Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • cristiland30

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor si La Multi Ani.
Din vara sunt posesorul unei Vectre C, an 2005 1.8 16V dupa cum vedeti si in pozele atasate. dupa cum spune si titlul, as dori sa-mi schimb casetofonul masinii CD30 care e existent, cu unul cd70 Navi si ecran color; acum as avea niste intrebari: daca operatia s-ar face, se pierd comenzile de pe volan sau toate detaliile care apar acum pe ecranul existent, vor aparea si pe cel color? de ce model as avea nevoie ca sa am si bluetooth pe el? adica sa fie aproape full, si nu neaparat cu video. as fi putut alege ceva DVD cu navi, dar ecranul nu e la nivelul ochilor si e cam periculos la condus. Investitia am sa o fac pe la sfarsitul verii cand banii o sa fie special rezervati pentru aceasta schimbare.

despre masina: a costat 4000E si e din Spania luata de la un tirist care a facut cu ea doar 77339 de km cu carte service la zi. in 10 zile am s-o inmatriculez fara plata taxei care ar fi fost 1200E conform statului nostru romanesc in care avocata m-a costat doar 120; farurile au fost polisate si montate folii de protectie contra zgaraieturilor. Multumesc si o seara reusita sa aveti.


  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Exact aceeasi operatiune am facut si la masina actuala, nu trebuie decat sa inlocuiesti unitatea audio si displayul intre ele si sa cuplezi mufele, e sistem plug and play, nu pierzi absolut nici-o informatie pe display, comenzile pe volan vor functiona in continuare.
Atentie, din cate-mi aduc aminte, trebuie sa schimbi si sina din bord dupa ce scoti unitatea audio, cand am incercat sa bag CD70 Navi pe sina de CD30, nu intra pana la capat, e mai scurta cea din urma.Totodata, vezi ca displayul il vei lua cu tot cu cele 2 guri de ventilatie, acesta nu se potriveste la rama din care provine GID-ul tau.Si inca ceva cu care mi-am batut capul, navigatia care am luat-o era de pe un model 2005 ca a ta Pre-Facelift, iar rama avea colturi ascutite, Vectra mea avand alt bord, le avea rotunjite si au trebuit "slefuite" nitel, sa ai mare grija la acest aspect, daca iei navigatie de Facelift rama va avea colturile rotunjite si va intra fara probleme, dar va fi inestetic.
O sa-ti mai trebuiasca o antena aftermarket pentru GPS, nu-ti recomand sa iei intreg sistemul de pe Vectra C, e o treaba complicata si migaloasa, sa dai jos plafonul, sa modifici instalatia electrica si etc.Mai bine iei o antena pe care o cuplezi la sistemul audio si o pui pe bord langa parbriz pe centru, simplu si decent.
  • gess

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2010 z20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salutare !
Posed un Astra H Cosmo/2006 cu Radio/CD 30 ecran GID si as dori sa il inlocuiesc cu un CD70 Navi cu ecran Color care urmeaza sa fie demontat tot de pe un Astra H dar model 2009.
As dori sa stiu daca modelul CD70 se potriveste in locul celuilalt si daca este nevoie de cablaje suplimentare sau modificari din OPCOM pentru a putea funtiona.
  • Susman1981

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Salut. Am inlocuit si eu zilele trecute cd30 mp3 + bid cu cd70 navi + cid pe un opel zafira b 2007. Am observat ca nu mai merg comenzile de pe volan din partea stanga. Merge doar rotita (scrool) . Exemplu pot sa merg in sus si in jos in lista de mp3 de exemplu . Daca apas pe ea nu se intampla nimic . La fel si cu celelalte 2 butoane . Aveti vreo ideie? Din ce cauza nu merg? Trebuie resetate sau reprogramate?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR