Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Antara
  • onysor18

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2008 -
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua ,

Am cumparat un Opel Antar second-hand ( este din 2008 ) si am o mare problema : consuma exagerat de mult ( in oras aproximativ 19 % ) . Cred ca este ceva in neregula , in conditiile in care am un motor de 2L Diesel si cutie automata . Ce credeti ca ar trebui facut pt a rezolva problema ?

Am inteles ca un update de soft m-ar ajuta un pic, insa va rog sa imi spuneti unde anume se poate face un astfel de update . Am cautat pe net dar nu gasesc nimic ..

Multumesc
Skip ads

  • bogdan_0220

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Vaslui
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Consumul este exagerat, mai mult de 13-14 in cel mai urat trafic nu ar trebui sa iti ia, normal ar fi undeva pe la 11.
Cel mai probabil ai o problema la masina, dute la un service si pune-o pe un tester. Update de soft faci la orice reprezentanta Opel
  • crimpex

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Antara 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2014

  • Mesaj Privat
buna ,
vad ca nu sant singurul cu aceasi problema la Antara ,al meu manca in jur de 16% dar am inteles ca isi face prea des regenerare filtru particule ,si asta ar fi una din conditiile pt care consuma foarte mult ,pare este un senzor care da eronat umplerea la filtru de particule ,daca cineva stie mai multe as fi curios cum arata acest senzor si daca poate fi schimbat separat de filtru de particule .La reprezentanta am fost si am platit 300 lei pt schimbare soft dar rezultatul a fost acelasi ,
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
N-ai luat in calcul ca alternativa anularea DPF din soft ?

https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
Skip ads

  • crimpex

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Antara 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2014

  • Mesaj Privat
cam asta ar urma sa fac ,momentan prietenul meu care se ocupa in zona noastra de asa ceva nu prea are timp si astept sa ma programeze ,intrebarea mea este ...dupa anularea DPF din soft trebuie sa sparg filtru particule sau el ramane intreg ?
Oricum asta e sigur motivatia consumului exagerat ,isi face prea des curatire la filtru deoarece de cate ori am fost la reprezentanta la tester procentajul de umplere din filtru este 0% ceea ce nu prea este posibil numai la un filtru nou de particule ,pe cand la mine nu este cazul
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Cred ca nu trebuie sa dai cu filtrul de pamant. La anularea din soft banuiesc ca ECU nu-l mai ,,vede,, si nu mai tine cont de el. Dar asta iti va spune mai tehnic tunerul care ti-l va anula.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Antara

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR