Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • sebontz

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,

Am o problema cu ventilatorul la Astra mea Z16XEP 1.6 twinport din 2007.
Initial scotea un zgomot ciudat, ca un scartait, doar atunci cand era pe treapta 1, insa functiona normal, baga aer. Zgomotul parea ca vine de undeva din bordul masinii.
Dupa asta, din senin, n-a mai functionat deloc pe treptele 1,2 si 3. Functioneaza doar pe treapta 4, baga aer, dar face un zgomot infernal si tare....un fel de barait combinat cu scartait. La fel, zgomotul vine de undeva dinspre torpedou.

Ati putea va rog sa ma ajutati cu o parere? Ce s-a intamplat? Ce ar trebui facut si la ce costuri sa ma astept?

Multumesc mult!
  • iuli_md

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007 z1.6xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2012

  • Mesaj Privat
in dreapta unde spui tu este motorasul cu elice care baga aer...cel mai bine ar fi sa dai torpedoul jos ,sa dai drumul la ventilator si sa auzi de unde vine..daca e intr-adevar de la motoras...
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut.
Dupa parerea mea motorasul de la aeroterma ti-a mers defectuos ( ingradit) si a consumat un curent mai mare decit normal. Din cite stiu eu pe blocul de rezistente (cele care fac turatiile 1,2 si 3) este o protectie (seamana cu o dioda supradimensionata) care cred ca s-a intrerupt. Daca nu te pricepi cit de cit la electrica iesi mai ieftin daca mergi cu ea la service. Ca si costuri... rezolvat prima data motorasul aerotermei - sa mearga brici - si apoi blocul de rezistente (nu stiu daca se gaseste separat) plus manopera ... eu zic aprox. 200 - 250 lei - cu piese second.Cred ca era si un topic legat de aeroterma (chiar daca nu e de Astra G principiul este cam acelasi) dar nu dau acum de el.
Daca am batut cimpii imi cer scuze.
Bafta.
  • electronistul21

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2011

  • Mesaj Privat
problema foarte cunoscuta.ti s-a ars siguranta termica de pe blocul de divizare.daca o inlocuiesti vor functiona si treptele 1,2 si 3,dar trebuie sa inlaturi si cauza care adus la arderea ei(gripaj,elemente care blocheaza).
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Avem deja un topic dedicat acestei probleme, va rog frumos, discutiile pe aceasta tema se vor desfasura in acest loc:
https://www.clubopel.com/vie...ighlight=#1471951
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR