Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • unicooll

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Bunã tuturor... Am si eu urmãtoarea problema si sunt curios cum as putea-o rezolva: mi s-a rupt "urechea" din partea de jos în care e prins telescopul pe spate...practic a cedat datoritã uzurii. Maºina e un Astra F Caravan (din '95). Care ar fi cea mai accesibilã soluþie sã rezolv problema? Sper sã nu trebuiasca schimbatã întreaga punte...iar daca vine vorba de sudurã nu ºtiu cât de eficienta este...Vreo idee, ceva?
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Un sudor, nu tentativa de sudor, iti va rezolva problema fara stres si prea multa vreme de calculat, si asta bine, daca are unealta de sudat potrivita.
  • unicooll

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Rezolva problema chiar daca e posibil sa nu am întreaga bucata rupta din acea "ureche"? Am recuperat o bucata ramasa prinsa de telescop, dar e posibil sa-mi lipseascã inca vreo bucata...si oricum cea recuperata e cam uzatã...O poate inlocui cu altceva? Banuiesc ca e nevoie de sudura cu autogen...
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nu autogen, ca autogenul incalzeste prea mult metalul si il inmoaie. Argon sau arc electric, ceva rapid. Se poate suda o bucata de metal ca cea care s-a rupt, cu gaura care sa mearga la fix, doar mesterul sa fie bun.
Skip ads

  • unicooll

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru rãspuns...asa voi face, dar sa-mi fac putin timp pentru ca nu prea ma lasã job-ul...Dupã pãrerea mea nu e atat de simplu de gasit acel metal cu gaura potrivita, iar bucata care o am rãmasã e uzata cam rau Smile
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salut
Daca ti s-a rupt acea prindere din partea de jos de pe punte, sincer nu prea mai ai ce sa ii mai faci, mai ales ca ai si bucati pierdute din ea + ca bucatica pe care ai recuperat-o este destul de uzata, asa cum spui tu.
Nu cred ca va reusi nici un sudor sa iti reconstruiasca acea prindere la fix, ca si diametru al gaurii surubului, vorbesc. Acolo iti intra o bucsa a telescopului, iar daca distantele intre acele doua ''urechiusi'' nu vor fi reconstruite la perfectiune, in scurt timp ti se va uza acea bucsa, rezultand batai ale telescopului sau altele mai grave.
Sfatul meu : ori cauti un sudor extrem de bun, care chiar stie ce face, ori te duci la dezmembrari si cauti o punte spate facuta praf, astfel incat sa iti dea doar acele prinderi de pe ea, sau in ultimul caz sa iei puntea intreaga .
bafta
  • unicooll

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salut,
Am reusit in weekend sa "rezolv" problema...acum urmeaza sa vad cat va tine...Mi-a pus o intaritura de tabla pe care a mulat-o dupa vechea forma a "urechii" cu ajutorul autogenului. Deocamdata nu mai am nici o problema cu telescopul. Cei drept, exact la ce spui tu m-am gandit si eu - diametrul acelei gauri...iti dai seama ca nu a stat sa mi-o masoare si sa o realizeze la cotele ei, dar sper sa ma mai tina...cel putin pana voi apuca sa-mi schimb masina Smile. Sper doar sa nu tina de 20 de lei cat am dat pe reparatie Razz. Avand in vedere vechimea masinii si cati banuti mi-a papat pana acum, am preferat sa rezolv treaba "romaneste" Smile. Ma gandeam sa achizitionez un Astra Break putin mai nout decat al meu...dar nu e atat de simplu...
Multumesc pentru sfaturi!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR