Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Shadow07

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1996 16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Uleiul lam schimbat si dupa vro 1500 de km am urmatoare problema . Scote fum urat mirositor alb / gri si suna cv in motor de cateva zile . Va rog niste pareri . Am pus si niste imagini si videoclipuri eventual daca puteti sami spuneti dupa imagini daca distributia a fost schimbata. Va multumesc. Crying or Very sad
http://www.youtube.com/watch?v=C-Dkc-kpgxk

http://www.youtube.com/watch?v=EKWThB7iNmQ

Crying or Very sad
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
cureaua prezinta urme de uzura,se vede in poza 3 ca este o distanta intre pinion si curea,puls ca pe evacuare scoate fum/abur,,,pufaind,,, nu continuu cred ca ceva uzura la supape sau se poate remadia doar prin inlocuirea kitului de distributie,decalaj intre senzori,cel de vibrochen si axa cu came
ai pus un ulei prost sau ceva ce nu este compatibil cu motoru tau,ce tip de ulei ai pus,si nu mai incarca tachetii hidraulici
  • Shadow07

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1996 16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Am pus Ulei GM 10W-40 Original . Si care ar fi remedierea k sa nu mai aibe acel sunet sacaitor de la motor si sa scap de fum. ?
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
pana sa schimbi uleiu avea acel zgomot?scoatea fum?un ulei mai subtire poate remedia zgomotu,se incarca tachetii,cu problema cu fumu si la mine este la fel,fum alb/gri,dar cred ca este din cauza frigului de afara,condens pe esapament,am vazut in trafic si la alte modele de masini la fel fum alb/gri,mai mult sau mai putin,acum nu or fi toate masinile cu motoru stricat
Skip ads

  • Shadow07

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1996 16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2012

  • Mesaj Privat
pai de vro 2 zile iam mai pus ulei de complectare de la Lukoil 10w-40 1L/ 20ron k mi sa aprins becu de la ulei. si am fost plecat din localitate cam vro 300 de km dus- intors. Inainte sami schimb uleiu tot asa fum imi scotea , dar nu avea sunetul ala enervant la motor. Confused sa fie oare de la ulei.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Shadow07 ai facut cea mai mare prostie(cred ca nu aveai de unde sa stii)uleiu la motor nu se amesteca,ce ulei ai in motor,cu ulei de acelasi tip/producator completezi,asa ca schimba uleiu+filtru de ulei si vezi daca mai face zgomot
  • Shadow07

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1996 16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Asta lam pus cand am facut schimbu de ulei

si cu asta am facut complectarea
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
tiam trimis un PM,daca nu stii ceva intreaba aici pe forum
peste ulei semisintetic ai pus ulei mineral,ai stricat tot uleiu,asa este la inceput nimeni nu sa nascut invatat,dar unii nici un vor sa invete
  • Shadow07

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1996 16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2012

  • Mesaj Privat
ms de pm. deci pot sa arunc uleiu din motor si sa pun altu nare rost sa scot din el si sa mai pun de la GM... Sad dar daca il las asa k stau cam prost cu bani , se strica cv in motor ? :-s
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
posibil sa strici ceva prin el si sa te coste mai mult decat un schimb de ulei+filtru cu max 200 lei schimbi uleiu+filtru
  • Shadow07

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1996 16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Ok . ms de ajutor.
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
E clar ca motorul consuma ulei. Pana nu-l desfaci nu sti ce trebuie sa schimbi, segmenti , simeringuri de supape etc. Zgomotele ciudate sunt date in general de tachetii care nu-si iau suficient ulei sau axele cu came uzate. Din zgomotul de fundal eu cred ca e posibil sa ai si tubulatura de pe evacuare fisurata sau sparta
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR