Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • gagi_manus

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1,7 CDTI 101CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am avut o Astra F cu far cu geam de sticla cu niste striatii, asa sunt farurile de f, si nu vedeam bine cu halogenu ,si atunci am pus halogen de 100w ,iar o prostie ca iti solicita instalatia, mai exact mi-a topit in timp firele de langa bec.
Daca vrei sa pui xenon pe far trebuie sa pui H4 cu BI-Xenon cu 2 faze, dar o sa-ti iei carne la greu de la cei de pe contrasens, asta pentru ca farul tau este de sticla si are unele striatii, iar xenonul o sa-ti inprastie lumina in toate directiile ,oricat ai da de jos faru tot o sa-ti iei carnita, parerea mea daca tii masina mai mult sa-ti iei niste farurii din alea tunate care are ori far clar ori cu lupa, si ai rezolvat problema iluminari pe timp de noapte, asa pot sa zic ca si eu vand xenoane dar nu-ti recomand pentru farul tau. Nu!
Skip ads

  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Costele, ai luat pana la urma kit-ul de zenon ?
  • deleted-29512

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2009

  • Mesaj Privat
nu, nu am luat . m-ati pus pe ganduri... Rolling Eyes
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pãrerea mea e sã nu iei deocamdatã, pânã nu vezi un exemplu "pe viu". Te hotãrãºti dup-aia.
Skip ads

  • deleted-29512

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2009

  • Mesaj Privat
ASA MA GANDEAM SI EU...DACA ESTE OK , SINCER MI-AR PLACEA Laughing
  • vyo81_speed

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2007

  • Mesaj Privat
SALUT colegi opelisti, de curind mi-am montat un kit bi-xenon aftermarket SH dupa un reno 19 toate bune si frumoase bat ok nu deranjeaza pe nimeni faza scurta,singura problema care ma deranjeaza e ca nu poti da flash cind esti pe faza scurta decit daca dai faza lunga si revii,la reno comutatorul de schimbare a fazelor are doar2 pozitii si mergea flash fara probleme, la opel are 3pozitii si kinezaria nu recunoaste(cred) decat 2 daca am farurile stinse pot da flash fara probleme din comutator (tragand de el spre mine ) dar daca am faza scurta aprinsa nu merge decit daca dau faza lunga si revin,ma poate ajuta cineva cu o idee sau o parere sa pot da flash de unde trebue, sau numai kinezaria mea face asa?. Fara Spam


Ultima modificare facuta de vyo81_speed la Mie 27 Oct, 2010 9:21 pm
  • popeye

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Tg-Jiu
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
becurile HID puse pe alte faruri decat lupa sunt criminale..In adevaratul sens al cuvantului..
Becurile halogen nu fac lumina multa si evident nu sunt asa deranjante. Problema se schimba radical in cazul HID. Deci nu montati xenon decat pe far cu lupa! Farurile cu oglinda disipa lumina in sus orice reglaj ai face. Puteti deveni chiar voi victimele propriului accident. Injuraturile nu se calculeaza..


referitor la comutarea fazei, la blit..Normal ca nu poti da blit pe HID h4. Vechiul tau halogen avea 2 filamente. Acum Becul sta mereu aprins si se misca doar o tabla care schimba focalizarea pe oglinda..Sa nu iti mai spun ca daca miscarea nu e exacta, adio focalizare, adio eficienta...adio....Da ai faruri albastre...
  • heliu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2004 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2007

  • Mesaj Privat
da poti sa ii pui xenon x4 merge
Skip ads

  • vyo81_speed

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2007

  • Mesaj Privat
la mine tabla de care spui tu e fixa, se misca becul in fata. si de ce cind schimb faza lunga pe scurta si invers merge, numai ca trebuie sa te misti repede sa para ca ai dat flash, deci pot da flash cand sint pe scurta dar nu din comanda comutatorului(adica sa trag de maneta spre mine)sper ca m-ai inteles.
Si daca ar fi asa cum spui tu, cum iti explicii ca pe masina(renault19) care le-am demontat mergea?
  • malin

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Politia rutiera si autoritatea rutiera ar trebui sa treaca cat mai rapid la verificari in trafic si sa retina taloanele celor ce utilizeaza lumini tip "HID" pe faruri neomologate!
Doar la noi si la bulgari vezi smecheri cu xenon pe faruri tip oglinda.Treceti doar pana in Ungaria si vedeti ce vi se intampla daca va opreste politia!
Numa' bine!
  • popeye

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Tg-Jiu
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
ideea e aceeasi...ori se mica becul ori tabla...tot aia e..becul ramane mereu aprins..
dar esentialul e ca pe faruri fara lupa nu e recomandat sa pui HID. E adevarat ca nu legea iti interzice si, e adevarat ca de multe ori te ghidezi dupa sintagma "mie nu mi se poate intampla", dar pe langa faptul ca nu o sa fie eficiente, poti sa ai de suferit..daca merita sau nu, tu decizi..
  • deleted-29512

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2009

  • Mesaj Privat
pace voua ...
Skip ads

  • popeye

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Tg-Jiu
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
tre sa cresti nr de mesaje? sau? ca nu inteleg..sau i-ai dat omului o solutie, sau un sfat?sau ai contribuit la imbunatatirea circulatiei?
pace tie! sau fericiti cei saraci cu duhul ca aia se mantuiesc...am zis bine? Smile)))
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
malin a scris:Politia rutiera si autoritatea rutiera ar trebui sa treaca cat mai rapid la verificari in trafic si sa retina taloanele celor ce utilizeaza lumini tip "HID" pe faruri neomologate!
Doar la noi si la bulgari vezi smecheri cu xenon pe faruri tip oglinda.Treceti doar pana in Ungaria si vedeti ce vi se intampla daca va opreste politia!
Numa' bine!


ce sa verifice politia rutiera daca iti merg farurile eventual ca in rest nu au autoritate Very Happy si kit-urile xenon vandute in magazine au omologare CE si chiar RAR unele dintre ele.
eu am fost in ungaria si austria si m-a oprit politia la control de rutina si nu s-au legat de farurile mele (austriacul razand mi-a spus ca am lumini bune, e de stiut ca politistii austrieci sunt de temut).
si in germania am vazut masini cu xenon pe far stock dar reglate corect si becul era inlocuitorul fidel al celui halogen (cele cu r in coada ex: H7R)
  • Yonutz86

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
As dori sa fac si eu rost de aceste manuale,daca imi poate spune cineva de unde sa le iau sau daca le are cineva deja sa mi le dea si mie.Sunt nou-posesor de opel si vreau sa ma documentez si sa ma familiarizez cu aceasta marca.E prima oara cand mi-am luat un opel.
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
hint: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=8708
  • Yonutz86

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Nu am gasit aici.
Eu am luat de pe clubopel un manual,dar nu pot sa deschid folder-ele
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Lasa-mi o adresa de mail pe PM sa-ti las cate ceva!
  • Yonutz86

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
ionutmicu86@yahoo.com
Multumesc.
Sunt nou pe acest forum pt. ca,am de 2 luni un opel.
Sper ca aici e corect lasat mail-ul meu.
  • Yonutz86

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am primit mail-ul la tine si e ok,am luat de acolo ce mi-a trebuit.Multumesc mult!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR