Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • hans

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Ma intereseaza turatia optima de schimbare in treapta superioara pentru un consum redus si pentru a respecta motorul la configuratia 1.6 16v

[/quote]
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
2500 - 3000 rpm. Ideea e sa schimbi cat mai aproape de turatia la care se atinge cuplul maxim pt a baneficia de un raport optim consum/putere.
Vezi ca sunt topicuri deschise pe acest subiect. Foloseste cu incredere functia CAUTARE.
Bine ai venit printre noi !
  • hans

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru informatie, bine v-am gasit. Au fost oameni care mi-au spus ca trebuie schimbat la putin peste 3000 rpm, la toate motoarele cu 16 v, pentru ca motorul se simte mai bine mai turat, si ca imi va creste consumul daca schimb la turatii de sub 2500; altii m-au sfatuit sa nu o turez ca nu e logic. Asa ca m-am gindit sa intreb.
In rest, sunt foarte multumit de masina, este Astra Caravan 1.6 16v, 2001, adusa din Germania. I-am schimbat telescoape, anvelope, o ingrijesc pe la suspensii. Am facut cu ea Europa, Instanbul, Adriatica, s-a comportat impecabil, cuminte si ma ajuta la depasiri.
Numai bine tuturor[/quote]
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am auzit si eu ca mersul subturat creste consumul. La mine nu se aplica: sapt asta am chinuit`o numai pe la 1500 - 2000 rpm si iti spun f cinstit ca a consumat super putin. Mersul subturat face rau motorului pt ca favorizeaza formarea depunerilor pe cataliator, injectoare, supape etc, de asta e bine ca macar o data pe saptamana sa o forjezi.
Km multi cu masina si sa ne vedem la intalniri!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR