Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
salutare colegi...
este vorba de un astra g bertone cabriolet din 2002
doresc sa imi pun cauciucuri pe 16 si as vrea sa fie cat de late posibil pt estetica masinii, ce masuri imi recomandati ? cat de late pot sa pun ? eu m-am gandit la la 255/x/16 imi incap oare ? a mai incercat cineva asta, si poate sa imi spuna cat de late merg ? binenteles grosimea sau cum se mai spune inaltimea lor ?
astept pareri si masuri de cauciucuri Very Happy
Skip ads

  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Dimensiunea acceptata pentru 16 este 205/50/16 am auzit colegi care au pus si 205/55/16 , cum vrei tu 255 ar trebui sa pui 255/40/16.
Uite aici un link folositor sa vezi ce poti si ce nu poti pune , totusi 255 mi se pare cam mult 215 am vazut .
http://www.anvelopeweb.ro/help/dimensiuni
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
atentie mare si la ce este trecut in cartea masinii ca mai nou fac astia razie de la RAR si o sa ai o surpriza cand iti este lumea mai draga pe drumurile patriei cand este in concediu sau mai stiu eu...
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
mikky ai dreptate este un risc pe care va trebui sa il asum...
alexx mersi mult pt link e foarte folositor Smile
Skip ads

  • z16xep

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
totusi ca sa pui un asemenea cauciuc pe o janta de opel normala care are 6,5 J-7 J trrebuie sa fii putin deplasat.Sa pui o asemenea dimensiune si asa arate bine iti trebuie o janta lata cel putin 10-11 J sa arate bine.Dar care fara moficari pe la suspensie nu cred ca intra.Unii se plang ca au pus 205/55/16 si le freaca prin aripi sau mai stiu eu si tu vrei sa pui 255/X/16.

Nu vreau sa fiu rau , dar intreb de ce vrei sa faci treaba asta ?
Vrei sa participi la curse?
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pentru "estetica", evident. A scris chiar in primul post.
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Parerea mea e ca poti pune un maxim 215/50/16 pe spate si 205/50/16 pe fata.
Eu unul vara asta o sa incerc jante pe 17", si voi pune 205/45/17 pe fata si 215/45/17 pe spate si sper sa nu atinga pe suspensie stock.
Iti urez mult succes, si ai grija mare la baietii drumurilor desi eu nu am intalnit niciodata problema opririi de cei de la RAR !
  • autoph12

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Cum zicea un coleg mai sus, in primul rand conteaza latimea jantei. Prima data spune-ne ce latime au jantele tale si pe urma vedem ce cauciucuri ar incapea pe ele. Dupa asta, cauta pe forum daca a mai folosit cineva dimensiunea respectiva si nu a avut probleme sa ii atinga
Skip ads

  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
multumesc pt ajutor deci trebuie sa caut latimea jantelor le masor cu metrul sau este undeva deja trecut acest lucru?

vb despre un astra bertone care din cate vad eu are alte dimensiuni la spatiul de la roti fata de un astra g normal.



mentionez ca am deja pe jantele originale de aliaj cauciucuri 215/55/16 si nu freaca nicaieri si mai este loc (masina este dotata cu suspensii sport din fabrica)
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Daca ai jante originale ar trebui sa scrie pe jante latime si celelalte dar pe interior pe una dintre spite.La jantele aftermarket nu stiu daca sunt trecute.In certificatul de inmatriculare sau cartea de identitate a masinii trebuie sa scrie ce marimi sunt permise si in functie de ele folosind si link-ul pe care ti l-am dat mai sus poti vedea ce marimi ai putea pune .
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
ok tre sa le verific cele originale...dar eu vreau sa pun pe alte jante care le am de pe un vectra care l-am avut si arata asa

cele care le am acuma arata asa care credeti ca ar trebui sa mi le las ? ca sunt putin nedumerit ...


insa le voi tine cu siguranta pe cele mai late care or fi ele tre sa le verific
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
jantele sunt 6j et 44..cele din prima poza
Skip ads

  • autoph12

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Cauciucul 215/55R16 se poate pune pe jante de la 6 j la 8 j. Ca sa respecti diferenta de 1%fata de OEM, poti pune 255/45R16, pe jante cu latimi intre 7,5j si 9,5 j. Asta bineinteles daca nu iti atnge. Concluzia este ca daca vrei neaparat cauciucuri cu latimea de 255 trebuie sa te gandesti si la alte jante, mai late....
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
am inteles ms pt explicatii mi-au fost de mare ajutor. Pana la urma voi pune cauciucuri de 225 50 16 pe jantele de 6j va multumesc tuturor pt ajutor ...

rog un moderator sa inchida topicul.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
vedeti ca au actiune de razie RAR pe drumurile patriei timp de 2-3 saptamani din cate au anuntat astia la TV...
  • autoph12

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2012

  • Mesaj Privat
De obicei opresc destul de rar....poate doar sa sara prea tare in ochi, sau sa ai alte accesorii "ilegale" care atrag atentia mai usor. Mult mai mult sunt axati pe ITP valabil decat cauciucuri(repet.....daca rotile nu sunt ceva exagerat)
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Din cate stiu pe certificatele de inmatriculare noi nu sunt trecute dimensiunile la roti.
  • autoph12

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Nu sunt trecute, insa daca politia este insotita de RAR, au datele online si pot verifica. Dar chiar si asa, tot iti pot ridica talonul daca au dubii, urmand sa te trimita pentru evaluare la sediul RAR, unde acolo se poate dovedi corectitudinea cauciucurilor
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Chestia cu datele on-line nu o stiam .Oricum cu jantele 255 e diferenta mare cu cele 215 poti trece neobservat.
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
am renuntat la cele de 255 pt ca sincer is foarte greu de gasit si cand le-am gasit la dimensiune care mi-o trebuie mie am vazut ca sunt sunt foarte scumpe si am decis sa raman la 225 50 16 se gasesc au un pret decent si sigur vor arata mai bine nu ca cele de 255 de bine dar asta e.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR