Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • calinbulzan2000

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2015

  • Mesaj Privat
si apropo in partea stanga jos nu sterge bine, trepideaza si nici spritul nu ajunge in partea aia.nici macar dupa ce l-au reglat cei de la opel.dezamagitor.am o masina din 2001 la care stergatoarele functioneaza perfect (bosch cu 30 ron bucata folosit deja 2 ani)
Skip ads

  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
nici alea originale GM nu sunt mare branza .... am eu, si intradevar alea vechi (3 ani) de fabrica sunt comparabile cu noi
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Eu inca le am pe cele originale pe fata (aproape 5 ani) si inca sterg bine.
Intradevar, duza din stg nu stropeste f bine jos in colt, am reglat-o, am si schimbat-o, tot la fel stropeste.
  • florake

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2014

  • Mesaj Privat
a descoperit cineva si cum se pot regla fara mers la reprezentanta sau confectionat unelte gen macgyver din capace de pix?
Skip ads

  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
pai nu se poate fara capace de pix .....adica se poate dar ori maxim sus sau jos , nu poti avea finetea in miscare cu orice altceva.

Eu am fost la service sa mi le regleze ...cred ca am stat 1ora si am golit 2 bidoane de apa..... si tot nu am reusit sa fac duza sa acopere coltul ala stanga jos.....adica se poate face dar cred ca mai stropesti inca vro 2 masini din stanga si devine deficitara spalarea in partea stanga sus , unde e mai important zic eu.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
merg relate prin rasucire le scimbi unghiul in care sa arunce nu doar in sus si in jos Wink
eu mi-am facu una din inox si 3, 4 din teava de cupru ca se lucreaza mai usor de 6mm Cool
lucio85 a scris:
pentru cei interesati de cotele acestei chei de reglare duze, aveti mai jos o poza cu ele
uni colegi ca si @tonypsg au realizat aceasta cheita de reglaj din teava de la pistolul de aer, alti din diverse pixuri(plastic) care nu e asa de bun risti sa il rupi incercand sa reglezi duzele
eu unu mi-am facut aceasta cheita din teava de cupru de 6mm se gaseste la orice magazin de se ocupa cu instalatii Wink

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Stiu @lucio85 ca merg reglate, am reglat duza veche pana s-a dus naibii, apoi si p-aia noua am reglat-o (cu scula din imagine la reprezentanta), dar tot nu stropeste cum ar trebui in coltul de jos. Daca dau sprit mai lung ajunge si acolo.
Cam acelasi lucru care l-a facut si @burtal.
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Eu mi-am facut o cheie dintr-o teava de cupru de la un frigider rau,am incercat cu pixuri dar nu tine.
Skip ads

  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Cred ca e o problema generala asta. La mine e asa de cand am iesit cu ea pe poarta dealerului. Coltul din stanga jos este omis total iar stergatorul din stanga are o anumita vibratie in partea de jos si face zgomot de fiecare data.
  • florake

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2014

  • Mesaj Privat
ar trebui ca la vanzare sa ai in portbagaj in trusa de prim ajutor si un pix cu capac. in case of emergency.........
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
calinbulzan2000 a scris:am facut prostia sa iau in considerare recomandarile din discutiile de mai sus si din alte forumuri


Imi pare rau sa te dezamagesc, dar din pacate cele originale sunt Bosch AeroTwin modelul A540S, pe care le iei la un pret de sub 150 lei perechea. Le-am cumparat recent si nu am putut gasi nici macar o diferenta intre cele noi si cele montate pe masina, ba mai mult cele originale aveau si ele sigla Bosch. Eu sunt multumit de ele si am scapat de acel scartait care aparuse la cele vechi. Poate nu e important, dar din ce vad pe cutia ta Bosch e inscris un alt model de 28 toli, care e ceva mai mare fata de cel original.
  • calinbulzan2000

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2015

  • Mesaj Privat
eu alea le-am primit de la unix .poate daca sunt mai lungi nu se aseaza cum trebuie pe parbriz. modelul A540S de care zici, nu scartaie, nu lasa urme ? la mine cele originale sunt gm nu bosch.de unde le-ai cumparat ?
Skip ads

  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
La mine sterg precum cele originale atunci cand erau noi, ca nivel de zgomot, fara a scartai si fara urme. Le-am cumparat de la un magazin de piese din Bucuresti si mi le-a adus in cateva ore. Poate ale tale or fi din alt lot, dar ale mele nu aveau sigla gm, ci bosch (semnul ala micut care e prezent si pe cutia ta).
  • timvte

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema cu stergatoarele (originalele scartiau si nu stergeau bine pe partea stanga in partea de jos): am cumparat Valeo (nu e cu scop de reclama!). Chiar daca sunt 650 amandoua merg perfect. Nu mai am problema cu mizeria ramasa in stanga parbrizului (cred ca problema este cauzata de faptul ca stergatorul de la sofer este prea lung) si NU MAI SCARTIE! Ma scoteau din minti cand trebuia sa le folosesc. Chiar le recomand Wink
  • adyytzu

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
650 de lei doua stergatoare? Shocked
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
650mm
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
650 lei doua stergatoare cu tot cu brat poate!
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Scuze am postat de doua ori.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Eu am inteles ca a pus 2 stergatoare de 650mm in loc de 680mm stg si 625mm dr.
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
valeo , ambele lamele de 650 mm, am si eu pe masina...merg acceptabil, scartaie primele 2-3 curse cand e mai frig afara... dar ce e mai nasol, e ca se scurge o dara de apa pe mijlocul parbrizului, din cauza stergatorului mai mic decat cel original pe partea soferului si e nevoie de inca 1-2 actionari a manetei...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR