Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pai atunci inregistrez un sunet de AMG si-l bag pe woofer.
Skip ads

  • Remus Cristea

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ca intradevar sa sune o toba bine in primul rand trebuie luata sau facuta pe tipul respectiv de motor ca si capacitate cilindrica si ca si putere pentru ca daca nu este facuta asa va suna ca o tigaie iar cele universale sunt cam degeaba...un prieten a luat una si dupa o luna a inceput sa sune aiurea.Cel mai bine este sa schimbi daca se poate complet tot traseul sau daca nu ,macar de la catalizator pana la finala (catback)si inclusiv catalizatorul cu unul sport.Asa am facut eu si sunt foarte multumit si de sound si de evacuare dar voi schimba cat de curand si serpisorii .Tin sa mentionez ca am venit cu diametrul traseului putin marit .
  • laurentiu_bogdan

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2009

  • Mesaj Privat
dodo_13
deacord cu tine...dar masina totusi e draguza...stiti cum e aia..gusturile nu se discuta...
  • MIMul

  • Mesaje scrise: 536
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
vladf a scris:Pai atunci inregistrez un sunet de AMG si-l bag pe woofer.


Ca asta ? Very Happy
Skip ads

  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat


culorile astea... au fost adaugate prin vopsire sau sunt schimabre toate componentele cu unele noi?
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
MIMul a scris:Ca asta ? Very Happy


Nu nu... 65-ul suna mult mai bine... V12 Biturbo... (sau de ce nu SLR?)

PS: Ma bucur ca nu sunt singurul innebunit dupa AMG. Very Happy

/end offtopic.
  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Hai sa vad intreb ca nu stiu: daca imi pun toba finala sport, oricare ar fi ea (Borla sau altceva), la ITP ce se va intampla? Sunt astea in vreun fel autorizate RAR? Nu de alta, dar tot tre sa-mi schimb evacuarea de la catalizator catre coada si ma gandeam la o finala sport. Dar nici sa pun asa ceva si sa merg cu una normala de imprumut la ITP cand o fi cazul.
  • Remus Cristea

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
eu am fost si baietii de acolo chiar au fost incantati de sound dar nu mi-au reprosat nimic in legatura cu tobele desi nu au TUV.Nu se pot masura decibelii asa ca nu cred sa ai probleme si apoi stii cum merge la noi....pui ceva in talon si dai sa mearga.Mentionez ca am pus o finala cu un sound rezonabil nu ca unele pe care le aud prin oras ca fac ca naiba de nici nu poti sta in masina.
Skip ads

  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Pai normal ar fi sa masoare si decibelii. Acuma deh... asa e la noi. Cat despre pus in talon, mai vb in 2011 cand tre sa fac ITP-ul. Ideea e ca nu sunt hotarat daca sa-mi pun sport sau nu; oricum e destul de dificil sa alegi o toba finala ca lumea si la bani rezonabili, mai ales ca nu stii cum o sa sune pe masina ta. Iar ca sa dai o caruta de bani pe o firma doar ca sa ai un zgomot aparte, nu mi se pare rezonabil. Oricum Vectra suna frumos oricum ar fi, spre deosebire de alte marci pe benzina.
  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Pai normal ar fi sa masoare si decibelii. Acuma deh... asa e la noi. Cat despre pus in talon, mai vb in 2011 cand tre sa fac ITP-ul. Ideea e ca nu sunt hotarat daca sa-mi pun sport sau nu; oricum e destul de dificil sa alegi o toba finala ca lumea si la bani rezonabili, mai ales ca nu stii cum o sa sune pe masina ta. Iar ca sa dai o caruta de bani pe o firma doar ca sa ai un zgomot aparte, nu mi se pare rezonabil. Oricum Vectra suna frumos oricum ar fi, spre deosebire de alte marci pe benzina.

Sorry pt postul dublu. Mi s-a intepat compul.

@Remus Cristea: ce toba ti-ai pus, de unde ai luat-o si cat ai dat?
  • Remus Cristea

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cei de la borla cand e gata traseul iti probeaza mai multe finale si iti alegi ceea ce iti place cum suna...eu am ales una cu sunet rezonabil
  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Tu ai numai finala Borla sau tot sistemul? Ce finala ai pe masina, daca imi poti spune tipul, pret, etc sa caut si eu niste caracteristici la ea? Mersi frumos.
Skip ads

  • Remus Cristea

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
eu am facut-o la pitesti si am schimbat totul din catalizator pana in spate (catback) iar tobele le-au ales ei in functie de motor iar din trei sau patru pe care le aveau pentru motorul asta eu am ales in functie de sound-ul dorit.tot traseul este din inox (toba intermediara -teava de legatura si toba finala+tips)si ma costat in octombrie anul trecut 1150 ron cu totul.
  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Pai nu e mult, in conditiile in care un catback cu piesele normale (nu de tuning) costa 750 lei cu tot cu manopera. Banuiesc ca doar cu toba finala Borla nu m-ar ajunge cu mult mai mult. Apropo, ce motor ai? Sunetul pe care l-ai posat tu e de la masina ta?
  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Sorry, v-am incurcat, nu tu ai postat sunetul ci TBonul. Dar poate ai si tu ceva sunet de la a ta sa aud si eu.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat


Masca si bara spate o strica rau de tot,altfel ar fi iesit ceva fain.Nu sunt adeptul masinilor tunate excentric,dar cred ca a investit ceva bani in ea...
  • TBonu

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2008

  • Mesaj Privat
emiloprea a scris:Sorry, v-am incurcat, nu tu ai postat sunetul ci TBonul. Dar poate ai si tu ceva sunet de la a ta sa aud si eu.


Sunetul ala e chiar de la masina mea.
  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
@TBonu: Poti sa-mi spui si mie ce tip de toba finala ai? Si cat te-a costat? Mersi.
  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Y-GreK a scris:

Masca si bara spate o strica rau de tot,altfel ar fi iesit ceva fain.Nu sunt adeptul masinilor tunate excentric,dar cred ca a investit ceva bani in ea...


Baiatu asta isi lua Ferrari cu banii investiti in tuningul asta.
  • TBonu

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Finala este de la AK Performance din fibra de carbon si m-a costat 500 ron. Vin duminica in Ias daca esti curios iti spun unde o sa ma gasesti si poate vi si la o piesa de teatru.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR