Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • belfonso

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am un Astra 1.7DTI (Y 17 DT ). Am un suierat la TURBO care sa aude f. tare.Parerile sunt impartite Unii mecannici imi spun ca freaca paletele de carcasa,altii spun ca nu, si ca este o neetanseitate.
Astazi cineva mi-a blocat tija de la valva de admisie turbo si nu mai shuiera dar am impresia ca nici turbo nu mai functioneaza.Masina merge OK dar nu prea stiu eu ce rol are acea valva.
Stie cineva ceva? Sad Sau daca are cineva o schema a turbosuflantei sa vad si eu ce rol are acea valva de admisi si debitmetrul.MULTUMESC


Ultima modificare facuta de belfonso la Vin 24 Nov, 2006 10:20 pm
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum se aude la tine dar eu mai deschid si geamul ca sa aud turbina cum suiera Razz ,incepe e la 1700 (vag, nu se simte in mers) si tine pana cand nu mai accelerezi si mergi constant, faza cu suieratu e normala , acum nu stiu cum se aude la tine, iar in legatura cu ce au zis mecanicii... o turbina care merge fier pe fier la peste 100de mii de ture ia foc ... deci cred ca nu ai fost la mecanicul care trebuie, iar daca era o neetanseitate sistemul e foarte sensibil si imediat pirderea vacumulul ar fi dus la nefunctionarea turbinei , ceea ce la tine nu e cazul
  • belfonso

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
A mea suiera tare, se aude si cu geamul inchis.Asta e ceea ce ma ingrijoreaza
  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Incearca sa slabesti putzin surubul care fixeaza conducta de ulei pt ungerea axului turbinei. Daca cumva nu vine ulei ori vine f putzin atunci sigur e obturata, strangulata si daca nu cumva ai "pierdut-o" deja(turbina), daca nu rezolvi urgent problema, sigur ai sa o pierzi curand.
In alta ordine de idei, verifica daca nu cumva ai vreun tub (undeva dupa turbina) de la admisie fisurat si acel suierat sa se auda in momentul in care aerul sub presiune iese din tubulatura.
Sigur de la turbina e? Mai pot fi multe chestii care suiera cum ar fi alternatorul, intinzatorul curelei, etc.

Bafta!!!
Skip ads

  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
si a mea flueira si sigur e de la turbina! incepe abia de la 1.800 1.900 !Cat pot sa ma oftic in momentele astea ca nu ma pricep la partea asta! offf
  • belfonso

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
va multumesc, am sa icerc si ce mi-ati spus.
  • cezar_tablet

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2008

  • Mesaj Privat
am un astra H caravan 1,7 cdti.
de cateva zile a aparut un zgomot nou la masina...si ca de obicei sper sa gasesc rezolvarea pe forum
asa ca... in viteza a 4 a, la 2300 ture am suierat. apoi intr-a 5-a tot la 2300 ture alt suierat. Dupa 2600 ture, in ambele viteze suieratul se amelioreaza, apoi ori dispare, ori nu il mai aud din cauza zgomotului produs de masina la frecarea cu aerul (zgomot de fond).
Daca este turbina as avea 2 intrebari>
1. de ce nu suiera pana acum?
2. este normal sa se auda asa?
ps acum 2 sapt am pus gume de iarna. poate fi asta motivul?(desi nu prea cred)
Cu aleasa consideratie si deosebit respect
un opelist care vrea sa invete.
  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
belfonso: tija probabil e de la wastegate si are rolul de a lasa sa treaca mai multe sau mai putine gaze prin turbina in functie de presiunea necesara, cu timpul se depune mizerie sau unele pale incep sa se indoaie de la mizeriile desprinse si incepe sa se auda un suierat, sau poate wastegate-ul nu mai e etans si fasaie pe langa el, partea cu blocatul nu cred ca e indicata, posibil sa il fi blocat pe pozitia de presiune maxima si in cazul asta sa ai presiunea la aer prea mare si turbina sa sa incinga excesiv

cezar: am pus si eu odata cauciucuri de iarna, e un zumzet infernal la mai mult de 80km/h cand mergi pe bitum ca sa nu spun si de o vibratie finuta, nu se merita decat pe zapada

turbinele incep sa suiere cand nu prea mai lucreaza in parametri, poate de la mizerie, de la palele indoite sau de la jocul din lagare, pentru multi e placut dar mie nu imi place suieratul respectiv. Producatorul garrett pentru suieratul la schimbarea vitezelor nu recomanda schimbarea turbinei pe motiv ca inca nu e nimic grav
Skip ads

  • cezar_tablet

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2008

  • Mesaj Privat
multumesc mult turculetz. vad ca esti din dj.
eu lucrez in craiova desi sunt din hd...
poate stabilim si noi niste intalniri cum au cei din buc...
abia astept sa pun la loc gumele de vara Mad
  • V3noM

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1998 x20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut!Si eu am avut probleme cu suieratul (turbina noua)pana cand am observat ca sunetul nu iese din turbo...galeria de admisie nu era stransa bine si nici garnitura nu era buna...si scapa presiune pe acolo...dupa ce am inlocuit garnitura si am strans galeria bine fluieratul a disparut...
  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
in mod normal cand schimbi turbina trebuie sa schimbi si garniturile de cupru, odata stranse nu isi mai revin
  • PH 66 KRS

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2004 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
daca stie cineva un service bun si ieftin (sau un mecanic cu aceleasi calitati) sa rezolve problema cu suieratul turbinei sa ma anunte si pe mine pls!... In Ploiesti, Bucuresti sau Brasov
Skip ads

  • stefan_punk

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Vin si eu cu o problema asemanatoare
Mie a inceput de ieri sa imi suere dar o face constant si din ce in ce mai ascutit de la 1000 la 3000 de ture. Acum chiar nu stiu ce sa zic Am ascultat motorul si mie imi pare si SPER sa nu fie turbina intrucat sunetul pare sa fie a mai tare inspre alternator. Se propaga sunetul si nu stiu sigur de unde vine
Daca accelerez brusc se aude un zgomot tare ciudat dar accelereaza normal daca cresc acceleratia constant fara sa fortez sunetul urca ca si nivel de zgomot dar este din ce in ce mai ascutit; aveam un mixer stricat care facea la fel cu cat cresteai turatia cu atat se auzea mai ascutit.
La mers normal in oras cand cresc si scad turatia motorului am impresia ca e vreo masina de pompieri prin apropiere. Se aude din masina cu geamurile inchise si cu muzica data incet
  • stezar_alex

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2011

  • Mesaj Privat
V3noM a scris:Salut!Si eu am avut probleme cu suieratul (turbina noua)pana cand am observat ca sunetul nu iese din turbo...galeria de admisie nu era stransa bine si nici garnitura nu era buna...si scapa presiune pe acolo...dupa ce am inlocuit garnitura si am strans galeria bine fluieratul a disparut...


suiera si cand motorul era rece sau numai dupa ce se incalzea?
  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Venom a raspuns in 2008...
  • stefan_punk

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
am fost la un mecanic si raspuns sec e de la turbo...
fara sa o desfaca ori altceva
  • gabby_

  • Mesaje scrise: 238
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2010

  • Mesaj Privat

De cand a venit iarna a aparut un sunet deranjant.Mecanicii si-au dat cu parerea ca ar fi cureaua de accesori ,ca ar fi distributia,ca ar fi turbina.Cureaua de accesorii si toate rolele au fost schimbate de cateva zile iar zgomotul persista,iar distributia are 1 an de cand a fost schimbata.A ramas ca ar fi de la turbina ,galeria de evacuare scapa presiune pe la garnitura si face ca turbina sa scoata acest sunet...Nu mai stiu ce sa cred.
O mie de mecanici, o mie de pareri.Poate ati mai auzit sunetul acesta si va puteti da seama cam despre ce ar fi vorba.Masina face si la rece si la cald zgomot dar mai pronuntat e la rece.
Motor 1.9 cdti dth 110 kw=150 cp.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Asta nu e sunet de aer sub presiune ci frecare metal pe metal. Desfa furtunul dintre turbina si intercooler, da jos furtunasul dintre epurator si tubul admisie aer turbina, da jos tubul admisie aer turbina si verifica jocul turbinei. Daca atinge carcasa, atunci de acolo e. Stiu ca suna cam ginecologic sa faci toate astea fara a da jos radiatoarele, dar eu am reusit cu o surbelnita scurta si o mana mai subtire.
  • alexakonstantin

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2012

  • Mesaj Privat
As fi curios daca mai are paletii intregi rotorul turbinei
  • gabby_

  • Mesaje scrise: 238
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Maine ajunge la un atelier de turbosuflante aici in oras si o sa postez verdictul.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR