Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
164-seibi de foc(la injectoare)
136-inele cauciuc (pt tecile de la injectoare)

WOW. Tocmai ieri am luat saibele de foc la injectoare la imensul pret de ... 5 RON bucata Smile
Oringurile de cauciuc pentru teci erau 80 RON cand am vrut sa mi le iau eu, pana la urma am pus unele de la magazinul din coltul strazii cu 1.5RON bucata si rezista eroic de vreo 3 ani (~80.000 Km de atunci)
Te-au incaltat bine la astea.

80 RON planat si rectificat chiulasa? Doar demontatul supapelor si montat la loc este atat (4-5 RON pe supapa * 16). Esti sigur ca s-a facut operatiunea asta?
Skip ads

  • JOHN_13

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2010

  • Mesaj Privat
astea sunt preturile pe la magazinele auto din Pitesti,am intrebat la mai multe si am vrut sa iau mai bune ca nu e un loc unde sa umbli mereu. la planat nu am fost , e singura operatiune de la motor unde nu am putut fi prezent in rest am stat pe capul lui.acum asta e mai suntem si rude(rudele sunt primele care te lucreaza)
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Ok,domnule Max,orice as zice nu am dreptate,nu vreau sa ma contrazic,si sa stii ca sunt unele motoare care la supraincalzire o iau razna si chiar se tureaza singure,poti sa te interesezi!as fi explicat mai multe dar nu are rost!o sa-mi pastrez sfaturile pentru mine de acum,si nu am sa mai incerc sa ajut pe nimeni.
P.S. si app,daca nu ai observat,am dat sfaturi "doar ca sa ma aflu in treaba" doar unde m-am priceput si am patit,drept exemplu pompa de servo!numai sa faci un topic sa intrebi cati si-au reparat serva datorita mie si cu ajutorul meu si cu unele piese trimise de mine.sa traiti,numai bine!
  • nairdaGh

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2012

  • Mesaj Privat
BV19MAX a scris:
Si ca sa stii de la mine, motorul se supratureaza din mai multe motive.
1. Turbina dusa (asa-zisul "luat pe ulei").
2. Segmenti de compresie dusi pe un piston (baga uleiul in camera de ardere si de aici ajunge si in ceilalti cilindrii si arde. Am patit-o, asa ca nu ma poti contrazice in privinta asta).
3. Altele (nu-mi vin acum in minte, dar am vazut multe situatii de genul).


La mine se supreatureaza rar, la jum de ora de mers de cateva ori.
Fum nu scoate, cel putin nu vizibil
Oare si la mine e dusa turbina?
Skip ads

  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@nairdaGh, se supratureaza in sarcina sau cand canci ambreiajul?

@Geo89, faptul ca ai reparat o pompa de servodirectie (daca intr-adevar ai reparat-o, nu stau sa caut ca am alte lucruri mai bune de facut) nu inseamna ca esti in stare sa repari si un motor. E ca si cum ai spune ca esti in stare sa resoftezi un motor pentru ca ai schimbat odata turbina.
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
ei uite ca am facut-o si pe asta!daca nu te asteptai,poti vedea poze in topicul https://www.clubopel.com/vie...74&highlight=
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am vazut. Cu ajutorul unui unchi mecanic si dupa ce ti-au supt diversi mecanici banii. Asa poate oricine Smile
Uita-te la mine in garaj. Poze cu motorul desfacut cand tu probabil nici nu desfacusei vreun surub la masina ta Smile
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
"mecanicul"este un unchi,care are sculele necesare,pe care nici macar in service nu ai sa le vezi!iar in rest,am fost doar la un service sa imi puna pompa d injectie la punct ca lumea pentru ca este avansata,si daca iti mai zic ca am umblat si la piulita pompei si tot am reusit sa o aduc la loc,si mai merg si cu ea,ce ai de zis?nimeni nu a mai facut asta,cine a umblat la piulita,probabil a dus pompa la dezmembrat.cand faceam eu mecanica pe Dacii,probabil tu nici nu aveai Opel.Nu am nevoie sa vad pozele pentru ca stiu de multi ani ce fel arata un motor de opel in interior,si mai ales acum,stiu si toti pasii in demontarea acestuia.
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Acrii mai sunt strugurii astia Smile In toate pozele se vad 2 persoane. probabil tu si mecanicul Smile Nu are rost sa continuam discutia aici ca si asa i-am umplut topicul omului cu discutia noastra partial utila.
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
daca mai pun poze,ai sa vezi ca se vad mult mai multe persoane.ok,ai dreptate ca stricam topicul,facem pace?stima!
  • nairdaGh

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2012

  • Mesaj Privat
BV19MAX a scris:@nairdaGh, se supratureaza in sarcina sau cand canci ambreiajul?


Se supratureaza la cand este scoasa din viteza.
Cand este in sarcina inca nu face...
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
atunci imi pare rau sa-ti spun, dar cel mai probabil turbina ta scapa ulei. Mergi repede la un service pana nu se strica de tot.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR