Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • doghy

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Salut. Cine mã poate ajuta și pe mn? Mi sa ars siguranțã termicã de pe rezistențã de la aerotermã care este in spate la torpedou și mergea doar pe treapta 4. Eu am schimbat siguranta termicã dar mai mult de o zi nu ține și se arde. Sã fie de la motorașul aerotermei? Dețin un Astra 1.3 cdti din 2005
Skip ads

  • deleted-110796

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Verifica sa nu ai un scurt.
  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
ce e aia "siguranta termica"?
eu stiu ca daca functioneaza doar in treapta 4 e ceva de la comutator. dar fara sa masori ,e greu de ghicit.
  • deleted-110796

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2016

  • Mesaj Privat
https://easy2fix.ro/2017/02/...oar-pe-pozitia-4/
Skip ads

  • deleted-110796

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2016

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...770&start=320
  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
ok, am priceput. stiam de rezistentele pentru treptele inferioare, la asta ma refeream dar nu si de siguranta termica,care nu cred ca e o denumire tehnica. acel dispozitiv pare mai degraba un termistor care are rolul de protectie la curent.
asa ca daca se duce acel termistor,trebuie inlocuit dar si cautata cauza originala altfel se va duce iar.
  • doghy

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Am rezolvat-o. Se ardea cã aveam motorașul de la aerotermã plin de praf și învârtea ft greu și Daia îmi ardea siguranța. Am curãțat și filtru de aer. Oricum va mulțumesc
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,510
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
cutienoua a scris:ok, am priceput. stiam de rezistentele pentru treptele inferioare, la asta ma refeream dar nu si de siguranta termica,care nu cred ca e o denumire tehnica. acel dispozitiv pare mai degraba un termistor ...


Poate pare termistor (ție sau altora, deși te contrazici singur atunci când spui cã are rol de protecție, probabil știi care e definiția termistorului), dar nu e...Așa ptr conformitate...nu de alta, dar în felul ãsta se duce dracului totul, când folosești cuvinte nepotrivite ptr anumite noțiuni precise, mai ales când e vorba de domeniul tehnic...vine unul care nu știe, citește și, ce sã vezi, își/se dezvoltã un vocabular paralel cu realitatea...și la un moment dat nimeni nu se mai înțelege cu nimeni...o fi limba un element viu, care evolueazã, dar nu în halul/sensul ãsta!
Skip ads

  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Thermistors are widely used as inrush current limiters, temperature sensors (negative temperature coefficient or NTC type typically), self-resetting overcurrent protectors, and self-regulating heating elements (positive temperature coefficient or PTC type typically).
asta e de la wiki.
de ce nu spui tu ce e ,daca stii mai bine.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,510
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Deci e termistor! Și se arde ca și protecție! Deci asta susții! Cã eu nu le am cu engleza și nici cu wiki. Nu știu ca wiki sã fie compendiu tehnic și nici cã e de acuratețe 100% !
Hai sã vedem ce zic colegii, poate ai dreptate...sau nu?
PS
Se pare cã citești și citezi doar ce (crezi tu cã) îți convine, cã dacã citeai mai departe, chiar articolul invocat de tine te dumirea, la rubrica "Aplicații", cã nu este folosit (nicidecum) în scopul susținut de tine...dar, mã rog, oricine citește, dar fiecare înțelege ce vrea...sau, mai degrabã, ce poate.
  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
care e problema ta?
de ce nu scrii ce este, si nu te mai lega de mine.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,510
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Îți pari prea important...ce spun eu, e cã ești în eroare, nu mã intereseazã persoana ta.
Skip ads

  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
spui ca sunt in eroare,dar nu dai nici o solutie. tipic.
  • doghy

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Mai bibule se pare cã ești c-am deștept. T întreb câte clase ai de ai dat-o in cultura d inteligențã din ceva care chiar nu-i vãd rostul. Mai greșește lumea și mereu se gãsește sa aparã un corector ca tn.
  • doghy

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2018

  • Mesaj Privat
I-ar nu mai merge aeroterma pe treptele 1.2.3. Am dat comandã de aerotermã nouã. Sigur e dusã cã scârțâie ft rãu, iar ca sã dau pe treapta 1 trebuia sã dau întâi pe 3 ca sã își ia viteza altfel nu pleca direct pe 1, merge greu motorașul și îmi încinge siguranța daia mi-o și arde
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,510
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
doghy a scris:Mai bibule se pare cã esti c-am destept. T întreb câte clase ai de ai dat-o in cultura d inteligentã din ceva care chiar nu-i vãd rostul. Mai greseste lumea si mereu se gãseste sa aparã un corector ca tn.


Embarassed Crying or Very sad Razz
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR