Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Cum sa nu conteze km reali la o masina, indiferent ce marca ar fi ea? Kilometrajul iti ofera ideea principala despre uzura, vizibila si mai ales invizibila, in prima instanta a unei masini. La o masina adusa de afara de pina in 30Kkm reali aspectele legate de intretinere sint nesemnificative pentru ca a trecut prin service numai pentru schimbul anual de consumabile.
Skip ads

  • robyrobv

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2019 D14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Si eu am o problema asemanatoare la masina din semnatura.A iesit din reprezentanta in 28.07.2005 si masina a facut pana pe data de 04.06.2008 ,88.335 km(am carte service,confirmand km pentru ca era inca in garantie).Si acum intrebarea mea:Ce sanse sunt ca din 04.06.2008 pana la data de 13.03.2013(cand am cumparat-o eu) sa faci 97.400 km? Smile)
PS:tin sa precizez ca masina arata tipla inauntru si au fost inaintea mea 2 proprietare ,in germania amandoua
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Ai achizitionat-o din Romania ,sau din Germania?

Sanse aproape zero,decat daca masina a avut vreun eveniment mai grav si a durat ceva pana a fost reparata,sau poate clasica poveste cu matusa de....ani care nu prea a condus masina decat.... Wink
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Asa cum zice neamtul : 20-30K km /an ii faci numai cand scoti masina sa o speli. Tipla nu e neaparat un semn ca masina e noua ( cine mai tine tipla la 95K km ?) ci poate fi de inlocuire a anumitor piese Wink. Ideea e ca daca esti multumit de masina , la ce sa cauti sa iti faci inima rea? O problema poate aparea si la 20.000 km sau la 300.000 km, si indiferent de situatie trebuie rezolvata
Skip ads

  • edytro

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Salut,
Daca ma duc la reprezentanta Opel pot sa vada cu cat a plecat masina din Germania?
Multumesc
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Poti sa vezi la cati km a iesit ultima data la ei si data, apoi poti sa faci o legatura. La mine a iesit de la Opel la aprx. 150k km in luna martie 2013, eu am cumparat-o in mai 2013 si masina era pusa la vanzare de mai bine de o luna......km din bord (la momentul achizitiei) bateau cu ce am verificat la reprezentanta.
  • edytro

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2013

  • Mesaj Privat
deci pot sa vada ce a fost prin germania?
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Pot vedea ultima intrare in service-rile din reteaua OPEL.
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Edytro, poti sa vezi km, reparatii, etc......orice s-a facut la ei.

In cartea service, imi apare acelasi service de la inceput pana cand au vandut-o......si se 'pupa' datele din carte cu ce am verificat (chiar daca am si facturi de la revizii).....doar ca cei de la rep. nu au vrut sa imi dea datele pe imprimanta.
  • edytro

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2013

  • Mesaj Privat
si la mine e aceelasi service. insa am ceva indoieli. si nu e reprezentanta in Gorj de Opel. Ms
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Nici in Alba nu e, am mers la Sibiu.
  • edytro

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2013

  • Mesaj Privat
buna seara,
dar cu opcom sau ceva tech2 se pot afla daca nu ma duc la dealer?
multumesc
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
@edytro,

Cu OP-COM nu poti vedea decat daca s-au modificat km...,in rest... Sad
  • edytro

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2013

  • Mesaj Privat
si cum iti dai seama? si am mai auzit la cineva de un tech2. este asa ceva? multumesc
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
In ECU...
Tech2 este "scula" de reprezentanta...
  • edytro

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2013

  • Mesaj Privat
doar o intrebare mai am. in ECU se vad clar km sau isi dau seama dupa altceva? multumesc anticipat
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Nu cred ca ai cum sa vezi........daca s-ar putea vedea, nu ar mai incerca nimeni sa mearga la reprezentanta pentru verificat istoric! Mai e varianta cu DPF-ul in care poti vedea la cati km si-a facut ultima regenerare (in cazul in care mai ai DPF sau daca nu a fost schimbat).
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
La masinile non CAN de la Opel, km sunt stocati doar in ceasuri. Se modifica relativ simplu, de obicei pe mufa de diagnoza.
La masinile CAN de la Opel, km sunt stocati in ceasuri si ECU motor. In ceasuri se modifica prin desfacere si reprogramare iar in ECU de cele mai multe ori pe mufa de diagnoza.

Cum se poarte foarte mult modificarea KM, au aparut si profesionisti in domeniul asta. Ei bine. ei ii pot face sa nu se vada ca au fost modificati, sau lasa indicii dar nu arata cat. Daca a fost mai necunoscator, ii face doar in ceasuri unde se vede si uita/nu are scule de ECU motor, sau ii face in Ceasuri si ECU iar la unele uita sa initializeze DPFul.
Sunt cateva sugestii pa partea de electronica, iar in ceea ce priveste starea masinii, si pe acolo mai se poarta la masini scumpe sa la cosmetizeze cat mai mult si astfel nu ai indicii ca au fost modificati.

E can can partea cu KM, o masina OK se vede de la distanta. Cateva sugestii, cumparati masina de la un propietar ce pare atent cu ea. Daca apelati la intermediari, cautatii paia de pot sa ofere garantie scrisa + factura sau altfel, oerintati-va sa aiba un pret extrem de mic.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
La cati bani dau pentru modificare, sigur nu schimba decat in ceasuri,ori cel care efectueaza aceasta operatiune nu are "scula" necesara.
De cele mai multe ori, valoarea km din ceasuri nu corespunde cu valoarea indicata in ECU motor(prima regenerare,nu ultima...) Wink ,iar daca aceste valori sunt reale atunci diferenta dintre cele doua variaza intre 400-700km,daca stam sa analizam, este si normal ca prima regenerare, sa se efectueze dupa primii 400-700km parcursi...
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pai nu iti arata la cat km a facut ultima regenerare?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR