact asa la RAR.
un amic asa a facut cu un audi A4 care in mod normal era euro 3 diesel dar neamtul a schimbat catalizatorul si a facut nu stiu ce modificari incat la ei in germania a primit norma de D4 cu TUV cu tot ce trebuie ca sa aiba placheta verde si aici la RAR au zis ca nu exista norma D4 la noi (avea toate hartiile in regula inclusiv cele de la TUV) si ca o baga la euro 3 sau daca vrea ii masoara noxele si in functie de asta ii da norma de poluare (i-a amenintat ca ii da in judecata si castiga ca TUV este RAR-ul german si e in comunitatea europeana si este mult peste RAR-ul nostru). Asa i-a iesit normal de poluare aproape de valorile de euro 5 (era facuta modificarea doar de 6 luni la masina si deci sistemul era destul de curat plus motorina buna de la ei) si i-au dat norma de poluare euro 4 si a platit taxa de 2300 ron sau asa ceva pe care oricum si-a recuperat-o apoi ca i-a dat in judecata si a castigat
  • LISITA TONI

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2012

  • Mesaj Privat
va rog poate sami spuna cineva la un opel vectra b motor x18xe norma de poluare D3 este echivalet cu euro3
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Nu,norma de poluare D3 nu este aceeasi cu euro3!
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Astazi am fost la Rar si dupa codul motorului masina apare euro2,apoi am fost la politie si am luat o copie dupa cartea masinii si acolo tot x20dth si euro 2 apare.Mi-a mai ramas sa astept noua lege,daca nu,masina se v-a dezmembra.
  • vpreda2003

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Va salut!
Completam lista asta? Ce ziceti?
https://www.clubopel.com/vie...p=1588311#1588311
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR