Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • paul_fly

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2012

  • Mesaj Privat
pentru verificare km si reviziile din cartea service poti trimite un e-mail la adresa cac@gm.com cu seria sasiu si un numar de telefon.
a doua zi dupa ce am trimis e-mailul m-a sunat o domnisoara foarte amabila.
am vrut sa cumpar si eu o insignia din Pitesti care avea in bord 75.000 km iar km reali erau 155.800.
in final am cumparat una de la o reprezentanta Opel din Germania dupa ce am verificat
am avut si un numar call center de la GM din Ungaria, am fost surprins pentru ca cei de acolo vorbesc in romana
De mentionat cei de la GM nu vad decat daca s-au facut reviziile in service-uri autorizate
Skip ads

  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
deci din martie 2012 pana in august 2012 a facut 31000km(6luni).
  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pai si ce dacã masina este inmatriculata in Romania,nu poate face KM afara?Am un prieten cu o Octavia din 2009,cumpãratã reprezentanta Romanîa,si acum are undeva la 320000km,masina care a fãcut foarte multe drumuri afara.Cu siguranțã dacã o vinde acum cu 120000 km in bord,majoritatea vor spune asta(mai mult nu avea cum sa facã la noi),asa ca........,dar dacã tot ai cumpãrat-o,nu mai verifica ca ți se face rãu,pãrerea mea.
  • andrei hiriscau

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2012

  • Mesaj Privat
paul_fly a scris:pentru verificare km si reviziile din cartea service poti trimite un e-mail la adresa cac@gm.com cu seria sasiu si un numar de telefon.
a doua zi dupa ce am trimis e-mailul m-a sunat o domnisoara foarte amabila.
am vrut sa cumpar si eu o insignia din Pitesti care avea in bord 75.000 km iar km reali erau 155.800.
in final am cumparat una de la o reprezentanta Opel din Germania dupa ce am verificat
am avut si un numar call center de la GM din Ungaria, am fost surprins pentru ca cei de acolo vorbesc in romana
De mentionat cei de la GM nu vad decat daca s-au facut reviziile in service-uri autorizate


Ce culoare era insignia din pitesti ce ai vrut sa o cumperi?si ce an?poate e asta ce am cumparat o eu:))
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Mai baieti,

Voi singuri va furati caciula, o Insignia costa 30000 de euro si poate si mai mult in functie de dotari. Cine ia o astfel de masina noua o va tine macar 2 ani in care ii va plati si Casco( care costa si ala) . Pana aici toate bune, de ce ar vinde omul asta o masina de 2 ani vechime la 10-12 de euro sa piarda undeva la 20 de mii de euro? Ca doar nebun nu e.

Raspunsul e ca in astia 2 ani un neamt merge de ii indoaie kilometrajul si voi incurajati astfel de practici dorind tot timpul o masina mai smechera si mai dotata la aceiasi bani cu una de la alta firma dar cinstita.

Spre exemplu decat sa dai 12 mii pe o Insignia dubioasa, mai bine stai si cauti un Passat B6 din cumparat din Ro primul proprietar istoric de revizii la reprezentanta etc adica o masina cinstita dar care nu e Insignia.

Deci ce rost are sa verifici la reprezentanta Insignii aduse din germania, fabricatie 2009 ieftine la 10-12 mii de euro si cu 75000 de km?N-are sens.
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Nu prea inteleg ce vrei sa aduci in vedere? Oare sa incurajezi cumpararea de Passat..Confused sau orice alta masina?
  • paul_fly

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2012

  • Mesaj Privat
andrei hiriscau a scris:
paul_fly a scris:pentru verificare km si reviziile din cartea service poti trimite un e-mail la adresa cac@gm.com cu seria sasiu si un numar de telefon.
a doua zi dupa ce am trimis e-mailul m-a sunat o domnisoara foarte amabila.
am vrut sa cumpar si eu o insignia din Pitesti care avea in bord 75.000 km iar km reali erau 155.800.
in final am cumparat una de la o reprezentanta Opel din Germania dupa ce am verificat
am avut si un numar call center de la GM din Ungaria, am fost surprins pentru ca cei de acolo vorbesc in romana
De mentionat cei de la GM nu vad decat daca s-au facut reviziile in service-uri autorizate


Ce culoare era insignia din pitesti ce ai vrut sa o cumperi?si ce an?poate e asta ce am cumparat o eu:))


Cred ca era neagra dar sincer nu mai stiu exact pentru ca la acel moment am cautat foarte multe.
ce am gasit in e-mail seria sasiu care are terminatia ........ 9385
  • andrei hiriscau

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2012

  • Mesaj Privat
nu e a mea:)a mea e visiniu.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Retin ca insignia tine KM in ceasuri, ECU motor si BCM. In ceasuri si ECU se modifica... nu inteleg de unde e scoasa aia cu DPF...
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Insignia tine in BCM, ceasurile doar ii afiseaza si in ECU, dar in ECU nu pot fi cititi ...inca decat prin demontare ! Treaba cu DPF este foarte reala si buna la diesel (exista si la Vectra-C/Astra-H/Zafira-B) cand raporteaza cand a fost facuta ultima regenerare, de exemplu la 185mii si masina are in bord 150mii ...ceea ce ne indica ca s-au dat inapoi.
Daca exista cineva doritor in Timisoara/Arad cu Insignia / Astra-J sa isi verifice Km il astept la o diagnoza si ne uitam peste tot !

CristianTM.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cristi, sunt de parere ca la Insignia doar BCM este concludent.
In ECU daca nu pot fi cititi, de ce exista scula care modifica?

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
La Insignia NU se pot citi /scrie km in ecu...inca !
Acel soft ii modifica doar pe cei din BCM care = cu ceasurile !

CristianTM.
PS> Arata-mi soft care citeste si scrie EDC17. Succes.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Stai ca nu inteleg (nu fac km, dar pentru buna informare)
Deci la Insignia modifici KM in BCM pe mufa si de acolo ii preia ceasurile? Pai astia-s nebuni(producatorii), e mai simpla ca la Vectra C?

Cat despre ECU EDC17, nu(prea) exista psibilitate de citire/scriere fara BDM, si ala doar cativa tuneri si sculele dezvoltate de ei. Nu stiu daca se citeste cu aceasta ocazie si memorie KM
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Deci la Insignia modifici KM in BCM pe mufa si de acolo ii preia ceasurile? Pai astia-s nebuni(producatorii), e mai simpla ca la Vectra C?

EXACT
DB77AAA a scris:Cat despre ECU EDC17, nu(prea) exista psibilitate de citire/scriere fara BDM, si ala doar cativa tuneri si sculele dezvoltate de ei. Nu stiu daca se citeste cu aceasta ocazie si memorie KM

EXACT ! Ei citesc/scriu flashul doar nu si eep.

CristianTM.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Deci ramane valabila KM reali - starea masinii.....

Ma gandesc ca solutii ce dititi/scris km in ECU exista, chiar cu schimbarea vre-unui eeprom

Deja incepe sa sune km la Insignia si Astra J - 100 lei, la Vectra C si Astra H - 100 E
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Cand o sa apara softul de citit Km direct dn ECU atunci sa vezi cati si-au luat TEPE ! Ca de inregistrat...se inregistreaza, ei sunt stocati acolo doar ca INCA nu pot fi cititi.
Drumuri bune ca ...de KM nu ne intereseaza Wink

CristianTM.

  • katalyst

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor
Am gasit un insignia si as vrea sa aflu km reali....mentionez ca sunt din timisoara.
CristianTM am putea sa ne intalnim cumva sa aduc masina la tine sa facem o verificare.
multumesc anticipat!
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Am efectuat o verificare a km cand a fost prima regenerare a DPF si diferenta era de 1000km,adica prima regenarare a fost efectuata la 95k,iar pe bord aveam 96k.Sa inteleg ca si aceste date se pot modifica?
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Foarte corect #gyzmo, aceste date nu se pot modifica dupa cum am spus mai sus si o regenerare corecta se face cam in 1000Km.

CristianTM.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
@CristianTM,
Multumesc frumos,acum pot sta putin mai linistit,eram putin temator,ma miram deoarece cand am achizitionat masina, am primit de la dealer si un certificat TUV in care erau trecuti km masinii,cum nemtii nu prea fac "magareli",insa nu poti sa bagi mana in foc pentru nimeni.Acum m-am linistit.

O zi buna,si la cati mai multi km fara probleme.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR