Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
azi am incercat sa demontez bratul dar acesta era intepenit cu toate ca am scos piulita si o saiba, am dat cu wd 40 dar tot neclintit a ramas, cum se poate demonta?
Skip ads

  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
cauta o mica presa extractoare ca acelea de rulmenti, sau incearca sa fortezi cu o surubelita dar de dedesupt
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
pfui cam greu, unde sa fortez cu surubelnita? deasupra gumei unde e tija si incepe bratul?
  • autoph12

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Din pacate o sa te chinui ceva. Bratul stergatorului s-a coxat pe axul motorasului. Exista prese speciale pentru stergatoare, dar din nefericire se potrivesc doar pentru cele de pe fata (ma refer in special la presa de la Yato, care nici nu e scumpa =40 lei). Mai rau este ca bratul stergatorului este invelit intr-un plastic destul de casant, si daca este suficient de intepenit, acel plastic sunt mari sanse sa se sparga. Si eu am incercat tot felul de metode, cu diferite prese si parghii facute cu surubelnite sau alte instrumente, dar pana la urma tot la flex am ajuns. Daca totusi ajungi si tu tot acolo, ai grija sa tai cate putin, sa nu intri si in axul motorasului. Dupa care .....alt brat de stergator
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
la fel ma gandeam si eu, flex sau pilire pana voi innebuni, am desfacut piulita si saiba si am trimis masina dupa porc de sarbatori, sper sa se desfaca singur si sa cada, in caz ca refuza sa cada, voi incerca picatura sau 2 platbande cu surub
  • nexusrazer

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
Am si eu aceasta problema. S-a rupt plasticul stergatorului si nu mai sta.
Am scos piulita, am scos stergatorul, insa a ramas inca un cilindru de fier atasat pe axul motorasului. Initial am incercat sa il scot prin rotire (dar am renuntat de frica sa nu stric motorasul).
Are cineva din intamplare o presa extractoare, de care ati mentionat in threadul asta? Nu as vrea sa ma duc pana la service doar pentru asta. E destul de departe de mine EDS-ul. Stau in sect. 1.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Poti incerca la orice service auto normal... sau daca ti-e lene poti cumpara, e vreo 50 de lei daca bine stiu.
  • gyenes

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira z1.8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
O bucata de platbanda groasa si doua chei franceze.platbanda vine pe tija cu filet si cele doua franceze de o parte si alta.o parte a franceze i sta pe platbanda cealalta sub sub stergator si idem pe partea ailalta. se strang cate putin sa tensioneze cat mai egal .ti-as desena da nu stiu cum.sau o presa
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Mie tot bucsa conica mi-a ramas intepenita pe axul motorasului. Am incercat cu solutii si cu un patent cu care am facut parghie de sub bucsa, dar nu a mers, asa ca , cu patentul si cu un cleste de instalator am strans bucsa, turtind-o de jur imprejur, pana s-a deformat, s-a crapat si am scos-o in 2-3 bucati. Axul nu a avut de suferit, l-am curatat,gresat si apoi am montat noul brat. Bafta!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
bucsa aia mai iese de acolo doar pue bucati Smile nu ai cum sa o scoti altfel. am avut si eu in decembrie problema si la fel am procedat, taiat cu un disc foarte subtire apoi pus alt brat si gata
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR