Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • adiciobanu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Va salut,
am o problema care a aparut odata cu frigul de afara- ventilatia functioneaza, aerul conditionat deasemenea...cand am dat pe cald (cu motorul incalzit aprox 85 de grade) nu sa intamplat nimic, baga tot rece...se aude un clanc cand invart de buton de la rece la cald dar nimic...oare sa fie o clapeta care a ramas blocata? sau un robinet undeva? nu imi dau seama si nici nu prea ma pricep...masina are antigel si iarna trecuta a functionat perfect caldura...daca imi puteti da un sfat? unde sa ma uit? ce as putea sa fac?
Va multumesc,
Skip ads

  • c0st3

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18xe XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2009

  • Mesaj Privat
motorul la ce temperatura ruleaza? sa nu fie termostatu blcat Smile
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
problema similara la mine, la fel nu mai baga caldura, am fost cu ea la maiandrei, clapeta de circulare a aerului rupta, piesa in sine m-a costat 100 de ron, dar manopera 900 ron, pt ca a fost nevoie sa se dea bordul jos.

Ai trei optiuni, in dreapta pedalelor e un plastic al consolei centrale al masinii, in spatele lui se afla motorasul care-ti actioneaza tie clapeta aerului.

Invarte de butonul de aer, sa-ti bage aer cald sau aer rece si asculta sa vezi daca merge motorasu.

1.daca-ti merge e clapeta de aer cum a fost la mine.

2.Daca nu-ti merge ai noroc, si e doar motorasul care se scoate fara sa dai bordul jos.

3. Termostatul blocat.

Sper sa-ti fie doar termostatul sau motorasul.
Succes

PS: Spune-ne ce masina ai, eu vorbeam de astra h.
  • adiciobanu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2009

  • Mesaj Privat
@djinn.... opel astra caravan 2003, acum ma duc sa verific, merci
Skip ads

  • adiciobanu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2009

  • Mesaj Privat
@c0st3....am mers azi vreo 20 min prin bucuresti si a ajuns pe la 85...si nu baga nimic...merci
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Puteai sa mergi 20 minute si pe autostrada nu numai prin Bucuresti asta chiar nu contraza atat timp cat apa ajunge la 85 grade ,nu stiu cum este la tine dar sunt masini care pe circuitul apei ce intra in caloriferul din bord au pe post de robinet ce deschide/ inchide apa , un motoras iar uneori acel motoras se mai si defecteaza , deci acolo ar trebui sa fie problema .
  • yfi ursu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2012

  • Mesaj Privat
DJINN a scris:problema similara la mine, la fel nu mai baga caldura, am fost cu ea la maiandrei, clapeta de circulare a aerului rupta, piesa in sine m-a costat 100 de ron, dar manopera 900 ron, pt ca a fost nevoie sa se dea bordul jos.

Ai trei optiuni, in dreapta pedalelor e un plastic al consolei centrale al masinii, in spatele lui se afla motorasul care-ti actioneaza tie clapeta aerului.

Invarte de butonul de aer, sa-ti bage aer cald sau aer rece si asculta sa vezi daca merge motorasu.

1.daca-ti merge e clapeta de aer cum a fost la mine.

2.Daca nu-ti merge ai noroc, si e doar motorasul care se scoate fara sa dai bordul jos.

3. Termostatul blocat.

Sper sa-ti fie doar termostatul sau motorasul.
Succes

PS: Spune-ne ce masina ai, eu vorbeam de astra h.
salut am o astra din 2000 si nu mai da caldura ,cand rotesc butonul de la caldura se aude un carait,ce ma sfatuiesti?
  • florin1402

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2011

  • Mesaj Privat
stie cineva la Y17dt care furtun care intra in habitaclu la calorifer este tur -retur sus jos
  • yfi ursu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua am rezolvat problema cu incalzirea din interior.astfel:sub aeroterma are un motoras cu releu care lucreaza la caldura si la frig(clima) l-am caratat si merge.
  • yfi ursu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2012

  • Mesaj Privat
scuze l-am curatat
  • misterflo

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am un Astra G 2002 si chiar cu motorul la 85 grade , baga aer cald dar nu suficient , mai bine zis aer caldutz, iar cand e frig tare trb sa mergi un drum mai lung ca sa se incalzeasca acceptabil in masina, precizez ca temp e reglata la 28 grade, deci ceva este si nu-mi dau seama, am schimbat si radiatorul din interior, cica meseriasul zicea ca e infundat, dar tot la fel e situatia si dupa, bani aruncati aiurea, vreo 300 lei. Daca poate sa-mi dea cineva o sugestie , multumesc anticipat. Very Happy
  • yfi ursu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2012

  • Mesaj Privat
pentru misterflo,vezi ca sub bord jos de tot ajungi foarte greu la el este un motoras care comanda caldura si aerul conditionat,incearca?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR