Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • lepsulet

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Buna ziua si bine v-am gasit dragii mei.

Ma tot uit pe configuratorul de la Astra H si nu inteleg de ce exista o asa mare diferenta intre cele 2 optiuni audio. Ok, am vazut specificatiile dar frate pt un procesor digital de sunet si boxe care le cheama premium totusi... sunt o valiza de bani 600 de euro Smile

Si ca sa devim mai explicit si poate stie cineva din discutia personala cu dealer-ul (mie nu mi`au raspuns inca la mail-ul trimis) despre ce e vorba.

RADIO CD CD 30/ MP3

Similar cu CC 20 ofera in locul casetofonului un citiror de CD-uri audio, sau optional citiror MP3. Sistemul audio ofera: amplificator de putere, functii rutiere RDS-EON, Sistemul Rutier (TP), reglaj de volum si cod de securitate.Detalii Tehnice
Graphic Info Display, 8 difuzoare, comenzi pe volan, Tuner, FM/AM, 36 posturi, procesor digital pentru sunet (DSP), recunoasterea tipului de program (PTY), egalizator grafic 7 benzi, volum autoreglabil în functie de viteza si reglaj bass, tava integrata 6 CD/ CD-RW
Optiuni
Twin Audio, Radio digital (DAB), pregatire pentru telefonul mobil

Sunetul poate fi modificat prin setari digitale (DSP), optimizate pentru fiecare gen de muzica în parte (ex. Pop, Clasic, Jazz).

CC 20 ofera sistemul PTY. Posturile cu profilul dorit sunt salvate în mod automat. Comprimarea datelor audio permite prelungirea timpului de rulare a unui CD pâna la 10 ore.

Detalii Tehnice
FM/AM Tuner, 24 Posturi, Autostore, RDS EON, High Cut, SHARX, Radio-Scan, Traffic Programm, 4 x 20 Watt, GALA, Bass/Treble, Blance, 3 band equalizer, Fade, Loudness, 2DIN

RADIO CD CDC 40 OPERA

CDC 40 Opera a fost dezvoltat în mod special pentru clienti care pun mare accent pe calitatea sunetului. 3 x 20 Watt si 2 x 45 Watt, 8 difuzoare Premium, egalizator grafic 7 benzi pentru fine tunning al sunetului si schimbator de CD cu posibilitatea înmagazinarii a 6 CD-uri, prin conceptul cu o singura tava (nu necesita loc suplimentar pentru înmagazinare CD)

CDC40 poate recepetiona semnale digitale radio DAB (Digital Audio Broadcast )în calitate CD (optional).

Detalii Tehnice

Graphic Info Display, 8 difuzoare, comenzi pe volan, Tuner, FM/AM, 36 posturi, procesor digital pentru sunet (DSP), recunoasterea tipului de program (PTY), egalizator grafic 7 benzi, volum autoreglabil în functie de viteza si reglaj bass, tava integrata 6 CD/ CD-RW
Optiuni

Twin Audio, Radio digital (DAB), pregatire pentru telefonul mobil

Diferenta e cam asa,

la dotarea Enjoy a unei Astra H GTC avem

+ Radio cu CD CD30 MP3, 7 difuzoare, board info display - BID la 70 Euro

si

+ Radio cu CD CDC40 OPERA, display grafic - GID, 7 difuzoare premium, comenzi pe volan la 600 Euro !!!

No, acum vreau si eu sa stiu, ce face diferenta de 530 Euro ? Smile Ce fel de difuzoare sunt aceste: Premium ? Si ce altceva semnificativ ridica pretul atat de mult in tavan ?

Cu stima,

L.
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
mai aveai putin si postai tot manualul Very Happy
la versiunea premium exista 7 difuzoare unul e sub
  • lepsulet

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
M-ai lamurit complet. Deci cu un astfel de raspuns de la un dealer sa zicem, deja bag 530 Euro in buzunar si-l pup pe frunte.

Vreau sa stiu ce diferente sunt clare. Ca bani is cu nemiluita parerea mea. Si ca sa`mi zica Premium pe difuzoare si eu nici sa nu le vad la culoare si ca are nu stiu ce procesor digital pt sunet. Oh, come on! Chiar nu stie nimeni diferenta ? Nu vad pe nimeni sa fi optat pt asa ceva. Tind sa cred ca e o mare goanga la dotare. Si majoritatea cred prefera sa`si monteze statii, woofer in portbagaj (alt player pe astra H nu stiu daca se poate din cauza mastii de la bord ).

Nu prea am inteles ce poate sa fac un al 7-lea difuzor ca woofer. Ce amplasament are ?

Astept poate cineva se incumeta sa atace problema aceasta. Am trimis mail la DiBas, GTT si RadaciniMotors Smile Sa vedem care din ei raspund, daca raspund...
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
hombre!optiunea fiecaruia de a da banii pe sisteme performante i-i apartine in totalitate
iata cateva ex pe care sigur le-ai vazut si tu la optiuni astra configurator:
Preechipare radio (2 difuzoare, display - TID, antena) VIF nd
Radiocasetofon CC20, 2 difuzoare, display - TID, indisponibil cu climatizare electronica/computer de bord TH9 320e
Radio cu CD CD30, 6 difuzoare, display -TID URA 400
Radio cu CD CD30 MP3, 7 difuzoare, board info display - BID UCH 470
Radio cu CD CDC40 OPERA, display grafic - GID, 7 difuzoare premium, comenzi pe volan UCK 1000
Radio cu CD CD70 NAVI, navigatie, display grafic - GID, 7 difuzoare, comenzi pe volan UCE 1145
Radio cu CD DVD90 NAVI, navigatie, telefon, display grafic -GID, 7 difuzoare, comenzi pe volan UCL 2210
Sistem de receptie radio digital (disponibil numai cu CDC 40 OPERA) UBT 250
Comenzile sistemului audio pe volan ( indisponibil pentru CC20, optiune pentru CD30 si CD30 MP3, standard pentru celelalte sisteme audio) W1Y 41
Sistem audio pentru locurile din spate (indisponibil cu CC20 sau CD30) UK6 91
Board Info Display (BID)- pentru Radio CD30 UAC 45
Display color (disponibil doar la CDC40 OPERA; CD70 NAVI; DVD90 NAVI) UAJ 535
Preechipare pentru telefon mobil cu control voce si bluetooth, cu display grafic(numai cu pachet lumini interioare - TSP) UWA 410
Preechipare pentru telefon mobil fara control voce si bluetooth (numai cu pachet lumini interioare - TSP) UWB 220

cifrele de la sfarsit sunt in euro ddp si semnifica nivelul de echipare + cateva echipamente care trebuiesc puse pentru a avea o configuratie corecta.preturile variaza deoarece nu poti pune de ex. subwofer fara amplificare care costa in plus,optiuni ale sistemului(presetari sunet,imagini etc). fara display-ul configurator propriu.daca in echiparea masini nu exista acest display si tu alegi un sis performant trebuie pus si el si normal costa mai mult decat display-ul original
Skip ads

  • lepsulet

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@-Octav, fara suparare, eu iti multumesc pentru efort dar nu mi-ai zis nimic nou, doar ai discutat pe langa ce am zis eu deja. Stiu si eu sa citesc si stiu si eu sa vad diferentele si optiunile pe hartie, etc.

Dar Opera 40 nu include in pretul ei: volum pe volan, acces spate si etc. Cel putin astea pot fi activate daca ulterior, unele cu Opera 40 pre-existent, evident achitand pretul fiecareia.

Eu doresc sa stiu CLAR ce face acest OPERA 40 ca optiune stand alone Smile OK ? Deci nu ne legam de alte jucarele, doar de ce scrie acolo si anume OPERA 40 - 600 Euro ( sau cat o fi la fiecare dealer daca o fi variind pretul ).

Daca stie cineva sa`mi zica ce face in plus fata de optiunea CD 30 cu mp3, etc. atunci il rog frumos sa ma lamureasca si pe mine. Inca nici un raspuns de la dealeri pe mail (GTT, Radacini si DiBas). Or fi prea ocupati ori nu stiu ce sa`mi raspunda. Poate nici nu au vandut asa ceva pana acum, lumea ocolind vrajeala aceea de optiune si preferand echipare personala dupa... URECHE si nu dupa scris pe hartie.

Mentionez faptul ca am ascultat sistemul de sunet de pe un Opel Astra G din 2002 1.6 cu 8 valve, posibil echipare Blaupunkt si avand in vedere ca sunt pretentios la sunet pot spune sincer, cu mana pe inima, ca da SE AUZEA SUPERB. La volum maxim nu distorsiona nimic, nu baraiau boxele, nu intrau in rezonanta portierele, etc. Totul era OK si sunetul clar. Lipseau evident frecventele joase, dar asta e nromal, un dif de medie nu o sa scoata niciodata frecventa asa joasa spre 20Hz cat ar fi un Subw adevarat. Dar asta deja e alta mancare de peste. Ce vreau sa zic e sa nu sariti cu gura pe mine crezand ca nu stiu ca echiparile fie ele si standard nu ofera calitate. Eu nu ma refer la asa ceva, eu stiu asta, vreau sa stiu ce ofera in PLUS acest Opera 40 care e specificat ca ar fi pt cei care tin de calitate superioara a sunetului si bla bla bla. Deci... ?

Astept in continuare sugestii si daca se poate o lamurire clara asupra avantajelor celor 600 Euro cheltuiti ca optiune pentru SUPER sunet pe o Astra.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
imi pare rau k nu te-a satisfacut parerea mea,pt detalii legate strict de cei 600euro de care pomenesti TE INVIT SA TE IEI DE GULER CU CEI DE LA OPEL GERMANIA DACA CEI DIN ROMANIA NU TE SATISFAC!
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
hai sa-ti zic ceva... cu 600 de euro cu un sistem audio aftermarket iesi mult mai bine.
intrebai de diferente majore. pai la opel boxele normale, stock au ~10-15W rms si sunt niste cartoane.
daca alegi boxele premium (daca nu ma insel sunt cele existente si pe signum) ai boxe de 30W rms (daca nu gresesc).
So ... diferenta la pret o face calitatea boxelor ... care oricat de buna ar fi nu se apropie de un sistem aftermarket (parerea mea).
  • lepsulet

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Mai ales ca imi doresc configuratie dupa placul urechii. Eu sunt maniac cu sunetul si desi nu am nevoie de putere mare ca altii, am nevoie de fidelitate. Adica pot asculta o clasica, simfonie, pot asculta un rave - Prodigy - Molotov Bitch sau pot asculta un trance-house, etc. Ei bine fiecare gen cere un anume tip de putere si fidelitate.

Problema acum se pune altfel. Masca, bordul de la Astra H e modelul care e. Daca ea vine oricum echipata cu mp3, ce fac cu playerul nou, sa zicem un Pioneer ? Sau asta deja existent are posibilitati de statie, etc woofer ?

Si apoi un player nou cum o sa se integreze in bordul de la Astra H. Fix ca nuca`n perete. Ce te faci ? Ca asa de umblat pe la fire ascunse, woofer in portbagaj si etc. te mai incumeti, dar chiar in bordul asta nou al lor cum o mai combini ? Smile

Nu stiu, o problema care o sa o dezbat pe viu si cu dealer-ul la momentul potrivit, desi sincer nu cred ca o sa aibe ei un Opera 40 instalat pe vreo masina din vitrina Smile

Cel normal CD 30 mp3 cu 7 dif parca (optiunea la 70 de euro) am posib. sa-i vad perfomantele la un amic din localitatea mea. Masina luata in toamna, noua. Macar ca idee.

Uff... ce corvoada Smile Sincer nu ma vad intr-o masina asa faina ca Astra si sa imi baraie difuzoarele cand ascult o muzica mai ritmata, sau sa intre in rezonanta portiera. Sper sa nu fie cazul. Rog cei care au fortat dotarile acestea mai ieftine sa`mi zica parerea lor sincera si daca nu au fost multumiti ce solutii au gasit.

Las discutia deschisa... mai e cale lunga Smile @Eu, nu sari cu nimic la inaintare ? Tot ai Astra H GTC, spune`mi: HOW DO YOU FEEL ?
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Trebuie sa recunosc ca nu am citit decat printre randuri pentru ca ati scris foarte mult!!!! Anyway, am prins ideea.
CD40 Opera are un tuner de inalta fidelitate, vine standard cu GID iar la el se poate opta si pentru CID ceea ce la cele de sub el nu se poate.
  • lepsulet

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Si numai tat ? 530 Euro pt atat ? Hai @love4cars mai multe detalii Smile Fa-ma sa scot 530 euro si sa aleg optiunea cu incredere Razz
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Cu mai putin de 1000 E iti iei unitatea CD70 care are si navigatie si ecran color. Think! Mai multe info nu am despre Opera.
  • lepsulet

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce e asa fain in ercanu ala color iar navigatia ? Poate daca locuiam in Europa, ce aplicabilitate sa aibe aici ? Smile Prefer piele in interior decat ce zici tu Razz Glumesc! Momentan prefer zile si job ca sa am de unde strange banii pt Astra Smile Apoi oi vedea ce si cum!
Skip ads

  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Pai premium ... e gama cea mia de sus ... e ca si cum ai compara motorizarea de 1.4 cu cea de 2.0 Razz
Ceea ce vrei tu in masina se numeste SQ (sound quality) si e foarte greu de obtinut.
Parerea mea e ca doar cu difuzoarele stoc (care nu suporta amplificare externa nu poti sa obtii asa ceva, mia ales daca spui ca esti foarte pretentios.
Pentru un utilizator normal e mai mult decat suficient, dar tu ai subliniat ca esti foarte pretentios.
ps: se poate lega o statie la casetofonul de serie oricare ar fie el, dar va trebui legata cu un adaptor high-low.
pss: daca chiar vrei sa faci o treaba frumoasa ai putea incerca sa pui un head-unit 2Din ... sa se integreze mai frumos in bord Very Happy
  • lepsulet

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Ce pot sa zic... In 600 Euro ar trebui sa se auda mari diferente fata de CD 30. Tocmai ce am venit din oras la plimbare cu amicul care are Astra H in 5 usi cu CD 30 si ascultai 2-3 hit-uri Prodigy. Vreau sa zic ca suna destul de binisor. Ma intreb, ce pot oferi acele Premium peste ce am auzit deja Smile

Oricum, e clar ca pot lua CD30 si sa schimb eu pe parcurs difurile de medii si sa adaug subwoofer si statie in spate. Si mai pastrez bani pt ceva optiuni care pot fi mai importante. Ca sunt destule...
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Vezi ca la asrta h woofer-ul din fabrica e in bord ... nu in spate ... deci sunetul e superior.
Si eu credeam ca la mine in masina e un sunet foarte clar pana am ascultat o masina cu "muzica" adevarata".
ps: vezi ca un difuzor premium era cam 4 mil (acum 1 an cand am iontrebat eu de asa ceva ... ).
PS: si eu zic ca mai bine de 600 de E iei altceva Smile
  • lepsulet

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Cum am zis mai sus m-am plimbat cu amicul meu cu Astra H 5 usi - Enjoy + optiuni, luata de la Radacini. Acolo el a avut o colaborare f. buna cu reprezentantul vanzari si a primit f. multe lucruri (!!!) gratis. M-a uimit cate a putut sa-i dea dealerul (BC+activare, pachete, etc.)

Ei bine, daca voi negocia si se va pastra aceeasi "caldura" pentru client, atunci voi cere un CDC Opera 40 sa-l ofere ei, pe langa ce optiuni mai pun din buzunar eu.

Sa stii ca nu suna rau deloc woofer-ul din bord la CD 30 ce are el pe masina. Am intrat cu un Prodigy - Molotov Bitch (specific numele pt a intelege fiecare cu ce am testat - eu zic ca e destul de pretentioasa melodia, mai ales cand vrei sa chinui difurile). Chiar suna splendid difuzorul acela, interesant lucru... Nu mi-au parut difurile ca ar zbarnai. E clar ca nu se compara cu altele din comert dar optiunea CD 30 e suficienta pana una alta, daca nu ai bani sau vrei sa`i indrepti la inceput cand cumperi masina spre alte aspecte, dotari - casco full, etc.

Pachet lumini interioare iarasi reusit, mai ales lumina aceea placuta de sub oglinda care iti bate pe mana cand umbli pe la bord, simpatica foc.

Deci, ori da dealer-ul cadou un Opera 40 ori stau flexat si le schimb difurile eu pe parcurs + woofer cu statie. Baietii de la Be-Loud.ro mi-au parut interesanti ca pret, depinde acum cat de bine lucreaza la montari si cum stiu sa echilibreze un sistem audio. Vom vedea...

Amicul cu Astra H optase pt un 1.4i - 90 CP si din ce am vazut masina are vlaga. El spunea ca e f. multumit de cum se duce, stabilitate, nu oboseste la volan, e f. multumit de ea. A ajuns si el pe la 3K KM Smile Ma intreb daca sa raman si eu la 90 CP sau trebuie neaparat sa urc pe GTC-ul care mi-l doresc la 105 cu 1.6i ? E drept ca vin si motoarele noi pana atunci cu face-liftul de la astra, dar... oare chiar e necesar 1.6i ? Multi spun ca ar fi mic 1.4i, dar totusi eu nu fac curse... am doar nevoie la depasire, sau sa zicem intr-o situatie extrema, care se doreste a fi f. rara. Mai economisesc la bani aprox. 1000 Euro din pretul masinii.
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Depinde si cu ce motorizare ai fost tu invatat. Eu de exemplu am trecut de pe dacie berlina (60cai) pe astra g 1.6i 100 cai ... si mi s-a parut opelul super rapid.
Acum, dupa 2 ani, nu mi se mai pare asa rapida (mai ales ca am condus intre timp si masini mai puternice) si as face pasul macar la un 1.8i ... asta daca mi l-as permit:(.
Ps: vezi ca be-loud nu are sediu ... sunt doar niste baieti care cumpara din alta parte marfa de la importator si o vand mai departe obtinanan un profit. Oricum preturile lor sunt foarte bune.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Vezi ca astia de la radacini sunt cam tepari.
Tu te gandesti ca i-au facut cadou BC si alete maruntisuri... Gandeste-te ca altora le-a promis ca le activeaza BC-ul dupa ce vine masina si iata ca in multe cazuri activarea n-a fost posibila. In 2006 sa ai masina noua fara BC, cam iti vine sa-l iei la bataie pe dealer.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR