Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Comparatia dintre romani si nemti nu e foarte ok ,citez un articol "Cu un salariu mediu net pe economie de 1.340 de lei se pot cumpara 270 de litri de benzina sau echivalentul a 5,4 plinuri a 50 de litri. Un neamt care castiga 2.200 de euro net poate cumpara lunar 1.470 de litri de benzina sau echivalentul a aproape 30 de plinuri ", deci neamtul si-ar permite 30 de plinuri pe luna si se plimba doar 10 000 de km pe an,eu zic sa gandim logic, astra aia J de mai sus arata de zici ca e noua si are 120 000 de km,masinile aduse din Germania pot sa arate de ca noi, dar asta nu inseamna ca nu au km.Niciun tester nu poate verifica km la Astra G.
Ma rog fiecare cu teoriile lui,eu o perioada am vandut carti service necompletate,ultimele doua bucati le-am dat unui samsar cu 2 skode care doar le-a schimbat copertile si le-a facut unele personalizate cu skoda
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
nici eu nu cred teoriile cu masinile din germania cu kilometri putini, eu unul de as avea un venit de 2000 euro+ si autostrazi, as merge lunar pana la mare(aici vorbind de Romania 1000 kilometri) sau in alte excursii, eu am cumparat astra g in 2009 cu 3500 euro, cu 203 000 km dar unul nu cred ca avea atata, poate dublu daca nu triplu, am cumparat masina deoarece banii i-am dat in 3 ani neavand alta posibilitate si vechea dacia 1300 imi papa pe an mai multi bani decat imi papa astra-ul
Dotari: a/c cu radiator spart din cauza caruia am 2 martori pe bord permanent, geamuri electrice fata
Investitie: electrovalva pompa injectie, reparat ecu, racitor aer, silicon garnitura chiuloasa, consumabile directie
  • ionutzzz07

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2012

  • Mesaj Privat
eliade elis a scris:Si de ce nu ai crede ca are atatia km? A mea e din 2001 si are 230000 de km reali. Si probabil sunt colegi cu mai putini km.
Eu nu ziceam pentru faptul ca vezi doamne 200.000 sunt putini,ma refeream la treaba asta cu "aflatul kilometrilor pe tester" daca era chiar asa nu crezi ca toata lumea mergea sa ii afle dar din pacate asa ceva nu se poate afla!
  • VSS

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
La masina am si un carnetel in care scria la cat au fost ffacute reviziile , si pe unde umbla respectivul neamt cu masina.
Un coleg mai sus a postat un link cu o Astra J care avea 112000 km , si a mea a fost adusa in romania aproape la fel , proprietarul masinii(in romania) a fost un batran si nu a umblat cu ea in exces.
Am vazut acum un Passat din 2003 cu 170000km , si nu as prea crede , masina a fost adusa in tara dupa 5 ani de stat dincolo.

Acum nu pot sa cred ca ar avea 400000km pentru ca masina se comporta foarte bine ( ma refer la motor) , eu am luat-o la 198xxx
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Pai si astra aia J arata de km aia ? Sa fim realisti poate avea si 400 000 si sa arate bine,uite aici http://www.daciaclub.ro/Hig...1-t220761-s0.html un passat cumparat de nou din Romania cu 350 000 de km in bord facuti exclusiv in tara asta si e tipla,masina super ingrijita,daca as scrie in bord la ea 150 000 de km m-ar crede multi dupa cum arata
  • ionutzzz07

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2012

  • Mesaj Privat
VSS a scris:La masina am si un carnetel in care scria la cat au fost ffacute reviziile , si pe unde umbla respectivul neamt cu masina.
Un coleg mai sus a postat un link cu o Astra J care avea 112000 km , si a mea a fost adusa in romania aproape la fel , proprietarul masinii(in romania) a fost un batran si nu a umblat cu ea in exces.
Am vazut acum un Passat din 2003 cu 170000km , si nu as prea crede , masina a fost adusa in tara dupa 5 ani de stat dincolo.

Acum nu pot sa cred ca ar avea 400000km pentru ca masina se comporta foarte bine ( ma refer la motor) , eu am luat-o la 198xxx
Pai ori o dai in continuare pe aia greau cu "am aflat km pe tester" ori zici de la inceput faza cu cartea,era batran si mergea pana la piata,o scotea doar vara afara etc
  • Aecrim Naboo

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Pana la urma ce mai conteaza daca masina functioneaza impecabil si nu are probleme. Eu am luat masina pe 4 nov 2008 si avea 118.000km asa ca ce as putea zicea cum in dec 2012? Are 153.000 km...
  • VSS

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Mi-am gasit client ,este un prieten bun de al meu , dar el trebuie sa isi vanda Astra J care are motorul de 1.7 , l-am dus cu masina si i-a placut cum merge , a ramas mut cand a remarcat puterea dintre motorul opelului sãu fata de al meu.

El are incredere in mine , eu la masina am facut doar bine , dar daca cineva a dat km inapoi nu este treaba mea , masina merge excelent , nu papa ulei , nu consuma mult , este o masina foarte buna de care sunt multumit.

Nu v-am mintit cu batranul de la care am luat masina , el este serios , mi-a zis ca masina a stat cateva luni pentru ca el a fost in spital cu cancer si a trebuit sa fie operat(chiar era bolnav avea numa taieturi pe corp de la operatii , mi le-a si aratat )
Mai tin minte cum mi-a zis : ,,Copile , nu iti dau masina rea , nu mi-am batut joc de ea`` ,omul a fost foarte simtit si corect , nu a vrut sa imi ia banii pe masina pana cand nu mi-a dat jantele originale Opel de aluminiu (masina era incaltatã cu cele de iarna)
Pe la ora 12 cand se gata targul am vazut-o , fata-n-fata cu ea era o decapotabila si toata lumea mergea la decapotabila normal , si Opelul meu era intre doua dube, eu m-am dus la el , am facut targul ,am condus masina si mi-a placut la nebunie , am avut noroc ca nu a luat cineva masina inaintea mea.
Stiu ca poate nu va intereseaza aceasta poveste dar am vrut sa va spun cum a fost cand am cumparat-o.

Prietenul meu are incredere in mine si stie ca niciodata nu mi-am batut joc de masina , cand am cumparat-o avea 199000 si i-am aratat si lui masina , de atunci mi-a zis ca ar vrea sa o cumpere , si am facut in cateva luni 4000km ceea ce este destul de putin.
Skip ads

  • Aecrim Naboo

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Stai linistit eu te-am crezut, dar asa e romanul carcotas, in loc sa se uite la barna din ochiului lui ... sti cum e
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Cand vezi masini din 2010 cu 120 000 de km in bord si cand cartile service se fac la comanda si km nu se pot verifica cu niciun tester ce vrei sa faci ? sa ai incredere in ce gogosi vinde proprietarul ? Asa ca eu unul nu as avea nici macar un motiv sa cred ce afiseaza in bord o masina sh,cifrele alea pentru mine nu au importanta pentru ca nu le poti verifica,pentru mine conteaza masina sa fie ok,dar romanilor le place sa se minta frumos ca au cumparat masini vechi de 10 ani cu 150 000 de km in bord si neamtul isi permite 30 de plinuri pe luna si nu face km.
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
VSS a scris:Mi-am gasit client ,este un prieten bun de al meu , dar el trebuie sa isi vanda Astra J care are motorul de 1.7 , l-am dus cu masina si i-a placut cum merge , a ramas mut cand a remarcat puterea dintre motorul opelului sãu fata de al meu.

El are incredere in mine , eu la masina am facut doar bine , dar daca cineva a dat km inapoi nu este treaba mea , masina merge excelent , nu papa ulei , nu consuma mult , este o masina foarte buna de care sunt multumit.

Nu v-am mintit cu batranul de la care am luat masina , el este serios , mi-a zis ca masina a stat cateva luni pentru ca el a fost in spital cu cancer si a trebuit sa fie operat(chiar era bolnav avea numa taieturi pe corp de la operatii , mi le-a si aratat )
Mai tin minte cum mi-a zis : ,,Copile , nu iti dau masina rea , nu mi-am batut joc de ea`` ,omul a fost foarte simtit si corect , nu a vrut sa imi ia banii pe masina pana cand nu mi-a dat jantele originale Opel de aluminiu (masina era incaltatã cu cele de iarna)
Pe la ora 12 cand se gata targul am vazut-o , fata-n-fata cu ea era o decapotabila si toata lumea mergea la decapotabila normal , si Opelul meu era intre doua dube, eu m-am dus la el , am facut targul ,am condus masina si mi-a placut la nebunie , am avut noroc ca nu a luat cineva masina inaintea mea.
Stiu ca poate nu va intereseaza aceasta poveste dar am vrut sa va spun cum a fost cand am cumparat-o.

Prietenul meu are incredere in mine si stie ca niciodata nu mi-am batut joc de masina , cand am cumparat-o avea 199000 si i-am aratat si lui masina , de atunci mi-a zis ca ar vrea sa o cumpere , si am facut in cateva luni 4000km ceea ce este destul de putin.


Deci chiar am plans cititind postul asta.
Crying or Very sad
  • ionutzzz07

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2012

  • Mesaj Privat
vallyyy a scris:Cand vezi masini din 2010 cu 120 000 de km in bord si cand cartile service se fac la comanda si km nu se pot verifica cu niciun tester ce vrei sa faci ? sa ai incredere in ce gogosi vinde proprietarul ? Asa ca eu unul nu as avea nici macar un motiv sa cred ce afiseaza in bord o masina sh,cifrele alea pentru mine nu au importanta pentru ca nu le poti verifica,pentru mine conteaza masina sa fie ok,dar romanilor le place sa se minta frumos ca au cumparat masini vechi de 10 ani cu 150 000 de km in bord si neamtul isi permite 30 de plinuri pe luna si nu face km.
Vali uite care e treaba,eu inteleg ce zici tu de Astra J aia cu 120k km in 2 ani dar stai linistit ca sunt si masini de 10 ani cu mai putini km,sunt rare dar SUNT.Acum nu inseamna ca daca ala a facut 120.000 in 2 ani asa sunt toate.Si-a luat un prieten Golf 4 fabricat in 1999 din Germania cu 88.000 km cu carte si verificati la reprezentanta!

Iar tu cel cu masina de vanzare stai linistit ca 1 singura data sa vezi cum se dau km inapoi la astra si nu-ti mai vine sa crezi la nici o masina ca acei km sunt reali!La a ta oricum eu cred ca sunt reali ca totusi 200.000,fabricata in 2003...dar nu mai veniti cu vrajeli dinastea cu "am aflat km reali pe tester" ca asa ceva nu ai cum!
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Exceptii de la caz sunt in orice domeniu,dar vorbind la modul general,km nu sunt reali la multe masini din tara asta, sa nu mai vorbim ca multi din Romania nu-si aduc personal masinile de dincolo,ci sunt aduse de samsari care isi vad doar interesul: pret de achizitie cat mai mic si profit in tara cat mai mare.
  • Aecrim Naboo

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Vorbeam despre cazul de fata, nu din basme, voi ati vorbit la general...
  • VSS

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze , prietenul meu are Astra F nu J ,ma scuzati , ma gandeam la Astra J.

Km masinilor aduse de dincolo s-ar putea sa nu fie reali in multe cazuri , cred ca si neamtu mai da km inapoi , pentru ca si el are interes sa-si vanda masina , dar sunt unele cazuri in care chiar nu au umblat cu ele , mai rare dar sunt .

Acum in legatura cu pretul , mai am o interbare pentru pentru Astra F.
La ce pret ar fi ? Este din 94 (daca bine tin minte) , motor de 1.7 diesel.
El ar vrea sa o dea mai repede ca sa isi cumpere masina mea.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
din partea mea o masina poate avea si 1 milion de km la bord, atata timp cat imi arata facturi, chitante, caiet service si o proba eu o cumpar daca mi-o place desigur, si in legatura cu numarul kilometrilor matusa mea are un chervolet aveo din 2002 pana acum nu are 50 000 km la bord, sunt si oameni care fac kilometri putini, dar se gasesc greu, iar cat despre astra, 600-1500 euro
  • VSS

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns !

Nu prea stiu daca sunt asa multi doritori pentru Astra F ,dar mai astept , a spus ca si-ar da masina la 1000 ca sa poate sa isi cumpere masina mea. Astept sa vad , a zis ca duminica o duce in targ.
  • VSS

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
I-am spus lui tata ca mi-ati spus voi ca nu se pot verifica km la masina , si mi-a zis ca el a fost la reprezentanta Opel si au pus testeru pa ea si i-au aratat ca sunt reali (si ma gandesc ca tata nu m-ar minti)
Si la fel un prieten de-al lui a fost la verificat, si lui i-a aratat testeru ca are 280000km reali si in bord avea 160000km.
Cei de la Opel au tot felul de softuri acolo si au putut sa vada km , si intradevar la alte testere nu se poate.
  • petricanicolae

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2010

  • Mesaj Privat
3000
  • VSS

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Nu stiu unde sa fac un topic cu consumul unui motor de 2.0 benzina.
Am prins un schimb cu o masina cu acest motor dar ma cam sperie consumul , tin sa precizez ca umblu cam 4000-5000km/an , si daca s-ar merita sa o cumpar si sa o pun pe gaz.

As vrea va rog raspunsuri cat mai repede !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR