Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Va salut ! Am un Vectra C din 2002, motor y22dtr, model berlina, si problema e in felul urmator. De la un timp, mi se tot aprindea martorul care imi indica un bec problema, si pe CID imi arata : Check 3rd brake light, problema era ca facea cateodata, nu tot timpul. Ca sa vad de unde apare problema, am ridicat portbagajul, si din luneta am vazut ca un led este ars. Azi l-am dat jos, am schimbat acel led, plus inca alte 3 de pe aceeasi linie pt ca sunt in serie cate 4,pentru ca erau foarte slabe in comparatie cu celelalte, si spre surprinderea mea apare din nou, de data asta nu mai dispare deloc.. Ce as putea face sa sa nu-mi mai arate eroarea, deja mi se pune pe creier... Am observat ca sunt ledurile de pozitii half-can care au un set de rezistente in plus, astfel se evita mesajul de eroare din bord, as putea face in asa fel incat sa pot pune o rezistenta in paralel sa fie cantitatea de curent ceruta de ECU ? Va rog daca ma puteti ajuta...
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
In mod normal la acel mesaj este nevoie sa tii frana apasata. Apare si la mine la 2-3 luni.


L.E.
S-a mai discutat, voi uni discutiile.
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Aici este problema, nici daca tin pedala pt 5 min nu dispare.
  • deleted-23844

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema am avut-o si eu. E intregul stop de vina. Din exterior uita-te la marginile lui si s-ar putea sa vezi praf si umezeala sub geam. Daca are astfel de infiltratii nu mai functioneaza cum trebuie, nu mai este etans si se formeaza condens acolo. Cel putin asta a fost explicatia la mine. Spre norocul meu era acoperit de garantie la momentul respectiv.

Daca ai posibilitatea, incearca sa pui alt stop, sa vezi daca iti mai da eroare.
Skip ads

  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am cautat pe tot internetul si nu am gasit niciun stop de vanzare,decat portbagaj cu totul, iar inauntru este curat ca lacrima, abia ce-l desfacusem sa-i schimb ledurile. Stie cineva ce consum de curent trebuie sa primeasca ECU ca sa nu mai afiseze eroarea ? Sa incerc sa o iau treptat cu o rezistenta in paralel pentru a-i indica ECU-ului consum mai mare de curent ?
  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Va salut! Problema similara am avut si eu, imi aparea cateodata acelasi mesaj (de maxim 5 ori pana acum) Check 3rd brake light, dar dadeam OK pt anulare mesaj si totusi e pus de abia doua luni nou. Nu consider asta o problema atata timp cat stopul merge perfect sau daca nu ii merge unul din LED-urile din linie. E posibil sa fie de la frig... dar nu pot sa zic precis.
Bafta!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ma gandesc sa nu fie vreun fir aproape intrerupt si acesta sa creasca rezistenta circuitului...
Vectrele citesc rezistenta consumatorului si daca aceasta e mai mare de o anume vakoare considera consumatorul defect.
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Din ce am observat, daca nu apas pedala de frana nu se aprinde prima oara, si are toane...Cand se aprinde martorul, cand nu ... E posibil sa ai dreptate..AM sa verific cu atentie mansonul dintre portbagaj si caroserie, sa vad daca cumva s-au fisurat fire pe acolo.
Skip ads

  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Confirm informatiile lui jgyprime in legatura cu valoarea mai mare a consumului de curent. Am rezolvat cu al 3-lea stop de frana, l-am demontat, i-am scos placa care o avea inauntru, am taiat alta dintr-o placa mare de textolit care o aveam acasa, am desenat traseul celor 16 leduri, am corodat placa sa ramana circuitele, le-am lipit in asa fel incat sa fie fiecare led cu rezistenta lui de 1kohm, am scos firele pe la imbinare si l-am montat. Am masurat de curiozitate consumul si cu ledurile noi am doar 0.13A (130mA) si am scapat de eroarea din bord iar stopul lucreaza perfect.
  • florin38

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2002 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2011

  • Mesaj Privat
ai fi putut sa faci un tutorial . eu nu inteleg, cum ai corodat placa ca sa ramana circuitele?
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Revin la o postare anterioara: Eroare de bec ars de pe spatea(led-urile din portbagaj), care se aprind ca stop pe frana. Am incercat sa le desfac astazi. Imediat ce venea vremea urata cu frig constant si umezeala, imi tot dadea eroare de bec ars. Am incercat sa le desfac. Daca vreti sa incercati aceasta operatiune..MARE grija! trebuie prinse in acelasi timp, si de jos, si de sus si impinse una catre alta niste tablite, care sunt prinse ca un fel de sigurata. Se trage usor de lampa cu led si se poate accesa si cu doua surubelnite. Ele sunt in forma de V, si apasand pe capete, se apropie si permit scoaterea lampii de pe portbagaj(sa-i zic asa). Nu incercati sa dati jos capitonajul de la portbagaj si sa lucrati prin inauntru pentru ca nu se poate accesa cu mana acel loc(initial asta am facut eu). In fine, eu nu am reusit sa le scot cum trebuie si le-am spart! Insa am descoperit de unde venea eroarea: unul dintre ledurile de pe lampa nu se mai aprindea la acceasi intesintate ca si celelalte. Deci, daca vi se aprinde eroare bec ars la stop-ul de frana de pe portbagaj, si totusi este vizibil ca se aprinde, inseamna ca aveti un led care nu se aprinde cum trebuie.
Multa bafta si toate cele bune tuturor!
  • alex11

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salutare oameni buni!

Am o Astra G,si azi am observat ca nu se mai aprinde al treilea stop de frina ( cel de deasupra haionului)!
Poate cineva sa imi spuna ce am de facut?
Se poate schimba?

Va multumesc anticipat!
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Se poate schimba, evident, doar nu e crescut acolo.
Dar va trebui sa intrebi pe cineva care stie cum e la astra g.
  • BC.13.ROT

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Salut grup!
Am si eu o problema la o vectra c din 2005 breack..imi indica in bord cum ar fi arse cele 3 becuri de pe portbagaj ceata/pozitia/mansalier...stie cnv ce sa intamplat?
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
verifica sa nu fi patit ca mine, contacte corodate care fac scurt si risti probleme mai mari:
https://www.clubopel.com/vie...89&highlight=
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR