Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B
  • buzeaadr

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Braila
  • Masina: Omega 1997 2.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
Va rog dc ma puteti ajuta cu o parere pana sa ajung in service cu opel omega al meu din 99 model x20xev, am un joc in directie nu mare dar e doar in momentul in care rotile sunt intoarse la maxim. Am si o vibratie in volan abia cand ajung pe la 130 dar dupa ce treci iar nu il mai simpti. Daca misti volanul pe loc nu simpti nici un jos, ce ar putea fie sau la ce sa ma astept?
Multumesc
Skip ads

  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Cum simti tu joc cu rotile virate la maxim?...La ce viteza? Laughing Cat despre trepidatii la 130,fa o echilibrare la roti.
  • buzeaadr

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Braila
  • Masina: Omega 1997 2.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Jocul da se simpte numai in momentul in care rotile sunt virate la maxim daca dai drumu la volan si nu e virat in maxim nu mai apare acel joc.
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am verificat si la mine,cred ca este ceva normal.Cand iau viraj maxim,la limita cum s-ar spune,acolo se simte ca un joc mic,si se aude si in servo un zumzait la limita maxima.Probabil se ajunge la un punct de bypass;cred ca din punct de vedere tehnic nu este nici o problema.Cum dau drumul la volan,catusi de putin,"jocul" dispare.
Skip ads

  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
acel zgomot este de la pompa de servo care atunci cand iei maxim de volan ajunge la limit de presiune a ei si vb ta micky001 este un bypass pt a nu distrge pompa si asa nu recomand sa tine-ti directia la maxim deoarece chiar si atunci pompa este solicitata la maxim.
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Asta am banuit.Am observat si furtunele se fac "bat" cand este luat maxim volanul,indiferent,stanga sau dreapta. Oricum,nu prea am auzit la modelul asta de caseta ,de jocuri.Joc apare mai frecvent la pivotul de pe semi-caseta,ori in bucsa semi-casetei,dar s-ar observa,indiferent de unghiul rotii.Frecvente la noi mai sunt problemele la capetele pivot bara de torsiune,cand se aud troncanituri la treceri peste denivelari ori la balans,normal.Trepidatiile la o anumita viteza,cum am mai spus,apar ori de la echilibrare,ori mai rar,de la cardan.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR