Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • jeav12

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Vreau sa cumpar o masina sh din 2006 inmatriculata in tara.
Stie cineva daca nu reusesc sa o inscriu pana pe 31 12 2012 , din 2013 trebuie sa platesc taxa de inmatriculare/mediu?

Am sunat la RAR,iar cei de acolo mi-au zis ca nu stiu nimic de taxa de mediu/inmatriculare ,la fel si cei de la finante...Unde as putea sa aflu sigur niste informatii privind taxa de mediu/inmatriculare .
Skip ads

  • Autowebb

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2012

  • Mesaj Privat
normal nu ar trebui sa platesti taxa ca vanzarea s-a facut inainte de 01.01.2013.
  • VSS

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Roaga-l pe vanzator sa te mai lase pana se anunta ceva stiri , ca poate toti isi pun aceiasi problema cu taxa si nu vor cumpara masina , sau poti sa dovedesti cum a zis si colegul mai sus ca vanzarea s-a facut inainte de 2013 cand ar fi intrat noua lege , acum daca iti place masina verifica cam cat ar costa taxa respectiva masinii pe care vrei sa o cumperi.

Dar de la anul chiar se va face taxa de mediu la cele inmatriculate la fel ca la cele aduse de dincolo ? Evil or Very Mad
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
de la 1 ian 2013 intra in vigoare plata taxei care a fost amanata ! asta inseamna ca ce sa inscris pana la 31 dec 2006 ,cand se revinde cine cumpara plateste taxa! asta daca nu cumva legea data se amana de la aplicare sau se prelungeste ordonanta care a stat la baza amanarii ei!
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Noul cabinet Ponta lucreazã la o nouã formã de taxare la înmatricularea autovehiculelor, o decizie finalã urmând a fi luatã în prima parte a lunii ianuarie.

Potrivit vicepremierului Liviu Dragnea, în ședința de guvern de astãzi, primul ministru i-a cerut ministrului mediului Rovana Plumb sã "vinã cu o informare și cu o propunere de modificare a taxei auto". Întrebat dacã s-a luat astãzi o decizie în situația în care la sfârșitul acestui an expirã Ordonanța de suspendare a taxei auto, vicepremierul a spus cã în ședința din 4 ianuarie sperã cã se va lua o decizie.

Primul ministru Victor Ponta a afirmat, de curând, cã fosta taxã auto va fi înlocuitã cu o taxã de mediu însã numai dupã ce vor fi avut loc în prealabil consultãri ºi cu Comisia Europeanã, pentru a evita intrarea în infrigement.

Rãspunzând unei întrebãri privind momentul când va intra în vigoare taxa auto, premierul Victor Ponta a afirmat cã 'taxa nouã va intra în vigoare când va fi gata', explicând cã deocamdatã un grup de lucru format din producãtori ºi importatori din industria auto lucreazã în vederea gãsirii unei noi formule de taxe, o taxã de protecþie a mediului.

'Existã un grup de lucru cu producãtorii ºi importatorii ºi pe baza concluziilor vom avea o taxã de protecþie a mediului pe care trebuie sã o avem în vedere. Deocamdatã, taxa veche a fost declaratã împotriva regulilor europene ºi banii trebuie daþi înapoi. Taxa nouã va intra în vigoare când e gata. (...)Va fi înlocuitã cu o taxã de mediu dupã ce avem toate consultãrile fãcute ºi cu Comisia Europeanã ca sã nu mai intrãm în infrigement', a explicat Victor Ponta.


Acesta a spus cã în prezent Ministerul Finanþelor lucreazã pentru o reformã fiscalã în anul 2013 ºi cã mediul de afaceri din România solicitã în primul rând stabilitate legislativã în plan fiscal.

'Patronatele se plâng nu de fiscalitate, ci în primul rând de instabilitate legislativã, nu trebuie sã mai schimbãm Codul Fiscal de ºase ori pe an cu ordonanþe de urgenþã ºi în al doilea rând de multitudinea altor taxe. Or aici reforma fiscalã la care Ministerul de Finanþe a lucrat ºi lucreazã în continuare cu sprijin de la Banca Mondialã este unul din obiectivele importante din 2013. N-a spus nimeni cã 16% e prea mult. Toatã lumea a spus sã spunem clar cât este impozitul, cât este TVA-ul, sã nu schimbãm TVA-ul în cinci zile de la 19 la 24% ºi mai ales sã oprim pe cât posibil proliferarea taxelor. Pentru cã avem cotã unicã, dupã care mai avem vreo 199 de alte cote. 16 % în viziunea multor state europene e chiar o fiscalitate de dumping, pentru cã cei care plãtesc 50%, majoritatea statelor occidentale, când vãd cã România, Bulgaria, Ungaria au o fiscalitate redusã, nu vãd asta cu ochi buni', a adãugat primul ministru.

CAPITAL
  • moshu1

  • Mesaje scrise: 980
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
"Taxa de prima vanzare auto va fi din nou obligatorie de la 1 ianuarie

Taxa de prima vanzare auto, suspendata de fostul Guvern doar pana la inceputul anului viitor, va fi din nou obligatorie incepand cu 1 ianuarie, Executivul urmand insa sa analizeze aceasta situatie.

Premierul Victor Ponta i-a solicitat ministrului Mediului, Rovana Plumb, sa prezinte Guvernului o informare pe aceasta tema in prima sau a doua sedinta de anul viitor, a anuntat vicepremierul Liviu Dragnea.

"Primul-ministru i-a cerut ministrului Mediului sa vina in prima sau a doua sedinta de guvern din 2013 cu o informare si o propunere pentru subiectul asta. A fost atins subiectul astazi, nu s-a luat nicio decizie", a spus Dragnea la finele sedintei de joi a Guvernului, intrebat de jurnalisti care este situatia taxei de prima vanzare auto, suspendata de fostul Guvern doar pana la inceputul anului viitor.

Intrebat in continuare daca acest lucru presupune ca taxa de prima vanzare auto va fi din nou obligatorie incepand cu anul viitor, ministrul a aratat ca spera ca in sedinta Executivului programata pentru 4 ianuarie sa fie luata o decizie.

"Acum nu stiu cate masini se vor vinde pe 1 si 2 ianuarie, totusi, adica nu mi se pare ceva foarte grav", a adaugat Dragnea.

Taxa de prima vanzare auto, introdusa de Guvernul Boc la sfarsitul anului 2011, trebuia perceputa cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate in Romania asupra unui autovehicul rulat si pentru care nu a fost achitata taxa de poluare.

In ianuarie 2012, pe fondul protestelor organizate atunci in Bucuresti si alte orase ale tarii in care una dintre revendicarile formulate viza eliminarea taxei auto, coalitia guvernamentala PDL-UDMR a decis sa suspende pentru un an, pana la 1 ianuarie 2013, taxa de prima vanzare, cu explicatia ca proprietarii de masini vechi trebuie sa beneficieze de timp suplimentar pentru a vinde autovehiculele.

In luna octombrie, premierul Victor Ponta a anuntat ca sistemul de taxare a proprietarilor de autovehicule va fi modificat incepand cu anul viitor, prin inlocuirea actualei taxe de prima inmatriculare cu o taxa de mediu, calculata in functie de nivelul de poluare, dar care sa nu fie mai mare decat pretul autoturismului.

El a precizat atunci ca un grup de lucru format la nivelul ministerelor Finantelor si Mediului analizeaza in prezent variantele pentru noul sistem de taxare, care sa incurajeze achizitionarea masinilor noi si nepoluante, si ca va fi solicitat acordul Comisiei Europene astfel incat noua taxa care sa fie introdusa de la 1 ianuarie 2013.

Saptamana trecuta, la audierile din Parlament pentru validarea in postul de ministru al Mediului, Rovana Plumb a spus ca taxa auto este o problema sensibila asupra careia se vor aduce precizari noi dupa finalizarea bugetului, ea sustinand ca aceasta sa fie o taxa de mediu, stabilita in functie de nivelul de poluare."



Sursa : http://ziaruldeiasi.ro
  • dani3l_xxl

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1995 C14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2009

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare...daca am facut rar-ul pe 28 decembrie si la politie merg abia pe 3 ianuarie mai trebuie sa platesc taxa de prima inmatriculare?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nici ei nu stiu.Dar noi.
Skip ads

  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
dani3l_xxl a scris:am si eu o intrebare...daca am facut rar-ul pe 28 decembrie si la politie merg abia pe 3 ianuarie mai trebuie sa platesc taxa de prima inmatriculare?





pai esti in 2013! depui actele in 2013 se aplica legea din 2013! inseamna ca platesti taxa! dar pizda de ponta a zis parca ca se opreste inmatricularile cateva zile ca va da ordonanta care va reglementa situatia! oricum ce a vorbit cand era in campanie electorala ,cum ca taxa e ilegala si ca romanii trebuie sa primeasca banii inapoi incepand cu cei care au platit din 2007 si pana acum,ei bine,scarba a uitat!
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
dani3l_xxl confor legii ar trebui sa platesti taxa veche din 2012 oricum va fi o alta taxa din 2013 mai scumpa din pacate (din auzite) tu in mod normal trebuie sa platesti taxa veche dar depinde ce decide parlamentul...de obicei cei care au masinile intrate in tara pe baza contractului de vanzare cumparare de dincolo inainte de 1 ianuarie 2013 platesc taxa veche si din cate stiu eu ( poate gresesc guvernul va aloca acestor posesori de autovehicule din acest caz vor primi 90 de zile la dispozitie sa isi inmatriculeze masinile dupa legea veche ) dar asta din nou repet depinde daca vor mai aloca aceste 90 de zile(de la data cumpararii din strainatate adica data de pe contract) cum considera ei ... eu zic sa nu stai pe ganduri si iti inscri masina dupa taxa veche daca ai banii binenteles, posibilitatea ca cea noua sa fie mai ieftina e 50-50 si avnd in vedere ca vb despre Romania eu personal nu m-as risca...numai bine
  • claus77

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut, daca am cumparat o masina fabricata in 2001 si inscrisa in Rom. in 2009, iar vechiul proprietar si-a recuperat taxa in instanta,pentru a trece masina pe mine trebuie sa platesc aceasta taxa din nou ? Va multumesc.
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
nu cred ca e posibil asa ceva ... teoretic daca masina a fost inscrisa in 2009 atunci te duci la inmatriculari cu toate actele necesare si se transcrie masina pe numele tau.
Skip ads

  • claus77

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Intreb pentru ca am fost la un birou de acte de v-c auto, inmatriculari...si omul de acolo mi-a spus ca pe langa actele "normale" care trebuie depuse la dosarul pentru inmatriculare trebuie sa merg la trezorerie cu o copie dupa certificatul de inmatriculare si cartea de identitate sa le depun acolo sa atept 2-3 zile dupa care sa ma intorc sa vad "daca masina are taxa de inmatriculare platita", dar daca a fost recuperata o sa le apara la cei de la trezorerie si ca urmare o sa trebuiasca sa o platesc
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Asteapta mai bine sa se reglementeze situatia.
Ca astazi chiar Ponta a zis ca e aberant pentru o Dacie 1300 ce valoreaza 300E sa platesti taxa de 3000 euro.
Pana la sfarsitul lunii ar trebui sa se reglementeze situatia.


Ultima modificare facuta de cangri la Sam 12 Jan, 2013 1:20 am
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Nici ei nu stiu.Dar noi.



De mi-ar da ClubOpel caractere, asta as mai trece la semnatura. Excelent Cangri Mr. Green
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
claus de curios chiar ar trebui sa o faci... is tare curios daca trebe platit in cazul asta din nou. asta binentels daca nu ai altceva mai bun de facut
  • fox96

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2013

  • Mesaj Privat
am cumparat un autoturism opel astra fab 2004 si inmatriculat in rpmania in data de 19 07 2007 cand s+a platit taxa de inmatriculare in valoare de 3.200lei,proprietarul s=ia recuperat o parte din bani mai exact 2.000 lei eu acum cand vreau s-a o inscriu mai platesc taxa de inmatriculare
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
am un prieten care a cumparat o vectra inmatriculata in 2008 in romania! cel care a inscriso a recuperat integral taxa dupa ce a dat statul in judecata!ghici,ce? cand sa dus cu masina sa o inmatriculeze ,politia la trimis la circa financiara sa aduca adeverinta cum ca masina are taxe platite! la fisc figura ca masina are taxa restituita si omu a fost nevoit sa plateasca taxa! niste magari!
  • claus77

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Deci e clar... chiar daca ai cumparat o masina inscrisa dupa 1 ian. 2007 si s-a platit taxa, iar vechiul proprietar si-a recuperat-o trebuie platita din nou, intreb acum cam ce este de facut...inafara de a plati taxa din nou...sa mergi cu ea pe numele vechiului proprietar, nu? Alta varianta...sa achiti taxa(daca ai bani) si sa-i dai iar in judecata pentru a o recupera. Niste nenorociti! Evil or Very Mad
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
ce tampenie Smile) ... aia au nevoie de 2 procese ca sa isi dea seama ca e taxa ilegala sau e doar o manarie ca altcumva nu-i pot spune ca sa ramana pana la urma un cetatean pagubas si sa nu mai dea statul in judecata Smile)...si oricum legea asta noua din 2013 cu referire la taxa auto sau ma rog timbru de mediu cum i spune acuma e facuta in asa fel incat sa nu poata fi atacata in instanta deci cei care au apucat sa recupereze taxa veche e bine pt , cei care nu vor apuca vor ramane cu banii dati ... si va trebui sa plateasca si ei timbru de mediu (asta in cazul in care se va decide la un timbru de mediu tip impozit , pt a plati anual)
eterna si fascinanta romanie Smile)
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR