Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • halexro

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Mangalia
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2006

  • Mesaj Privat
N-am nici o documentatie, n-am faza lunga cu toate ca a functionat. Becurile sunt bune si sunt si bine introduse. Cred ca este de la sigurante... De acolo pot fi si alte mici probleme, deci, cine ma poate ajuta cu schema si "legenda" tabloului de sigurante si relee. Multumesc anticipat...


Later update: scroll mai jos sau click pe tabloul de sigurante pentru imagini
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
ti-as raspunde eu dar merge netu ca ....... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
de juma de ora incerc sa postez in alt topic o poza si nu vrea si pace..
pt tine trebuie sa upload poza cu tabloul de sigurante..
  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Da-mi un "pm" cu mail-ul tau shi itzi trimit manualul pe mail insa in engleza daca e OK.
Bafta!!
  • mitluc

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Atat am, cu atat te ajut, este din manualul de reparatii. Sper sa te ajute, bafta!
[/quote][/list]
Skip ads

  • halexro

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Mangalia
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc,
Dar nu ma ajuta pt. ca sigurantele sunt vreo 50 si sunt dispuse orizontal. Mai astept.
  • Jh0nny

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Sper sa iti fie e ajutor poza ! E pe engleza da gaesti tu un dictionar pe net !

[/img]
  • halexro

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Mangalia
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Merci mult....
Mai sunt 5 sigurante deasupra primului rand "galben", care deasemeni nu stiu cu ce ajuta sistemul. Sau ...?
  • Jh0nny

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Am apasat pe multumiri fara sa vreau Very Happy ... sper sa nu se fi intamplat nimic grav Smile Embarassed ! Alea 5 sunt sigurante de rezerva , in locurile alea le ai pe alea de rezerva !
Skip ads

  • halexro

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Mangalia
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc,
se adevereste: ai carte ai parte...
  • handiboa

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
miiiiiiiiii de multumiri pt pozele cu tabloul de sigurante la zafira.M-a ajutat muuuuullllt .Multumiri inca o data
  • taobao

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vivaro 2007 M9R
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salut la toata lumea! o intrebare fulgeratoare .... se gaseste tabloul cu sigurante si relee fara instalatia electrica de cumparat ? cei de la gold-platin mi-au spus ca NU. Mi-a luat foc sig. 7 , eram sa iau foc cu totul , fara nici o improvizafie facuta de nimeni nu a sarit sau ars siguranta. din cauza asta s-a facut un gauroi in locul sigurantei si ca urmare tre. sa cumpar numai tabloul , NOU sau SH.
VA MULTUMESC ! Sad
  • mitluc

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca cel mai rentabil este unul SH, vezi ca la Bizighesti erau 2 Zafira demontate, si cred ca ai mari sanse sa gasesti, nu este o piesa prea cautata. Succes.
Skip ads

  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Acesti oameni cu firma de dezmembrari de la Bizighesti unde se afla Zafirele sunt putin cam de neinteles sau prosti.Fiind din Focsani i-am vizitat mai des dar de fiecare data and cautam cate ceva spre ex.motorasul stergator luneta mi-au imputata sa i-au tot haionul.Alta data mi-au spus ca nu dezmembreaza Zafira cu toate ca era varza.Parerea mea sa nu bati drumul de geaba pana aici ca mai mult o sa te enervezi.
  • taobao

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vivaro 2007 M9R
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
asa sunt 2 si in parc la Traian , dupa Serbestiul Vechi care tot la fel , le vinde dezmembrate dar defapt cu totul daca vrei sa o iei . Pana una alta m-au insfacat de 185 ron. la Gold Platin ptr. verificare instalatie electrica si o siguranta inprovizata in locul unde s-a ars tabloul .Mentionez ca prima data mi-ai spus asa.... scurt si pe2 ca toata afacerea o sa faca in jur la .......... 1000 euroi Shocked
  • Dany7776

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Pentru avionul Tau. Wink
Bafta!



Save img.
http://postimg.org/image/xfa7bzdf7/
http://postimg.org/image/rw2lxna2l/
  • Dany7776

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Mai mare si mai clara.

  • Dany7776

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat

  • atlet1305

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
[quote


De cateva zile am o problema destul de serioasa pe zona electrica.Am Opel zafira A 2003 Z16XE.Acum ceva timp...cred ca un an am remarcat lipsa tensiune pe pozitie dreapta fata-spate si bec nr de inmatriculare.Am calibrat o siguranta(siguranta 7 din tablou) deoarece n-am avut la indemana una si totul a fost in regula.Zilele trecute am remarcat ca iar s-a ars...si am pus o sarma mai groasa..fiind noapte n-aveam la indemana sigurantele(intre timp le-am cumparat)(ea e de 10A)..si in timp ce verificam pe la becurile respective...am vazut ca iese fum din tablou.Am reusit sa indepartez siguranta calibrata de acolo...ca se inrosise iar zona de plastic s-a topit fiind necesara mutarea sigurantei pe alt soclu.In spatele tabloului am vazut ca firele s-a topit un pic izolatia, de la sigurante cativa cm spre zona de alimentare.Am remediat totul insa scurtul persista..si-mi arde siguranta instantaneu.Am pus una de 15 A care am vazut ca se incinge..si parca iese fum de undeva din zona nevizibila (unde pleaca manunchiurile de fire).Cum sa fac sa gasesc scurtul?Ce trebuie sa demontez si cum?C-am ce credeti ca ar fi?Multumesc!
LE:Am scos cu totul stopul de pe dreapta spate si becurile implicate si scurtul persista!
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
salutare! tot la bec pozitie stanga fata am si eu probleme ca imi arde becul! am mai observat ca la clcarea franei pe loc sau in mers, sau la semnalizare stanga, licare in bord martorul de ceata spate. Ce sa fie, ce sa fie? Astept indrumari. Stima!
  • atlet1305

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat


M-ar ajuta o schema a circuitelor electrice implicate Tablou-Siguranta 7(10A)-pozitie dreapta fata-spate-iluminare numar!...sa stiu exact care e traseul si ce trebuie sa demontez(ce masti-si cum).
Si inca ceva...alimentarea se face direct siguranta-consumatori..sau trece printr-un releu?ms!...

.

LE:In final am gasit si-o schema electrica..insa tot nu stiu cum se demonteaza mastile alea de plastic si care e ordinea-cum se procedeaza ,unde sa caut scurt circ.pe traseu
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR