Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • rtynio

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2010

  • Mesaj Privat
floryn_olf a scris:te pot ajuta nu m am uitat l schema ta d l alarma da i ti spun firele d l astra g
le gasesti in prag in stanga la sofer, scoti plastucu ala d unde tragi capota si gasesti toate firele acolo
rosu- + permanent
maro - minus, ai si surub acolo pt minus (masa)
semnalizare - negru/alb negru/verde
inchidere - maro/alb maro/rosu cu minus
cuntacti usi - gri dau minus cand e usa deschisa
confort - rosu/albastru este un fir subtire
plus contact - mov/negru este un fir mai gros


floryn_olf , cumva gasesc aici si firele ce duc la becul de la plafoniera? Respect.
Skip ads

  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
La Astra lucreaza pe ,,-'' sau prin punere la masa .
  • rtynio

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2010

  • Mesaj Privat
ddf a scris:La Astra lucreaza pe ,,-'' sau prin punere la masa .


Multumesc ddf, mi-am cam batut capul cu ea insa lucram pe polaritate inversa (pe +) si-mi cam dadea niste anomalii care nu mi le explicam, bine ca nu am ars decat o siguranta. Mai incerc azi.
  • rtynio

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Azi am reusit sa montez alarma(cu legare la centralizata), este aproape ok in sensul ca merg toate functiile(inchidere/deschidere usi din telecomanda chiar si ridicare geamuri, luminile de avarie, bipurile specifice de armare/dezarmare, senzorul de soc merege daca-l zgaltai putin - deci ok) dar am o mica problema: dupa ce armez alarma(se inchid si usile) la vreo 30sec sirena incepe sa urle continuu si nu merge oprita decat daca dezarmez alarma. Mentionez ca in loc de sirena pentru ca au fost foarte multe teste am folosit un bec de 12v ca sa nu deranjez in jur si sa ma trezesc cu vreun borcan pe masina, toata operatia am facut-o in spatele blocului.

Nu am montat conform schemei(postata la pag. 9) urmatoarele: "Ignition off", "ACC Input", "Frana" si "Deschidere portbagaj".

Nu am folosit diode pe niciuna din conexiuni iar contactul de deschidere usi l-am luat de la + si - de la plafoniera asa cum era in schema, am observat ca la dezarmare merg luminile de avarie/semnalizare cateva secunde(cred vreo 20) si se opresc, nu ar fi chiar o drama asta insa ar fi ok daca as rezolva si acest inconvenient. Ce credeti ca ar putea fi? Multumesc anticipat tuturor.
Skip ads

  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
In general, alarmele auto "se armeaza" dupa 30 de secunde de la activare. Problema la tine este ca dupa cele 30 de secunde (dupa armare), alarma ta "vede" usa deschisa. Rezolvi problema cu cateva diode.

BTW, unde te-ai legat pentru semnalul de avarii?
  • rtynio

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2010

  • Mesaj Privat
bbmt a scris:In general, alarmele auto "se armeaza" dupa 30 de secunde de la activare. Problema la tine este ca dupa cele 30 de secunde (dupa armare), alarma ta "vede" usa deschisa. Rezolvi problema cu cateva diode.

BTW, unde te-ai legat pentru semnalul de avarii?


La luminile de semnalizare m-am legat la firele din stalpul din stanga(la sofer), ai acolo negru/alb si negru/verde pentru luminile de semnalizare, le testezi simplu cu un bec si legatura la masa apoi actionezi butonul de avarie din bord.

Pentru problema mea imi poti detalia putin cum sa pun diodele(unde pun catodul?) si pe ce fire ar trebui legate?

Pe de alta parte ajuta-ma sa inteleg fenomenul "vede usa deschisa", este din cauza ca becul din plafoniera are temporizator si se inchide mai greu? Respect.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
rtynio a scris:....
Nu am folosit diode pe niciuna din conexiuni iar contactul de deschidere usi l-am luat de la + si - de la plafoniera asa cum era in schema,....

Sa inteleg sa sesizarea de usi deschise (adica de efractie ) ai luat-o de la plafoniera ? Shocked
Pai daca am inteles eu bine , atunci ce ai facut e total gresit .Semnal de usi deschise se ia de la intrerupatorul de la usa dreapta. (pasager fata).Pe acel intrerupator sunt legate in paralel cele 4 usi . O sa gasesti 2 fire acolo si doar unul este firul bun.
  • rtynio

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2010

  • Mesaj Privat
ddf multumesc pentru promtitudine, am luat semnalul cum am vazut in schema electrica(postata la pag.9), nu gasesc ceva legat de intrerupatorul din usa si am crezut ca este ok asa. Pentru ca am tot bajbait pe acolo am desfacut si intrerupatoarele de la ambele usi fata. In dreapta este un intrerupator cu un singur fir(gri) iar in stanga(la sofer) acolo sunt intra-devar 2 fire (gri si albastru parca din cate-mi amintesc). Este posibil sa fie inversate? Oricum o sa incerc si asa dar maine pt ca deja s-a facut noapte. Daca mai ai sugestii eu le notez si maine la prima ora ma dau cu probatu. Respect.
Skip ads

  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Asa este : e greseala mea . e doar un fir . Acolo te conectezi.
Usa soferului are 2 : unul e pentru buzer .
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am si eu o alarma viper 5901 si o tin de 1 an jumate in casa degeaba si as vrea sa o montez eu este cineva care ma paote ajuta stiu k firele se leaga la pragul de la sofer dar imi trebuiesc mai multe detalii inainte de a incepe. Multumesc
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Atasez aici schema

Primary harness (H1), 12-pin connector
H1/1 RED/WHITE (-) 200mA TRUNK RELEASE OUTPUT - asta nu se leaga momentan
H1/2 RED (+)12v CONSTANT INPUT - aici e + permanent care cred k tot rosu e la prag
H1/3 BROWN (+) SIREN OUTPUT - asta il duc la sirenta
H1/4 WHITE/BROWN LIGHT FLASH ISOLATION WIRE - PIN 87a of onboard relay - aici inteleg k tre sa il bag intrun releu care este pe tablou dar nu stiu unde
H1/5 BLACK (-) CHASSIS GROUND - asta e minus am inteles k este un surub acolo pt masa
H1/6 VIOLET (+) DOOR TRIGGER INPUT - ?
H1/7 BLUE (-) TRUNK PIN/ INSTANT TRIGGER INPUT - nu se leaga momentan
H1/8 GREEN (-) DOOR TRIGGER INPUT ?
H1/9 BLACK/WHITE (-) 200mA DOME LIGHT OUTPUT ?
H1/10 WHITE/BLUE (-) REMOTE START/ TURBO TIMER ACTIVATION INPUT nu se leaga momentan
H1/11 WHITE PARKING LIGHT OUTPUT ?
H1/12 ORANGE (-) 500mA GROUND WHEN ARMED OUTPUT ?



Auxiliary harness (H2), 8-pin connector
H2/1 LIGHT GREEN/BLACK (-) 200mA FACTORY ALARM DISARM OUTPUT ?
H2/2 LIGHT GREEN/WHITE (-) 200mA FACTORY ALARM ARM OUTPUT ?
H2/3 WHITE/VIOLET (-) 200mA AUX 1 OUTPUT
H2/4 VIOLET/BLACK (-) 200mA AUX 2 OUTPUT
H2/5 WHITE/BLACK (-) 200mA AUX 3 OUTPUT
H2/6 LIGHT BLUE (-) 200mA 2ND UNLOCK OUTPUT ?
H2/7 GRAY/BLACK (-) DIESEL WAIT TO START INPUT
H2/8 BROWN/BLACK (-) 200Ma HORN HONK OUTPUT ?


Door lock harness, 3-pin connector
1 BLUE (+) LOCK (-) UNLOCK OUTPUT ?
2 EMPTY NOT USED
3 GREEN (-) LOCK (+) UNLOCK OUTPUT ?
  • mariusnegru

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
1/6 nu se leaga
1/7 se leaga la butonul care aprinde lumina la portbagaj
1/8 la butonul usii soferului
1/9 nu se leaga
1/11 se leaga la semnalizari, dar trebuie sa bagi 2 diode care sa iti imparta curentul in 2 fire
1/12 scoate - cand o armezi, poti sa il legi pe firul (cred ca e rosu cu albastru) care ridica geamurile
2/1 si 2/2 se leaga pe alarma de fabrica daca are dar nu cred ca e cazul
2/3 pana la 2/5 sunt iesiri auxiliare, poti pune relee sa faca ceva(deschideri de portbagaj, fallow-me home etc)
2/6 deschidere in 2 trepte ptr wv
1 si 3 pentru inchiderea centralizata a masinii. ai grija ca merge numai pe minus nu si pe plus. este posibil ca alarma sa scoata o data minus si o data plus, caz in care nu te mai legi pe inchidere, te legi direct pe firele de alimentare a motorasului din usa de la sofer, cele 2 de putere pe care vine o data minus si o data plus. sper sa te ajute.

@rtynio daca ai legat si portbagajul e posibil sa fie de acolo pentru ca nu mai stiu cum e la acel buton dar stiu ca isi ia minus prin lampa de portbagaj.
Skip ads

  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!
Am si eu componentele originale ale unei alarme de Vectra B dar nu gasesc (desi caut de cca. 2 zile) explicația cum se monteaza si pe unde se pozitioneaza. Daca stie cineva, sau daca exista un topic, va rog sa-mi spuneti.
Multam fain!
Pe EPC este doar atat:

  • kill3r000

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Buna seara. Sper ca nu am postat gresit, dar am cautat si nu am gasit un topic exact. Am o mare rugaminte pentru cine ma poate ajuta.
Doresc sa montez un buton pentru inchidere/deshidere usi (ca aici http://postimage.org/image/t2274jwzv/), dar nu stiu de la ce fire sa ma leg (ca aici http://postimage.org/image/klpixq3tl/), care e pentru inchidere si care pentru deschidere si ce model de buton imi trebuie (cel de Logan e bun, sau unul cu 3 pini si revenirea pozitiei la mijloc/netru ar fi mai potrivit).
As vrea sa mai stiu daca pot face ceva in legatura cu: daca usile sunt inchise, as putea sa leg ceva fire undeva ca sa imi deschida usile cand trag de maneta de la sofer (la Fabia 2 ai 2 pozitii: 1. tragi o data - se descuie usile, urca tumburusii de pe usa <se anuleaza comanda de inchidere/se da comanda de deschidere>, 2. tragi a 2-a oara si se deschide usa soferului).
Nu stiu sa citesc o schema electrica, tocmai de aceea apelez la cineva ce ma poate ajuta in aceasta privinta. Totul pentru masina din semnatura fara alarma de nici un fel. Scuzati "afonismul" meu in exprimare.
Multumiri anticipate!
  • ady_mihu99

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor, la masina mea un vectra din 99 nu mai functioneaza deloc inchiderea, am cumparat o inchidere marca pilot si ma intrebam daca merg legate actuatuatoarele la firele deja existente de la inchiderea masinii?
  • mariusnegru

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
@adi_mihu99 merg, dar sunt foarte slabe. mai bine iti iei unele de la dezmembrari.
@kill3rooo nu le stiu nici eu pe dinafara. le incerci prin conectare la masasi vezi care inchide si care deschide. pentru punctul doi nu ai nici o sansa. la astra g siguranta decupleaza manerele (interior si exterior). la astra h se deschide usa direct daca tragi de manerul interior.
  • ion_aniel

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2010

  • Mesaj Privat
vreau sa montez o alarma care are o functie ce scoate - (500ma) la un impuls,5 sec,15 sec firul acesta se poate lega la geamuri?care este firul de la ridicat roate geamurile si unde il gasec.pls
  • davidgaby

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salutare azi am cumparat un modul cu inchidere si alarma original opel vectra b si vreau sa il montez la mine eu am doar inchidere centralizata si am montat modulu si nu merge nu zice nimica am incercat si sincronizarea cheii treapta 1 2 am tinut apasat 10 20 30 de sec nimica nu merge nici alarma nici inchiderea centralizata trebuie activat ceva cu testar ? Multumesc.

  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
modulul de alarma originala GM nu se poate sincroniza cu telecomanda de la modulul fara alarma(nu sunt compatibile) de asemenea modulul de alarma se programeaza impreuna cu immobilizer-ul si calculatorul motorului cu ajutorul tech2, trebuie si codul immo
  • davidgaby

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2011

  • Mesaj Privat
catalinpav66 a scris:modulul de alarma originala GM nu se poate sincroniza cu telecomanda de la modulul fara alarma(nu sunt compatibile) de asemenea modulul de alarma se programeaza impreuna cu immobilizer-ul si calculatorul motorului cu ajutorul tech2, trebuie si codul immo
Cu op-com nu merge ? nu prea gasesc aici tech 2 decat la Opel si nu se merita.Stima
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR