Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • mitzha YAC

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2012

  • Mesaj Privat
salutare.de curand mi s.a aprins in bord becul check engine (motorasul galben),simptomele sunt:nu baga caldura suficienta,parca consuma si mai mult,trage prost in turatii mici.Am pus testerul pe ea si mi.a dat eroarea P0115(senzor temperatura lichid racire defect).eroarea a fost stearsa dar dupa aproximativ 100km a reaparut.
Am intrat in meniul ascuns si am luat urmatoarele valori asta dupa ce am mers cam 20 km:coolant 89 grade C,asta inseamna ca termostatul este bun,daca nu zic bn sa ma corectati.
Va rog sa ma ajute cineva si pe mine cu unele sfaturi.multumesc
Skip ads

  • Alexinno1986

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Sunt si eu interesat de acest post.
Imi apare si mie acest cod de eroare, f rar, ce e drept de 2-3 ori pe an ... de obicei cand vine sezonul rece, la primul inghet .. sau vara cand e f cald...
Eu am probleme cu motorul, da in nas la cald, rateuri pe cilindrii, am schimbat bobina, bujii, curatat injectoare si sistem admisie, clapeta acceleratie...si nimic. Mi-a aparut eroarea asta impreuna cu un sir de erori legate de misfire pe cilindrii ECN 30000, 30100, 30200, 30300, 30400, 31400.
Inainte aparea singura, dar nu simteam schimbari in comportamentul masinii.

Se poate ca acest senzor sa fie baiul? Am cam ignorat eroarea,

Daca puteti sa recomandati si o marca buna pentru acest senzor, din cate vad preturile incep de la 18 lei ( Vemo ) si ajung la 380 ( Delphi )
  • mitzha YAC

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2012

  • Mesaj Privat
salut.nu mi.ai spus si mie daca tie iti baga caldura?
  • Alexinno1986

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Am luat masina anul trecut in ianuarie si venind din Germania..atunci s-a aprins prima oara..Nu se incalzea f bine in masina..dar am zis k e din cauza k e f frig si mergeam pe autostrada..zapada etc.Majoritatea drumurilor le fac in oras si relativ scurte..deci in oras se incalzeste ok..la un drm mai lung sau nu se incalzeste pt k efectiv nu are timp in 2-3 km..Am facut acu cateva zile un drum in afara d aprox 100 km..si baga mai mult rece sau caldut.S-a incalzit dar slabut..i-a luat un pic.In rest nu stiu multe despre senzorul asta..la mine se aprinde de vreo 2-3 ori pe an..
Skip ads

  • mitzha YAC

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2012

  • Mesaj Privat
s.a mai lovit cineva de acest senzor de temperatura al lichidului de racire?la mine becul cu motoras galben sta aprins tot timpul.iar caldura baga foarte putina.
  • Ionut08

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2006 Z17DHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut am si eu o intrebare merg cu masina 100 km si temperatura apei ajunge abia la 68 de grade Z17DTH .E din cauza anotimpului sau ce se intampla ? ajutati-ma
  • ciotic

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2009

  • Mesaj Privat
eu cred ca ar trebui sa va schimbati termostatul. nu cunosc detalii despre fiecare motor in parte dar de obicei termostatul este vinovat
  • Alexinno1986

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Inainte de termostat trebuie sa vad de ce rateurile astea interminabile pe cilindrii..si apoi daca e de bai termostatul.Nu cred totusi ca da eroare senzorul de temperatura daca e termostatul.
Skip ads

  • Alexinno1986

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2012

  • Mesaj Privat
mitzha YAC poti te rog sa-mi descrii un pic simptomele pe care le ai tu?
Ziceai ca trage prost in turatii mici? In jurul carei valori?
De ex la mine dupa ce se incalzeste bine motorul face figuri in jur la 1800-2200 ture, acolo trage greu pana trece un pic de 2000-2200 de ture, pe urma urca usor in turatii, dar acolo intrerupe.
La viteza constanta de ex 2000 rpm smunceste, simti sa se scuture?

Cand spui consum mai ridicat, la ce consum te referi?
Mie-mi lua 12.6 in oras ceea ce e cam mult, as zice. Acum am obs ca a scazut dupa ce am curatat injectoarele pe la 10.5, mers 90 % in oras, schimbat in 3000 rpm.

Iti trage greu si la rece si la cald, sau doar la cald?

Mersi!
  • mitzha YAC

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2012

  • Mesaj Privat
la mine trage prost in turatii mici(atunci cand nunt nevoit sa o dau pe a doua in jurul turatiei de 1500 rpm acolo trage ea mai prost)dar numai cand se incalzeste antigelul,iar consumul nu este mai mic ca al tau(e posibil sa ma insel in privinta consumului).
Maine o sa.mi schimb senzorul si am sa revin,sper cu vesti bune.
salutare
  • Alexinno1986

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salut.Uite am iesit un pic la o tura in afara orasului..Intai am lasat masina sa se incalzeasca un pic..La mine tot asa face dupa ce se incalzeste..se intrerupe..bruscheaza..cand schimb viteza..la pauza aia cat calc ambreiajul si il ridic..ori la turatie constanta.Ce mi s-a parut ciudat e ca temperatura lichidului nu urca mai sus de 60 C..totusi afara sunt 3C.Asta in afara..in oras se incalzeste mai bine..trece de 60 C.Caldura baga..are momente si momente.Conductele de circulare antigel sunt calde toate..Nu stiu ce sa zic.Mi-a mai aparut un cod azi..Inca nu am verificat.Am umblat eu la o mufa..sa vad daca e curata..dar am bagat-o inapoi..pana a facut click..Inca n-am verificat ce e cu codul ala..Tine-ma la curent cu senzorul..vreau sa il schimb si eu.Daca ai posibilitatea uita-te exact unde e pozitionat si eventual fa o poza sa-l vad cum arata.Succes
  • mitzha YAC

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2012

  • Mesaj Privat
revin cu problema mea.am schimbat senzorul temperatura lichid racire dar nu el este rezolvarea problemei mele.caldura tot nu aveam in masina,si senzorul reaparuse stocat in calculator dar nu si pe bord becul aprins.am pus un carton in fata radiatorului si problema s.a rezolvat am si caldura in masina iar eroarea s.a sters singura din calculator(am facut sestul cu pedalele si nu mai am nici o eroare).
imi poate spune cineva daca problema este chiar termostatul?
Skip ads

  • Alexinno1986

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Nu mitzha YAC, nu e termostat. Iti zic si la mine la drum de exterior la viteza de 100-110 km la h .. incepe sa bage rece, pentru ca e si temperatura scazuta. In oras de ex ... eu n-am problema cu caldura se incalzeste bine si se mentine, afara insa baga doar caldut. Am vorbit cu cativa prieteni cu diverse marci de masini inclusiv BMW-uri si au zis sa stau linistit ca e ceva normal, mentionand si ei despre cartonul pus in fata radiatorului Smile

Spune-mi te rog, ce marca e senzorul si de unde l-ai cumparat ?
Iti mai merge-n suturi masina acum? Sau cartonul ala minune e rezolvarea la problema ta? Smile

Mersi !
  • mitzha YAC

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2012

  • Mesaj Privat
mie niciodata nu mi.a mers in suturi doar cand se incalzea tragea putin mai prost in turatii mici,dar odata bagat cartonul in fata radiatorului am scapat si de aceasta problema cu trasul greu in turatii mici pus ca acum am si caldura in masina.
dupa sarbatori am sa imi cumpar si termostatul,poate ma ajuta cineva sa.l achizitionez la un pret mai bun.numai bine.
  • Alexinno1986

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Asa si la mine, in turatii mici, da sa moara si urca f greu in 2000 de ture ... Am fost astazi la service, la un coleg de aici de pe forum si mi-a facut o diagnoza mai amanuntita. La mine e sonda lambda 2 si senzorul de temperatura. Sonda e moarta de tot.

Sper sa rezolv dupa sarbatori cu tot ..Smile
  • mitzha YAC

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2012

  • Mesaj Privat
salutare.am schimbat termostatul iar acum toate sunt bune.numai bine.
  • Alexinno1986

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Revin cu rezolvarea la problema mea. Am rezolvat prin schimbarea sondei lambda 2 si a senzorului de temperatura.
Sonda era moarta, senzorul ... el stie... facea insa figuri doar cand vroia el.
Acum merge masina ca inainte fara intreruperi. Bafta!
  • Gabriel.Ivu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Alexinno1986, ca sa inteleg mai bine, tie iti dadea socuri (simteai ca "da in nas") cand luai piciorul de pe acceleratie ?
  • Alexinno1986

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salut Gabriel.
Problema era in felul urmator. Dupa ce mergeam undeva spre 10-15 km, pana se incalzea un pic motorul, (avand in vedere ca afara e destul de frig ) .. incepea sa aiba socuri ( in mers constant pe o plaja de turatie de la 1800 - 2200 dar in special in 2000 de ture, mergea cu intreruperi ... Ezita la acceleratie in special la plecarea de pe loc ...se tura greu pana in 2000 apoi mergea normal. Am schimbat bujii, bobina si curatat injectoare dar nimic. De cand am schimbat sonda lambda de pe evacuare si senzorul de temperatura, merge normal masina, nu mai am probleme. Acum nu stiu sa-ti spun daca era indeajuns sa schimb doar senzorul, sau doar sonda, le-am schimbat pe amandoua, pentru ca sonda era moarta si senzorul dadea din cand in cand probleme cu cod de eroare P0115.
  • Gabriel.Ivu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Aha, am inteles acum, eu am alta problema din cate observ...s-ar putea sa fie din cauza EGR-ului sau de la admisie (trebuie sa le curat) cred ca asta o fi. Multumesc oricum pentru explicatie !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR