Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Ursu/\82 a scris:Eu unul, as cumpara o masina din afara(exclus din tara) cu kilometri mai multi, dar cu dotari full! La stilul de mers in afara si la drumuri eu zic ca merge o masina cu kilometri mai multi!


Pai si ce ai rezolvat tata daca o iei de afara cu km multi? Ce daca a circulat pe drumuri bune? Pe mine asta nu ma incanta deloc. Un SH circulat cativa ani pe asfalt bun e posibil sa nu bata, troncane, etc. Oricum, articulatiile au o varsta, cauciucurile bucselor incep sa imbatraneasca. O bagi in tara pe drumurile noastre, o sa inceapa troncanitul in foarte scurt timp.
O masina rulata in tara e posibil sa fi circulat mai mult pe drumuri bune, bataile si greierasii arvtrebuia sa fie deja prezenti.
Eu am masina (mondeo) luat de nou din tara in 2008, 105.000 km, circulat 90% doar in Romania si Bulgaria (au drumuri la fel ca noi, chiar un pic mai proaste) si pana acum nu am schimbat absolut nimic la articulatii, nu are greierasi.
Ultima verificare tehnica, anul trecut, am facut-o in service Ford, am insistat sa verifice articulatiile si orice prezinta urme de uzura, schimbam. Nu a fost absolut nimic de schimbat.
Skip ads

  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu zic ca se pastreaza mai bine pe afara, mai ales ca aici se circula mai intins! parerea mea!
  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu sunt de aceeasi parere cu Ursu , mai degraba cu km mai multi facuti pe autostrada decat km putini facuti in oras ,uzura masini este mult mai mica pe autostrada decat prin oras .
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
si 100.000 de km sunt multi?
Skip ads

  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Depinde pentru cine ! Sunt oameni care spun ca si la 350.000 masina este ca noua Smile Personal nu as tine/cumpara masina dupa 150k
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Subscriu la parerea de mai sus, cu toate ca am vandut Audi cand avea 270000 km (facuti de la 10.000 incolo).
  • c0sty

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Eu am luat insignia mea la 165k km, nu s-a fumat în ea, interiorul e perfect fãrã nici o zgârieturã încã mai miroase a nou. Motorul îl simt fenomenal presupun ca s-a rulat pe autostrada. Sincer dacã o las la 65k km nu ai Cum sa crezi ca are km sati înapoi, la prima vedere, estetic și mecanic e Impecabila. Și la articulații eu cred ca conteazã mult vechimea, la anumiți ani indiferent de km cauciucul și bucsele sunt fãcute sa cada. Acum depinde și de uzura datã. Dacã are 50k fãcuți pe drumuri tipic sate din românia e clar.
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
AIin a scris:si 100.000 de km sunt multi?

Daca prinzi o masina din 2007 incoace asa, eu zic ca-i buna!
Skip ads

  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
la benzina se pune o medie de 20-25000 km pe an. la diesel se pune cam de 35-40000km pe an. sa va dati seama cati km are defapt masina cel mai probabil. media asta nu o spun eu, ca asa mi s-a nazarit azi-noapte, ci o spune o cunostiinta samsar care aduce masini din partea ailalta, cand intra cu ele ni tara, la arad sau timisoara le spala interiorul, de scoate toate petele, scrumiera o curata, o face bec si voila masina impecabila cu km putini.
am spus-o si o mai spun: in romania toate masinile vin cu km dat inapoi deoarece romanul s-a invatat cu dacia o segmenta de trei ori pe an ca ii consuma ulei si nu poate concepe ca o masina cu 300.000 km la bord este buna daca i-au fost facute schimburile de consumabile la timp.
iar despre km am patit-o la un parc auto: doua masini identice dpdv al dotarilor una cu 30.000 km mai mult decat cealalta era mai ieftina cu 600 euro. motivul? are km domne' multi.la 150.000? sa fim seriosi.
mai bine iei o masina cu km reali, fie ca sunt 100.000 sau 300.000 sa stii la ce sa te astepti. nu sa aiba 100.000 in bord si sa cada cine stie ce pe la ea.
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
un prieten samsar aduce numai masini mai noi adica din 2009-2010 in sus audi,opel,bmw,vw cam astea toate care le ia au peste 150 de mii in doar 3-4 ani si asta ma duce la gandul dar cei care aduc din 2002-2003-2004 cati km au de fapt Smile)
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Nu mai bine va uitati voi pe mobile.de sau auto.de si sa vedeti cam cati km au masinile acolo si cam cati au la noi. In Romania masinile aduse au ori 84000, ori 142000 (cu aproximatie), toate au fost la niste batranei nefumatori si au vandut-o ca erau prea batrani sa mai circule cu ele Very Happy. Hai sa fim seriosi sa mai comparam si preturile din cele 2 site-uri si atunci sa vedem ce mai castiga samsarii de mesini.
  • Dany7776

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Lasati "Km" mai bine faceti un test de compresie macar stii cat mai tine pana la segmentare etc.
Important sa mearga. restul vine, una dupa alta bani sa ai. La reparatii ma refer.
Poate si batranei aveau Km da-ti inapoi Embarassed
Skip ads

  • stefonisandel

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Perfect de acord cu colegul @ Protektor,ai mare dreptate,cam asta spun toti despre masinile aduse,din nefericire sunt multi care inghit aceste minciunni si apoi regreta,si apropo de nr de km si aici ai dreptate,eu am observat ca masinile puse pe Autovit la jud Cluj majoritatea au 150-160 000 km,parca sunt intelesi,si multe carti de service de Germania sunt scrise 3 ani la rand cu acelas pix.Un prieten care dorea sa-si ia un Pasat,a verificat 9 la reprezentanta si nici una nu era in regula una avea 175 000 dati inapoi.Nu stiu de ce unii oameni se lasa pacaliti si tin asa de mult la treaba asta cu km,mai ales ca stiu si se tem ca nu sunt cei reli,daca masina a fost expluatata normal si intretinuta,schimbate consumabile la timp,piese si combustibil de calitate si drumuri bune daca e cazul,nu e problema daca are si 200 000.Cei care doresc sa-si cumpere masina ar mai trebui sa tina seama si de faptul ca cineva care a dat 30- 35 000 de euro pe o masina si a folosito 2-3 ani ,a intretinuto cu revizii la reprezentanta nu o v-a vinde cu 9-10 000 de euro,ci cu o suma mult mai mare,e cam greu sa cumperi o masina care are 15- 25% uzura cu 20% din pret.Exact ce spunea colegul Protektor i-am aratat si eu la cineva care vroia sa-si ia masina,dar nu m-a ascultat s-a dus in targ si a inghitit galusca,vanzatorii sunt baieti destepti,cu scoala vietii si stiu sa se descurce,citesc imediat omul cu care au de-a face si au o explicatie,in acest caz a fost urmatoarea:"mobile.de si auto 24 sunt saituri de bijnitari,unde masinile sunt scumpe si smenarite, masinile bune se cumpara de la om sau de la licitatii,dar nu oricine poate face asta,trebuie sa ai pe cineva acolo si sa sti germana ca sa iei masini la ptret bun si eu am adaus mic 3-400 euro la masina ca sa nu stau cu ele ca am multe",asta a fost explicatia. In general de aceste pacaleli au parte persoanele care sunt la prima cumparare,sau care trec de la masini ieftine direct la masini de bani multi.
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
eh nu prea ai ce face asa merge treaba la noi la fel ca si in multe alte domenii nu numai in cel auto ... e o loterie cand cumperi masini sh si aia e...
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Cine are ghinion, si de noua o ia cu probleme!
  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Asta asa e Ursu , am un prieten care in 2007 a cumparat un Mercedes C 220 diesel din Germania an 2004 , deci avea 3 ani vechime si 194000km si a dat pe el in 2007 20500€ ! , eu i-am zis ca e nebun sa dea 20500€ pe o masina cu 200000km la bord , si uite ca au trecut 6 ani de atunci a ajuns cu ea la 360000km si nu a avut nici-o problema majora in afara de consumabile ...... odata a schimbat un senzor nu mai stiu de la ce, care a costat 2mil si ceva , deci in concluzie cum iti este norocul.
  • ionut vectra c

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2012

  • Mesaj Privat
salut!eu am avut un cielo cumparat in 2007 cu 37.000 de mii km si l am vandut la 88.000 de mii km cel care la cumparat era putin cam neincrezator in km ei .dar am avut facturi si i am demostrat ca sunt reali .masina era din 1997 pusa langa una din 2006 nu stiai care este din 97 si care din 06 deci mai sunt si masini cu km\ putin si cinstiti prin tara depinde si de norocul fiecaruia!eu de exemplu folosesc masina doar in weeknd in rest nu am nevoie de ea,dar daca va fi sa o vand tura asta cred ca vaor fi mari indoieli in privinta km.Smile
  • laur21

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2013

  • Mesaj Privat
eu am luat insignia din 2009 cu 21 k mile din uk...la inceput am fost foarte neincrezator in mile...am verificato si la dpf si la itp si la revizii.....sa dovedit ca aia erau km reali,....la bani am platit 11 mii lire...tin sa mentionez ca masina e 2.0 diesel...160 cp varianta sri..
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
km reali nu conteaza asa de mult cum conteaza intretinerea. din asta iti poti face o imagine daca masina ai merita sau nu merita sa fie cumparata...
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pretul platit, 11000 de LIRE se justifica. KM putin, stare ca noua.... Cand iei din RO cu 5000-7000 lire, atunci sa-ti pui niste intrebari.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR