Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • laur_astra

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH Stage 1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Buna baieti va oun un mini tutorial de cum se instaleaza o statie+sub in astra g dti si pe unde sa trecem cablurile.

1º:Bun, cablul rosu (pozitiv) care vine tras de la baterie pana in portbagaj s-au unde o sa punem statia, eu in cazul meu la-m bagat prin spatele filtrului de motorina acolo este un dop de guma,il dati jos ii faceti o gaura si treceti cablul prin el, va pun o poza de unde este acel dop..



2º in masina cablul o sa va iese pe undeva pe deasupra pedalelor



3º bun odata ce le avem in interior ramane sa trecem cablurile pe sub plasticurile de la picioare de la usi pana in portbagaj



buen, pozitivul il tragem pe partea stanga a masinii si cablul rca si cablul remote il tragem pe partea drapta pentru a evita interferente,pentru a trage cablurile rca si remote o sa trebuie scos torpedoul...si radio bineinteles pentru a pute conecta cablurile rca si remote.



(torpedoul e usor de dat jos.. 6 suruburi si un conector)
5º bun odata ce am scos torpedoul scoatem radio, in cazul meu am pierdut cheitele sa o scot asa ca am folosit 2 cutite, daca aveti radio de serie puteti baga niste cuie in gaurile alea mici si daca trageti incet si cu grija de ea iese



si odata ce am scos radio si am tras cablurile pana la radio, le conectam si de acum mai ramane sa conectam boxele la statie staria la cablul pozitiv negativ rca si remote, si sa reglam statia cea ce e un pic mai complicat, sper sa fie util la ceva. Salutari
  • providra18

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Calibra 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
E oke tutorialul, multumim. Vad ca ai folosit cabluri profi Wink. Nu stiu daca ai facut asa, dar indicat ar fi sa ai pusa o siguranta imediat la iesirea de pe borna, pe cablul + care alimenteaza statia. Mare grija la cum montati boxele sau wooferul in statie, pentru ca e posibil sa busiti membranele. Boxele au si ele + si - la fel ca statia, iar in cazul in care nu este pus + la + si - la -, membrana nu va fi aruncata spre exterior, cum e normal, ea va fi trasa spre interior, ceea ce inseamna o sonorizare proasta si slaba si scurtarea perioadei de viata a boxei.
  • laur_astra

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH Stage 1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Am o siguranta, nu imi aduk aminte aqum.de cat e.dar e destul de mare...pe majoritatea statiilor de calitate vin puse kre e plus si care e minus, si boxele la fel asa ca putina atentie.salutari
  • Florian.enache

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Imi poti spune cum ai tras tu cablurile in interiorul masinii? Eu aveam intentia sa le trag prin capacul pragurilor dar am inteles ca e o operatiune destul de complicata. Te intreb deoarece nu incarca pozele afisate de tine.
Stima!
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR