Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • keepwalking

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Din cate stiu, pe DPF este o valoare care spune cati km s-au facut de la ultima inlocuire a DPF, nu regenerare. Cand cautam masini, astia din service se uitau acolo sa gaseasca kmetri reali.
Skip ads

  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
nu inteleg ce e asa mare stres cu km astia daca masina trage bine si se comporta normal chiar mai conteaza asa mult ? am avut un vectra din 2001 care l-am vandut anu trecut masina am luato cu 120 de mii in bord si nici nu m-am uitat catre el ca stiam ca nu sunt reali la o masina din 2001 mergea bine la tester nu o aparut erori se vedea ca o fost intretinuta si pe interior si am luat-o printre actele masini in gentuta aia de piele care vine cu masina am gasit un itp efectuat dincolo si acolo masina avea in bord 360 de mii in data de 22.08.2009 si eu am cumparat masina undeva in luna a 9-a 2010 Smile) si nam avut probleme cu ea.. am vandut-o in decembrie 2012...

a si era cineva pe paginile trecute zicea ca nu se poate face 150 de mii pe an in ro ...uite ca la masina noastra de la firma unde lucrez este un passat din 2007 care face 500 de km prin cluj zilnic inclusiv sambata si duminica ca asa se lucreaza la noi ... faceti voi un calcul vedeti cati km face masina aia pe an a si odata la 2 sapt face un drum dus-intors de austria Smile)
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu mi-as lua o insignia din germania cu 200.000 de km......masina circulata acolo cu revizii la zi...
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
eu si cu 500 de mii dar cu toate reviziile facute la timp si istoricul masinii ( ca dupa 500 de mii sigur yo picat ceva piesa)
Skip ads

  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
salut. intru si eu in discutie cu km. facuti in ro. un prieten si cumnatul meu sunt soferi la o companie x si au fiecare cu masinile lor logan diesel 2009 un pic peste 300.000 de km. si un pajero care a sarit 700.000 si merg motoarele fara probleme.
  • ThePuiu

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Salutare oameni buni! Acesta este primul meu post pe acest forum. Am un Opel Astra Clasic II de care sint suficient de multumit incat sa ma bata gindul acum de un Insignia. Tot caut pe net de 2 saptamani o masina visurilor mele (!): ieftina si buna! Am gasit asta (de fapt sint 3 masini diferite) http://www.auto.ro/opel-insignia/1659947.html Ce ziceti, avand in vedere ca au numere de inmatriculare consecutive, ar putea sa fie de la o firma, nu? Deci e putin probabil sa aiba acel nr de km... Pe de alta parte, nu stiu ce sa zic...e oare o idee buna sa cumpar o fosta masina de firma? Putea sa fie condusa de N angajati pe care ii durea in cot de masina... Eu sint din Oradea si nu as face un drum de Bucuresti doar de dragul artei... si oricum nu stiu cit m-as pricepe ca sa-mi fac o idee singur. Ce sfaturi imi dati?
Multumesc si cit mai multi km fara incidente!
  • nycman91

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2008 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2011

  • Mesaj Privat
pai AAA Auto se ocupa cu vanzari de masini,nu-si vand propriile lor masini. au preturile un pic mai mari datorita faptului cati dau garantie la masina. daca o iei de la un samsar din targ si se strica dupa cateva zile nu mai ai ce face.
  • ThePuiu

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2013

  • Mesaj Privat
fie vorba intre noi...cum dau astia garantie?! Daca dupa o luna le duc masina cu un defect a carei reparatie costa 3000E si care nu mi se poate imputa mie (utilizare improprie, etc) ce o sa zica?! O sa incerce sa te ia cu abureli, etc. Daca ar fi un dealer care a luat masina in buyback as mai intelege...
In alta oride de idei...ce ar trebui sa verifici la o masina despre a carei provenienta nu stii prea mare lucru? Mergi cu ea (daca vrea vanzatorul) la un service autorizat Opel? Le platesti la aia o diagnoza? Ce se poate observa la o diagnoza de rutina? Ca are joc la pivoti sau ca a curs un amortizor?! Se poate vedea in service daca masina a fost avariata si au fost inlocuite elemente de caroserie? Au service-urile acel aparat care masoara grosimea (cred) a vopselei ca sa se vada o eventuala revopsire? Daca faci un test de noxe, poti sa tragi o concluzie cit de cit a starii motorului?

Va rog ajutati-ma ca daca mai citesc multe pe forum nu-mi mai iau masina.... Sad
Skip ads

  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Sa-ti impartasesc propriile idei, pareri si trairi cu reprezentanta, acolo unde am fost cu masina personala pentru a o verifica:
-verifica tot ce inseamna suspensie si angrenare roata
-verifica tot ce inseamna sistem franare
-verifica tot ce inseamna optiuni si daca acestea functioneaza corespunzator
-verifica daca ai sau nu stocate erori
-verifca parametrii de functionare a motorului, turbinei
-verifica bateria
-verifica daca masina a fost sau nu lovita prin verificarea vopselei

La masina care ti-am trimis-o pe PM s-a facut aceasta testare si s-a atestat si s-a garantat pentru ce au scos pe hartii. Dupa un astfel de test, persona, cred ca poti dormi mai linistit si nu mai ai semne de intrebare.
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Garantia pe care o dau samsari astia care si-au facut firma este de minim 6 luni numai cutie si motor ca asa ii obliga legea sa functioneze iar cei de la AAA auto cand erau cu sediul langa targul de la vitan or fi si acum nu mai stiu dar faceau numai magarii . Mai nou s-au cuplat cu o reprezentanta Opel ( UNION MOTORS)parca le zice acum si s-or fi facut baieti de treaba . nu zic ca nu au masini bune dar prea scumpe fata de restul pietei.Incearca ceva direct de la o firma de leasing.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
ThePuiu a scris:Salutare oameni buni! Acesta este primul meu post pe acest forum. Am un Opel Astra Clasic II de care sint suficient de multumit incat sa ma bata gindul acum de un Insignia. Tot caut pe net de 2 saptamani o masina visurilor mele (!): ieftina si buna! Am gasit asta (de fapt sint 3 masini diferite) http://www.auto.ro/opel-insignia/1659947.html Ce ziceti, avand in vedere ca au numere de inmatriculare consecutive, ar putea sa fie de la o firma, nu? Deci e putin probabil sa aiba acel nr de km... Pe de alta parte, nu stiu ce sa zic...e oare o idee buna sa cumpar o fosta masina de firma? Putea sa fie condusa de N angajati pe care ii durea in cot de masina... Eu sint din Oradea si nu as face un drum de Bucuresti doar de dragul artei... si oricum nu stiu cit m-as pricepe ca sa-mi fac o idee singur. Ce sfaturi imi dati?
Multumesc si cit mai multi km fara incidente!


Pai bine bre' ne'a Puiule esti din patria samsarilor de masini care fac saptaminal "excursii" in Germania si nu'i cunosti pe unii cu care sa mergi dupa masina. Cauti pe mobile.de masina pe care'o vrei, daca o gasesti la reprezentanta Opel si cu certificare G2 este cu atit mai bine. Asa esti aproape sigur de ceea ce cumperi. Zic "aproape" sigur pentru ca si nemtii s'au smecherit in ultima vreme si omit unele detalii privind starea estetica a masinii dar per total nivelul de incredere de care beneficiezi este mai mare decit in RO. Aia isi pierd licenta si fac puscarie daca umbla la km. Totusi trebuie sa fii pregatit pentru preturi mai mari in Germania, acolo masina buna si cu km putini se plateste. Iti doresc drum bun!
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Are dreptate mare nenea iso de ce nu meri mata in germania sa o iei personal ca vad ca esti mai aproape de nemti decat sa vi pana la bucuresti .
Skip ads

  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Eu am fost zilele astea la reprezentata ca mi-au trebuit niste capacele pe prezoane la jantele de aliaj si am tot intrebat daca imi poate spune despre km masinii daca sunt reali si au zis ca verifica dupa seria de sasiu daca s-au facut ceva lucrari la masina cat a fost in garantie si doar asa imi poate spune, si se pare ca in 17.12.2012 a fost in service opel in germania pentru un update de soft si avea 90.600 si eu am in cartea service ultimul schimb de ulei in 23.01.2013 la 93.000 si am cumparat-o in 02.03.2013 cu 93.650.
Deci am noroc si sunt reali Very Happy
  • ThePuiu

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Duminica plec spre germanica! Nu vin fara masina de acolo....am crescut pot-ul la 19.000E!
Doamne ajuta!
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Cu 19000 de euro e aproape imposibil sa nu gasesti masina buna....totusi mi se pare o suma mare pt un second..fie el si insignia....o sa plec si eu in germ sper pe la toamna dar mai mult de 12.000 nu dau pe o insignia....bafta
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
La banii astia trebuie sa iei ceva super dotata care e sh. Eu am dat pe a mea in 2011, noua, 18500 euro+tva, Sport Tourer 130 cp, edition cu pachet premium edition+ carlig de remorcare retractabil.
Masina e cea de aici https://www.clubopel.com/vie...89043&start=0

P.S. Carligul a fost aprox 600 euro, asta ti-am spus ca sa sti ce mai poti lua in plus la obtionale. Bafta si asteptam poze.
  • Mikorokotroko

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Mures
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@ThePuiu, de ce sa mergi in Germania dupa o Insignia, cand ti-o pot da pe a mea cu 17300 euro (fix) : 9950 inchidere leasing + 7350 euro partea mea. Stii, ca ti-am povestit de masina, e super ok, dar nu pot scadea sub 7300 euro (partea mea).
Km reali 69000 , toate revizile la zi si carte service.
In plus masina nu a fost "omorata" in oras, eu avand o firma cu sediu la 20 km de oras si facand zi de zi drumul, nu a avut timp motorul sa se "infunde" Smile
Poze cu masina gasesti pe primele 3 site-uri cu vanzari auto, locatie Mures, Insignia 2.0 Cdti 160 cp exterior negru si interior bej, sau in sectiunea "vand/cumpar masina" aici pe forum.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Cu 19000 E eu m-as uita dupa C-Klasse, BMW 3er, A4, nu mai vechi de 2011, km sub 30 000...diesel, benzina...indiferent...Si as avea tupeul sa caut masinile astea nu la cine stie ce dealer de doi bani, arab, rus, turc, etc...m-as duce direct in reprezentanta...face minuni cash-ul combinat cu dorinta de a incheia o afacere de genul asta...vanzare/cumparare...Smile
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Sunt deacord cu ce a scris @sorindf2000, dor ca vreau sa-i amintesc ca:
1. "cash-ul" nu impresioneaza pe nimeni. Vanzatorul isi ia banii la fel de repede ca si de la tine prin firma de leasig, ba mai ia si un comision de la el ca aduce clienti;
2. BMW, A4, etc cu 30000km, la 19000 euro si din 2011, e ceva de vis, ( doar un mic exemplu: eu am Insignia din 2011 si am 53000 km), crezi ca nemtii scot masina din an in paste? Crezi ca e un parlit de roman care isi cumpara un Audi si sta intr-un apartament cu doua camere nedecomandate? Nu, pentru el masina e o afacere.
Scuze de off tpoic, dar nu mai credeti in masini de 3-4 ani si 70-90000 km.
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
cazurile alea is prea rare dar poti avea norocul sa dai peste ele dupa luni intregi de cautari
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR