Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am citit cu deosebit interes, aceste 3 pagini! si m-ati pus pe ganduri! tocmai am mai achizitionat o masina tot opel vectra dar din 2008 cu 112.000 km si cu ambreiajul dus! lucru care anumiti colegi de pe forum mi-au atras atentia(si le multumesc pe aceasta cale), ca sunt prea putini kilometri sa cada ambreiajul! Acum cu totii stim ca e problema la motoarele cu masa dubla de 1.9, sa cada ambreiajul! si pentru asta as vrea sa verific sa fiu sigur! Tind sa cred ca in Belgia nu se face asa, dar cine stie! Eu am verificat km in vreo 2 sigur, sau 3 module! In primul si anume ECU(sper sa nu ma insel) mi-arata o valoare cu 500-600 km in plus fata de ce era afisat in bord! La fel si la cea gri cand am facut testul! In celelalte module la care am verificat, km erau aproape la fel daca nu aceeasi! Dar citind aici am vazut despre citirea kilometrilor in DPF ! Cum ii pot citi si eu in dpf, ca cu op-com sigur nu! Multumesc anticipat!
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu poti la Opel cu EDC16. Merge la Opel cu EDC17, aka modele dupa Insignia sau mai noi.
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Aha, ok mersi!
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
ursu, atata vreme cat ai ce ai (ca dotari ma refer) nu te mai gandi la numarul de km ca sunt sau nu reali! Durata de viata la un ambreaj este influentata de stilul de condus (am vazut ca are carlig, deci probabil a dus ceva km si remorca dupa ea), deci astea ar trebui sa fie probleme minore. Un set de ambreaj fara volanta la tine ar fi in jur de 1300 ron atat valeo cat si sachs.
Skip ads

  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pai cred, ca sa fiu sigur sa scimb si volanta, nu?
  • madaj

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut,
Am citit aceste pagini cu interes si va pot spune ca la reprezentanta ori nu au cu ce sa testeze o masina ori nu sunt pregatiti corespunzator cei de acolo. Eu in august anul trecut mi-am luat masina si am mers direct la reprezenta Opel Erebus din Bucuresti. Au verificat masina, toate bune, chiar si km reali: 84.000km. Insa de curand am facut o vizita unul alt service si am aflat ca pe langa cei 84.000 km cei de la reprezentanta au omis sa imi spuna ca mai trebuie sa adaug inca 55.000 km. Va imaginati ca nu mi-a picat chiar bine cand am aflat, dar pe de alta parte ma simt mai bine ca nu fac parte din categoria celor cu 100.000 sau 200.000 km care au fost dati inapoi. Asa ca din punctul meu de vedere nu cred ca o sa mai merg prea curand la o reprezentanta sa imi verific orice problema va avea masina.
In rest toate cele bune si cat mai mult km. Respect!
  • nutzicu

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Insignia 2010 A 20 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2013

  • Mesaj Privat
mda ori ca e din belgia ori ca e din germania la fel nene la fel km dati inapoi 99% dintre masini cu km dati inapoi ce a mea nu tot asa ma prostit sufaru mia sp ca domn,le masina este din belgia cu km reali . care km frate am fost la reprezentanta in Bucuresti si mi-au sp ca nu-i poate verifica iar dupa 2 sapt am gasit in spate in portbagaj o foaie cum a facut ultima revizie in belgia si acolo scria cu adevarat nr de km si foaie corespondea cu nr care il avea masina in belgia pt ca am luat-0 cu nr de belgia . a dat inapoi 50000 de km asta-i ROMANIA si asteas magarile din tara noastra
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Sa zice-ti mersi ca sunt doar 50k km dati inapoi.
La masinile de clasa Insignia (deoarece interiorul rezista destul de bine) sunt cazuri in care se da si peste 100k km inapoi.
Sau mai sunt masinile de taxi/flota - care au avut autocolant si huse pe scaune - la care se da inapoi si 2-400k km. Dar ca bonus se schimba pedalier si volan ca pe alea se vede uzura.

La 50.000 e chiar bine - 'tui mama ei de loterie la cumparat masina sh!
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Dragii mei nu trebuie sa va mire faptul ca s'au dat km inapoi de catre bisnitarul de tirg pentru ca este recunoscut faptul ca romanul este chilipirgiu din fire iar acesta, bisnitarul se adapteaza pietei si furnizeaza masina "aproape noua" la pret de "chilipir". Laughing
Cum va puteti inchipui ca o Insignia cumparata noua cu 30.000Euro ajunge sa fie vinduta in RO dupa 3-4ani cu 10.000euro si sa mai aiba si pina in 100.000Km ? Aveti impresia ca belgianu', neamtu', etc sint timpiti si n'au altceva de facut decit "masini cadou" pentru romani? Pe site'urile de vinzari masini de'afara pretul pentru o masina cu km-traj similar cu cel masluit din RO este cu citeva mii de euro mai mare...
Nu cred ca toate masinile din RO sint masluite dar un pret suspect de mic prin comparatie cu ceea ce se vinde afara este un semn clar ca ceva nu este in regula.

Occidentalii sint foarte pragmatici si atunci cind isi vind masina au un motiv foarte bine intemeiat, ori are multi km, ori are o hiba, ori a fost lovita, etc. Vrei masina cu km reali, atunci trebuie sa mergi in occident si sa'ti cumperi masina numai de la reprezentante sau de la parcurile auto mari cu traditie cu patron neamt dar trebuie sa fii pregatit pentru un pret substantial mai mare. Vrei masina din RO atunci trebuie sa cauti cu rabdare si atentie pe la prim-proprietari care le'au tinut macar 1-2ani si le'au mai si intretinut corespunzator.
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
bai frate vorba vine azi a venit unu la lucru la mine cu un audi a5 din 2010 si ia dat km inapoi acolo cu mine de fata din germanica va vine sa credeti ca masina arata impecabil si avea 207 mii la bord masina de 3 ani ! si totul arata impecabil bord plasticuri tapiserie ca norocu ia dat inapoi numa la 186 de mii ca avea in cartea service ultima revizie la 178 de mii ca altfel putea sa dea si la 100 de mii ca la starea in care era masina il credeam pe cuvant ! ia legat asa un fel de telecomanda mare la mufa de tester cu tase de la 0-9 si inca vreo 2-3 butoane a lasato vreo 10 min asa apoi a facut el nush ce cu laptopu si apoi yo dat ceheie poc 186 de mii Wink))) putea sa dea la 0 frate si cu minus Smile))
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
la insignia se mai pot verifica km de la DPF cu OP-com, daca nu a fost schimbat ar trebui sa fie la fel cu odometrul.
  • nutzicu

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Insignia 2010 A 20 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2013

  • Mesaj Privat
care 30000 de euro frate ca modelu ca a meu akuma in magazin la opel insignia sport tourer 131 cp optiuni de baza fara piele ajunge la 35000 de euro
Skip ads

  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
deci va dati seama daca se aduce la noi in tara o insignia la 12000-13000 de euroi cate o suferit aia si cati km poate avea ca sa se devalorizeze atat de mult in primii 3 ani ... nici nu vreau sa ma gandesc mai bn imi i-au una din 2002-2003 - 2004 macar daca pica ceva gasesc usor piese la pret rezonabil si chiar in dezmembrari insa pt o insignia nu vrea sa ma gandesc cat este un far in caz de accident sa nu mai zic de bara fata si restu ...
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Cam multi "frati" cu tastaturi puturoase si incoerente pe aici... Sad
  • nutzicu

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Insignia 2010 A 20 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2013

  • Mesaj Privat
cu bune cu rele suntem cu toti impreuna ,, daca voi nu ma vreti eu va vreau ,, Laughing Laughing
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
iso a scris:Cam multi "frati" cu tastaturi puturoase si incoerente pe aici... Sad

Respect! Respect!
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
sunt doar pututroase si incoerente din greseala :p dar revenind la topic ... voi ce credeti cei care aveti masini sh santeti siguri de ¨km reali¨ ?
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
@vectra sri,
Detin o Insignia achizitionata sh din Germania direct de la un dealer Opel,care a emis si un certficat din care reiese numarul de km,sunt trecuti si pe factura.
In plus se mai pot efectua verificari nu numai la reprezentanta,dar ai nevoie de o interfata(chiar si clona) cel putin 2012 si softul aferent.

Conteaza foarte mult de unde achizitionezi masina,reprezentantele au preturi mai mari decat autohouse-urile,acum depinde si de banii de care dispui.Este de notorietate faptul ca afara exista firme care achizitioneaza la licitatie o serie de autovehicule dupa care le vand la niste preturi incredibil de mici,atunci nu iti pui problema :cum dracu de vinde masina cu pretul asta si mai ales la atat de putini km in bord?
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
are dreptate gyzmo. important e iarasi sa aiba service-ul facut numai la reprezentanta opel, asa se poate verifica fiecare interventie asupra masinii si esti sigur ca km nu sunt dati inapoi.
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
asa da frate... eu ma gandeam la cei care de ex si-au luat masini la preturi mici din germania sau orice alta tara sau chiar de pe la samsari de la noi stiti si voi cum e mentalitatea majoritatii romanului cand vine vorba de masini :km cat de putini + pret cat de mic si stare impecabila credeti ca combinatia asta exista ?

binenteles cand iei o masina mai noua 2-3 ani ex : clar insignia iti mai vine sa crezi desi cum am zis mai sus audi a5 2010 nu cred ca are 3 ani impliniti 207 mii ... si am mai vazut exemple la diverse cunostinte sau chiar prieteni (mie cam rusine sa zic asta) dar asta e la fel samsari care dau km inapoi culmea e ca la toate masinile fie ca aveau noi fie ca vechi fiind prieteni cu mine si chiar apropiati deja stiu ce au maine azi peste o luna la vanzare ... tragand o concluzie generala ma gandesc ca toti fac la fel ba mai faceau si ei misto "ba sa vezi am luat masina x de la autohauss si yo dat ala km inapoi cu 30 de mii ... eu am considerat ca nu e de ajuns si am mai dat 20 de mii" nu mi se pare etic nici corect ... desi n-am ce face...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR